کد خبر : ۹۵۰۳۹ دسته : بین الملل , تاریخ انتشار : ۱۲:۳۹ - دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی

هند، عربستان و امارات بیشترین تسلیحات جهان خریدند

به گزارش مفتاح، بنیاد بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم (سیپری) گزارش داده فروش جهانی تسلیحات در پنج سال گذشته به بالاترین سطح خود در مقایسه با سال 1990 رسید و هند، سعودی در صدر خریداران سلاح قرار گرفتند.

در ادامه هشدارها درباره خرید و فروش تسلیحات در جهان، بنیاد بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم موسوم به «سیپری» گزارشی درباره میزان فروشهای تسلیحاتی در 5 سال گذشته منتشر کرده است.

در این گزارش تاکید شده که فروش جهانی تسلیحات در 5 سال گذشته به بالاترین سطح خود در مقایسه با سال 1990 رسیده است.

بنا بر نتیجه گزارش تحقیقی این بنیاد، هند همچنان در صدر لیست کشورهای وارد کننده سلاح و تجهیزات دفاعی در جهان قرار دارد.

از 2012 تا 2016 هند 13 درصد واردات سلاح در جهان را به خود اختصاص داده و پس از آن رتبه های بعدی از آن عربستان سعودی، امارات عربی متحده، چین و الجزایر است.

هند طی سال‌های 2007 تا 2011 اگرچه 9.7 درصد واردات سلاح در جهان را در اختیار داشته، اما در همان سالها هم در صدر کشورهای خریدار سلاح قرار داشت.

رسانه‌های بین‌المللی دلیل حجم بالای خرید تسلیحاتی هند را تنشها و خصومت این کشور با چین و همچنین پاکستان می‌دانند.

دهلی نو بیشترین میزان خرید تسلیحاتی خود را از روسیه، آمریکا و رژیم صهیونیستی انجام داده است.

چین اما به تولید تسلیحات در داخل کشورش روی آورده و بر حجم واردات سلاح خود از دیگر کشورهای خارجی کاسته است.

در حالی که در سالهای 2007 تا 2011 میزان واردات جهانی سلاح توسط چین 5.5 درصد بوده، این درصد در سالهای 2012 تا 2016 به 4.5 درصد کاهش یافته است.

عربستان سعودی در سال‌های 2012 تا 2016 در قیاس با 5 سال قبل از آن، 212 درصد بر میزان خرید سلاح خود افزوده و در مجموع 8.2 درصد مجموع کل واردات سلاح جهان را انجام داده است.

این حجم از خرید تسلیحاتی توسط سعودیها در حالی انجام شده که آنها به همراه اماراتی‌ها از حدود دو سال قبل جنگی تمام عیار و بی رحمانه را علیه مردم یمن به راه انداخته‌اند.

از منظر دلاری، عربستان سعودی در سال 2016، چهارمین بودجه بزرگ دفاعی جهان را داشته و آمریکا، چین و هند در رتبه های اول تا سوم قرار گرفتند. رده پنجم هم از آن انگلیس شده است.

منبع: فارس

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 6 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری