کد خبر : ۹۴۸۹۱ دسته : اجتماعی , اصفهان , علمی , تاریخ انتشار : ۹:۲۲ - شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی

خارج کردن “کلیه” به جای “کیست” بیمار، خطای پزشکی نبود

به گزارش مفتاح، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره خبری مبنی بر خارج کردن اشتباه “کلیه” به جای “کیست” از بدن بیمار اصفهانی توضیحاتی ارائه کرد.

غلامرضا اصغری با اشاره به خبر منتشر شده در رسانه‌ها پیرامون خطای پزشکی و بیرون آوردن کلیه به جای کیست اظهار داشت: این خبر مربوط به مدت‌ها قبل است، شرایط بیمار و بیماری کلیه وی از موارد نادری است که فقط چند مورد آن در جهان گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه برای نجات جان بیمار اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است، افزود: 3 نفر از متخصصان مجرب اصفهان برای نجات جان این بیمار اقدام کردند و از دست دادن کلیه غیرطبیعی و گرفتار در مقابل حفظ حیات بیمار، انتخابی است که در حین جراحی اتفاق افتاد و برای آن تصمیم گیری شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جواب این سؤال که این اتفاق مربوط به چه زمانی است، تصریح کرد: زمان این اتفاق را به صورت دقیق به یاد ندارم، چندین هفته پیش مطلع شدم که این بیمار به صورت معجزه‌آسا با همکاری 3 جراح از مرگ حتمی نجات یافته است.

وی ادامه داد: از آن جایی که بیمار هر دو کلیه را ندارد باید دیالیز بر روی بیمار صورت گیرد، براین اساس دیالیز کردن یک اقدام پزشکی است که کار کلیه را انجام می‌دهد و تنها موضوع کیست بیمار مطرح نیست و این یکی از موارد نادر در جهان است.

اصغری با اشاره به نام این بیماری نادر بیان کرد: از آن جایی که کلیه غیر طبیعی بوده و از نظر محل قرار گرفتن و شکل آن جز موارد نادر قرار گرفته است و این مورد گرفتار توده‌های شبه کیست می‌شود که معروف به کلیه لگنی است، این ناهنجاری مادرزادی بوده و کلیه بیمار شبیه هلال نازک است.

وی با اشاره به اینکه برای این اتفاق اقداماتی صورت گرفته است، بیان کرد: در این مورد جلسه‌ای برگزار شد و پس از بررسی زوایای عمل جراحی جمع‌بندی و توافق همگانی به این نتیجه رسیدیم که خطای پزشکی اتفاق نیفتاده است و برای نجات جان بیمار درآوردن توده کلیه کار درستی بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: انتظار داریم همه به نظر کارشناسی احترام گذاشته و از اینکه خطای پزشکی اتفاق نیفتاده و سیر طبیعی درمان برداشتن کلیه غیرطبیعی و مستعد سرطان بد خیم انجام شده است، خوشحال باشند.

در روزهای اخیر خبری مبنی بر خطای پزشکی با این مضمون که ” خانم جوانی برای خارج کردن کیستی که در شکم داشت در یکی از بیمارستان‌های خصوصی اصفهان بستری شده و یکی از پزشکان متخصص و مجرب اصفهان کلیه را با کیست اشتباه گرفته و کلیه بیمار را از بدن وی خارج کرده است” در رسانه‌ها منتشر شده بود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 4 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری