کد خبر : ۷۱۵۶۶ دسته : اجتماعی , تاریخ انتشار : ۸:۰۶ - دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۴
اندازه فونت نسخه چاپی
محسنی اژه ای اظهار کرد:

زیبنده نیست معاون اول رئیس‌جمهوری حدسش را رسانه‌ای کند

به گزارش مفتاح، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در هشتاد و هشتمین نشست خبری خود با خبرنگاران در مورد هتک حرمت و توهین به موسوی لاری فعال اصلاح‌طلب در ورامین، گفت: همه باید قانون را رعایت کند حالا چه سخنران باشد یا دعوت‌کننده؛ اگر سخنران می‌خواهند دعوت کنند که فضا بهم بریزد درست نیست البته منظورم موضوع قرچک نبود. تحقیقات در این خصوص هنوز ادامه دارد وزیر کشور نامه‌ای به استاندار نوشتند. نماینده مجلس و مردم هر کدام ادعاهایی دارند که به صورت رسمی هنوز گزارش نشده است.

حکم جیسون رضائیان صادر شده اما ابلاغ نشده است

وی در مورد حکم جیسون رضائیان گفت: حکم وی صادر شده اما هنوز رسماً ابلاغ نشده است. در مورد حکم هم نمی‌توانم بگویم اما احتمالاً محکومیت به حبس است که البته حکم قطعی نیست.

تأیید خبر بازداشت پسر مهاجرانی

معاون اول قوه قضائیه در مورد بازداشت پسر یکی از وزیران اصلاحات گفت: اصل بازداشت درست است و در رابطه با دکل نفتی بوده اما نمی‌توانم در این خصوص صحبت کنم.

شکایتی در مورد دلال جدید نفتی نیامده است

سخنگوی دستگاه قضا در مورد دلال جدید نفتی که ۵ میلیارد یورو بدهی دارد، گفت: هنوز در این خصوص شکایتی نشده و از وزیر نفت هم بازجویی نشده است.

برای معاون اول رئیس‌جمهوری زیبنده نیست حدسش را رسانه‌ای کند

محسنی اژه‌ای در ارتباط با اظهارات معاون اول رئیس‌جمهوری مبنی بر اینکه گفته است افرادی از پشت پرده به بابک زنجانی روحیه می‌دهند، گفت: اگر فردی حدسی می زند و حرف می زند من مسئول حدس دیگران نیستم اما دستگاه قضائی چنین چیزی را نمی‌بیند و در این ۲۰ ماه که زندان است سفارش و حمایتی ندیدیم و ملاقات هم در ماه‌های اخیر محدود است. این زیبنده فرد مسئول در سطح بالا نیست که حدسش را رسانه‌ای کند.

افزایش مجازات های قاچاق

معاون اول قوه قضائیه در مورد افزایش مجازات قاچاق کالا و سوخت گفت: لایحه‌ای در مجلس برده شده است، هم در مورد وسایلی که این کالاها را حمل کرده و هم در مورد مکان‌هایی که کالاها را نگهداری می‌کنند، مجازات ها تشدید شده است.

نمی‌شود دهان متهم را بست

سخنگوی قوه قضائیه در مورد اظهارات بابک زنجانی که همراه با توهین و تهمت به مسئولان است، گفت: در هر جلسه دادگاه قاضی تذکر می‌دهد خودم هم در نشست‌های قبلی این تذکر را دادم. در این مدت شاهد بودیم افرادی بیرون دادگاه به متهم تعابیر و اتهاماتی را نسبت می‌دهند و متهم در دادگاه نام افراد را برده و نسبت می‌دهد که هر دو درست نیست. هر چند نمی‌شود دهان متهم را بست اما اگر فرد شکایت کند، برخورد می‌کنیم.

محسنی اژه‌ای در مورد اینکه چرا احکام متهمان بالای ۱۰۰ میلیون تومان بر خلاف قانون رسانه‌ای نشده است، گفت: آنچه حکم صادر و قطعی شده باشد اعلام می‌شود.

خبری از حقوق ۶۰ میلیونی مرتضوی ندارم

معاون اول دستگاه قضا در مورد مصاحبه حجت‌الاسلام اشرفی اصفهانی مبنی بر اینکه مرتضوی ۶۰ میلیون حقوق می گرفته و در قتل دست داشته و بابک زنجانی از جایی حمایت می‌شود، گفت: من خبر ندارم شاید دستگاه‌های نظارتی وظیفه داشته باشند حقوق را چک کنند اما مرتضوی رها نشده بلکه محاکمه شده است و ادامه دارد. اگر بخواهیم با منطق حرف بزنیم باید مدرک ارائه دهد و از تریبون عمومی حرفی بدون مدرک زده نشود، چون اعتماد مردم را بر هم می زند و فردا هم کسی به حرفش گوش نمی‌دهد.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری، گفت: باید قوانین این ابلاغیه نوشته شود. اما دستگاه قضائی در این سال‌ها در تخریب محیط زیست به عنوان مدعی‌العموم در این موارد وارد شده و در حال اجرا است.

محسنی اژه‌ای در مورد آمار ۵۷۰ بدهکار بانکی گفت: تعدادی از معوقات سنگین را خود بانک‌ها با توافق قسطی در حال دریافت از بدهکاران هستند. در هر حال بانک‌ها باید در گرفتن اسناد و تضامین دقت کنند و ارزش تضمین با مبلغ وام همسان باشد.

پرونده‌های جدید جاسوسان و تروریست ها در حال تحقیق است

معاون اول قوه قضائیه در مورد تهدیدات امنیتی و تروریستی و اقدامات قوه قضائیه، گفت: ارزیابی ما این است که امنیت کشور خیلی خوب است و بر اساس اطلاعاتی که دارم سیستم امنیتی و مرزبانان ما مراقب هستند. در هر حال طبیعی است که نباید دشمن را کوچک بشماریم. در اقدامات اخیر هم باید گفت که از یک گروه نیستند و از شاخه‌های گروه‌های تکفیری هستند و از سوی آمریکا حمایت می‌شوند و هنوز پرونده در حال تحقیقات است.

یکی از خبرنگارها در مورد اینکه چرا برخی خبرنگاران خبرگزاری‌ها برای پوشش دادگاه بابک زنجانی دعوت می‌شوند اما بعد از ورود به دادگاه می‌گویند شما نمی‌توانید بیایید و رسانه دیگر وارد می‌شود، گفت: اگر واقعاً اینطور باشد من عذرخواهی می‌کنم. در هر حال فضای دادگاه محدود است.

سخنگوی دستگاه قضا در مورد خبرنگارهای بازداشتی گفت: اطلاعات جدیدی ندارم اما همه آنها رسانه‌ای و خبرنگار نیستند و برخی پرونده‌های آنها تکمیل‌شده و در دادسرا است تا آخرین بازپرسی‌ها انجام شود. احتمالاً برخی جداگانه پرونده آنها تکمیل‌شده و به دادگاه برود.

محسنی اژه‌ای در ادامه جلسه در مورد پرونده حادثه منا گفت: چیز جدیدی در این خصوص ندارم و وزارت خارجه دنبال می‌کند شعبه مورد نظر هم مفتوح است. در مورد احتمال ربوده شدن برخی مفقودین هم نگرانی وجود دارد که اگر ثابت شود قضیه فرق خواهد کرد.

نتوانستیم در اشتغال زندانیان موفق باشیم

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به خبرنگار در مورد اینکه فلسفه بنیاد تعاون زندانیان ایجاد اشتغال برای زندانیان است و از محل درآمد هم باید به ستاد دیه و انجمن حمایت و سازمان زندان‌ها کمک مالی کند اما این کمک‌ها انجام نمی‌شود، گفت: یکی از وظایف این بنیاد این است که به خانواده‌هایی که سرپرست آنها در زندان است، کمک کنند. تعداد قابل توجهی از زندانیان از طریق همین بنیاد دارند کمک می‌شوند و بخشی هم باید برای زندانیان ایجاد شغل کنند. آن بنیاد به تنهایی نمی‌تواند شغل ایجاد کند.

اول اینکه زندانی اجازه داشته باشد بتواند کار کند. قبول دارم صرف نظر از اینکه بنیاد تعاون چقدر سرمایه دارد و چطور استفاده کند معتقدم باید سازمان زندان‌ها و بنیاد تعاون ترتیبی دهند که برای زندانیان مشغول بکار باشند. اگر زندانی روزی ۷ ساعت کار کند از حالت رخوت و افسردگی نجات پیدا کرده و هم می‌تواند درآمد داشته باشد. جواب این سئوال منفی است که ما نتوانستیم برنامه‌ریزی صحیح داشته باشیم تا برای اشتغال زندانیان استفاده کنیم در حالی که می‌توانیم از بخش خصوصی هم استفاده کنیم.

محسنی اژه‌ای در مورد اظهارات بابک زنجانی مبنی بر اینکه یک سردفتر ۸ میلیارد حق ثبت گرفته گفت: یک میلیارد و خرده‌ای بود که دفتریار این پول را گرفته بود و بازداشت شد.

منبع: مهر

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − چهار =


صوت و فیلم

گزارش تصویری