کد خبر : ۲۶۷۷۵ دسته : اجتماعی , تاریخ انتشار : ۱۴:۱۶ - سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
مهدویان خبر داد:

مساعدت شهرداری اصفهان به تمام مراکز فرهنگی شناسنامه دار الکترونیکی شد

به گزارش مفتاح نیوز، مساعدت شهرداری اصفهان به مراکز فرهنگی شناسنامه دار، امسال به صورت الکترونیکی صورت می پذیرد. مسعود مهدویان مدیر امور اجتماعی و مشارکت های مردمی شهرداری اصفهان ضمن اعلام این خبر گفت: «طبق برنامه ریزی انجام شده امسال هم همه مراکز فرهنگی که در مجموعه دبیرخانه مساعدت به مراکز فرهنگی دارای پرونده، مجوز و اساسنامه هستند می توانند با مراجعه به صفحه اصلی سایت شهرداری به آدرس isfahan.ir و تکمیل فرم ارائه گزارش کانون ها، از مساعدت های شهرداری بهره مند شوند.».
وی کاهش اتلاف وقت و نظام مندی گزارش ها را از ویژگی های روش ثبت الکترونیکی دانست و بیان داشت: «در گذشته کانون ها به صورت پراکنده و با روش خودشان گزارشی را آماده و ارسال می کردند. امسال بارویکرد جدید معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان و در جهت کاهش اتلاف وقت مدیران و مسئولان کانون ها و مراکز فرهنگی به این نتیجه رسیدیم که ارائه گزارش به صورت نظام مند و از طریق یک ساز و کار مشخص و همچنین بدون مراجعه حضوری اتفاق بیافتد. به این ترتیب مراکز فرهنگی بعد از ثبت گزارش در سایت می توانند برای دریافت کمک هایشان مراجعه نمایند.».

مدیر امور اجتماعی و مشارکت های مردمی با اشاره به این موضوع که نزدیک به ده سال است شهرداری اصفهان در بحث حمایت از فعالیت های مراکز فرهنگی شهر اصفهان رسالتی را برای خود تعریف کرده است افزود: «اصفهان یکی از کانون های اصلی و جدی فعالیت های فرهنگی در کشور به حساب می آید و بسیاری از مراکز فرهنگی که در شهر اصفهان داریم مراکز شاخص در سطح کشور هستند و این مراکز هم به لحاظ قوت فعالیت ها و هم به لحاظ کثرت و تعدد مراکز فرهنگی و هم دامنه فعالیت هایی که دارند بی نظیر می باشند. از این جهت اصفهان به عنوان یک الگو و الهام بخش برای سایر کلان شهرها در این حوزه تعریف شده و شاهد آن هستیم که همه ساله از شهرهای مختلف کشور برای دیدن الگوی مراکز فرهنگی جامع ما و استفاده از آن در شهر خودشان به اصفهان مراجعه می کنند. در این راستا شهرداری اصفهان برای تقویت این فعالیت ها و مساعدت و کمک کردن به این حرکت میمون و مبارک فرهنگی، کمیته ای تحت عنوان کمیته مساعدت به مراکز فرهنگی دارد که در حال حاضر نزدیک به 300 مرکز فرهنگی شهر اصفهان از مساعدت های این کمیته استفاده می کنند. کمک هایی که شهرداری می کند اگرچه ناچیز است ولی به جهت انجام وظیفه و رسالت و کمک کردن به اهداف فرهنگی این مراکز اتفاق می افتد.».
مهدویان متولی این کار در شهرداری اصفهان را مدیریت امور اجتماعی و مشارکت های مردمی معرفی کرد و اذعان داشت: «کمیته مراکز فرهنگی یکی از اقسام مشارکتی است که ما با شهروندان در زمینه اداره مسائل فرهنگی اجتماعی شهر داریم. شهر ما دارای معضلات و مشکلاتی است که بر همگان روشن و واضح است. و ما برای حل آن نیازمند مشارکت مردم هستیم. یکی از اقسام مشارکت های مردمی همین کاری است که با کانون های فرهنگی داریم انجام می دهیم.».
وی شناسنامه دار بودن این مراکز را از جمله ویژگی های آن ها برای دریافت کمک های شهرداری برشمرد و اضافه کرد: «این کمک ها فقط مختص کانون های شناسنامه دار و دارای مجوز و اساسنامه است. پارامتری که برای ما حائز اهمیت است رفتن مراکز فرهنگی به سمت ثبت، تشکیل شناسنامه، تشکیل پرونده و تکمیل مدارک می باشد. این 300 مرکز تماما مراکزی هستند که دارای شناسنامه و مجوز ثبت می باشند که در مراجع ذی صلاح ثبت آن ها انجام شده و به ما مراجعه می کنند. هر کانون فرهنگی که دارای مجوز باشد می تواند مراجعه کند و ضمن ارائه گزارش از این مساعدت ها بهره ببرد.».
مهدویان به 4 شاخص مهم برای طبقه بندی مراکز فرهنگی اشاره و تاکید کرد: «پارامترهای دیگری هم وجود دارد که در  4 شاخصه مهم دسته بندی شده اند. اولا شعاع عملیاتی فعالیت مراکز است که برای ما اهمیت دارد که یک مرکز چه حیطه ای از شهر اصفهان را پوشش می دهد. آیا شعاع عملیاتی آن مرکز فرهنگی و برنامه هایی که دارد محلی، منطقه ای یا شهری است که بر اساس هر کدام از این سه سطح نمره و امتیاز خاص خودش را دریافت می کند. پارامتر دوم کمیت مخاطبین یعنی تعداد افراد فعال تحت پوشش یک مرکز فرهنگی است. سومین مورد کیفیت برنامه ها است. برنامه هایی که آن مراکز اجرا می کنند در چه سطحی و با چه کیفیتی است. و نهایتا پارامتر چهارم اثربخشی برنامه هاست که بر اساس شناسنامه فرهنگی اجتماعی محلات و مناطق و شهر اصفهان مورد سنجش قرار می گیرد و بر اساس این چهار شاخص سطح بندی مراکز صورت می پذیرد و به این ترتیب مراکز فرهنگی اصفهان در پنج سطح طبقه بندی می شوند و مساعدت به آن ها بر اساس این طبقه بندی اتفاق می افتد. لذا هرچقدر مراکز فعالیت های گسترده تر با کیفیت بالاتر و هدفمندتر را دنبال کنند می توانند کمک بیشتری را از جانب شهرداری اصفهان دریافت کنند.».
گفتنی است مسئولان و مدیران مراکز فرهنگی می توانند ضمن مراجعه به سایت Isfahan.ir با دسترسی به فرم ارائه گزارش مستندات خود را تکمیل و ارسال نمایند و جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 4-36288991 دبیرخانه مساعدت مراکز فرهنگی مرتبط شده و پاسخ سوالات خود در این خصوص را از این مدیریت دریافت کنند.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 9 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری