کد خبر : ۱۰۵۱۶۷ دسته : اجتماعی , استان ها , کرمان , تاریخ انتشار : ۱۱:۳۰ - یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶
اندازه فونت نسخه چاپی
واکنش نماینده مجلس نسبت به حادثه ناگوار بیمارستان افضلی‌پور

لزوم رسیدگی به اتفاق تلخ بیمارستان/ زلف طرح تحول سلامت با پول گره نخورده است

به گزارش مفتاح، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خواستار رسیدگی شخص وزیر بهداشت به موضوع بیمارستان افضلی پور کرمان درباره انتقال نامتعارف یک کودک از «آی.سی. یو» به بخش اطفال شد.

همایون هاشمی با اشاره به بازتاب انتشار نامه رضایت پدر یک کودک برای انتقال او از «آی.سی. یو» به بخش اطفال به دلیل نداشتن توان مالی در یک بیمارستان دولتی در کرمان گفت: در جلسه ای که با وزیر بهداشت داشتیم دو خواسته از وی مطرح شد که تشکیل سازمان جدید برای موضوع پیشگیری و دیگری توسعه نظارت و بازرسی مراکز بهداشت و درمان جزء این موارد بود.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی افزود: گاها از طرح تحول سلامت غلط های املایی نابخشودنی بیرون می آید که دیگر وقت آن رسیده است که شخص آقای وزیر آستین ها را بالا زده و  این مسیر را اصلاح کند چرا که در حال رفتن به سمت سراشیبی هستیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پس از چهار سال از اجرای طرح تحول سلامت، مشاهده اینگونه خرابی ها و چالش ها در این طرح پذیرفته شده نیست و نمی‌شود با تسامح و تساهل به آن نگاه کرد و باید با آن برخورد جدی کرد.

شخص وزیر به با جدیت به این موضوع ورود کند

وی با تاکید بر موضوع نظارت بر حوزه سلامت گفت: اینگونه موضوعات برای عامه مردم ناراحت کننده است و نباید اقدامات ما برای جامعه از نظر روانی تنش ایجاد کند از این رو از شخص وزیر می‌خواهم که به این موضوع با جدیت ورود کند چراکه منطق حاکم بر نامه ای که پدر این کودک زیر آن را امضاء کرده است به هیچ عنوان با طرح تحول سلامت سازگاری ندارد و به دلیل اینکه این اتفاق تلخ یک موضوع انسانی است همین یک مورد کفایت می کند که شخص وزیر در این قضیه مداخله کند و پیگیری های لازم را انجام و گزارش جامعی به مردم ارائه دهد.

هاشمی تاکید کرد: این گونه اتفاقات باید با اجرای طرح تحول از مراکز درمانی کشور جمع آوری شود چراکه طرح تحول یک سری بنیان های نادرست در حوزه پزشکی را از بین ببرد که انتظار می رود دیگر از این اتفاقات رخ ندهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خانه ملت گفت: با اجرای طرح تحول سلامت خواستیم بگوییم که به حوزه سلامت فراتر از مباحث اقتصادی نگاه می کنیم و زلف سلامت انسان ها با ریال گرده نخورده است اما زمانی که این گونه اتفاقات را می بینیم کلیت طرح تحول زیر سئوال می رود هر چند که بنده از مدافعان طرح تحول و مدیریت وزیر بهداشت هستم اما زمانی که این اتفاقات ناگوار را در حوزه بهداشت و درمان مشاهده می کنم، احساساتم جریحه دار می شود چراکه یک مورد از این گونه اتفاقات با روح طرح تحول سلامت نیز سازگاری ندارد و این طرح را زیر سئوال می‌برد.

چند روز قبل خبری مبنی بر نامه رضایت پدر یک کودک برای انتقال او از «آی.سی. یو» به بخش اطفال به دلیل نداشتن توان مالی در بیمارستان افضلی شهر کرمان در رسانه‌ها منتشر شد که واکنش تعدادی از نمایندگان مجلس را در پی داشت.

توضیحات رییس بیمارستان

پس از انتشار این نامه در فضای مجازی علی‌اصغر وحیدی رییس بیمارستان افضلی کرمان با بیان اینکه در روند درمان بیمار هیچ‌گونه قصور پزشکی رخ نداده است گفت: درساعت ٢٠:٣٢ تاریخ ٢٩ شهریورماه شیر خوار هشت ماهه‌ای توسط خانواده وی به اورژانس اطفال بیمارستان افضلی پور منتقل می‌شود که پس از انجام اقدامات اولیه هشت دقیقه بعد در ساعت ٢٠:4٠ علیرغم ممانعت شدید پدر (که از اتباع افاغنه غیر مجاز بوده)، بیمار به «آی سی یو» اطفال منتقل و ویزیت می‌شود.

وحیدی افزود: شیرخوار به مدت ٢ ساعت در «آی سی یو» اطفال خدمات را دریافت می‌کند و سپس به بخش منتقل می‌شود. با این وجود در بخش نیز دستیار مقیم و پرستار بر بالین بیمار حضور داشتند و بیمار تحت کنترل و مانیتورینگ بوده است.

به گفته وی علیرغم مخالفت شدید پدر بیمار که حتی منجر به نوشتن متنی در خصوص نگهداری بیمار در بخش شده است دستیار مقیم مجدد در ساعت چهار بامداد بیمار را به «آی سی یو» اطفال منتقل می‌کند و در ساعت هفت صبح به علت تشدید علائم بیمار در «آی سی یو» اطفال به دستگاه تنفس مصنوعی وصل می‌گردد و بیمار در ساعت ٩:١5 دقیقه ٣٠ شهریورماه علیرغم اقدامات احیا به علت ایست قلبی و تنفسی در «آی سی یو» اطفال فوت می‌کند.

منبع: فارس

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =


صوت و فیلم

گزارش تصویری