کد خبر : ۲۵۸۹۷ دسته : سیاسی , تاریخ انتشار : ۱۲:۰۵ - سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی

شکاف میان استراتژی باراک اوباما و ارتش امریکا برای مقابله با داعش

به گزارش مفتاح نیوز به نقل از واشنگتن پست، اختلاف نظرها میان استراتژی باراک اوباما و فرماندهان ارتش درباره نحوه مقابله با داعش روبه افزایش رفته تا جایی که ارتباط میان آن ها تا حدودی به تیرگی کشیده شده است.

هرچند دولت اوباما با داشتن تاییدیه کنگره امریکا برای اجرای برنامه خود قصد تجهیز و آموزش نظامی شورشیان سوری را دارد اما فرماندهان ارتش معتقدند این برنامه استراتژی مناسبی برای مقابله با گروه شبه نظامی داعش نیست.

ژنرال بازنشسته ارتش امریکا جیمز ماتیس در روز پنج شنبه در گفتگو با کمیته امنیتی کاخ سفید عنوان کرد که تنها تکیه کردن بر حملات هوایی بدون حمله نظامی زمینی میتواند در برخی جهات باعث تقویت دشمن نیز بشود، وی اشاره کرد که دشمن باید اطمینان پیدا کند که بزودی ارتش امریکا از طریق زمینی به مقابله با آنها خواهد رفت.

هرچند باراک اوباما هرگونه حضور سربازان نظامی امریکا در منطقه را رد کرده است اما ژنرال دمپسی در مصاحبه خود این امر را غیر ممکن ندانسته و اعلام کرد ممکن است برخی سربازان در قالب برخی تیم های عملیاتی وارد عمل شوند.فرمانده ارتش امریکا در خاورمیانه نیز اعلام کرده که درصورت فرسایشی شدن جنگ عراق بدین شکل وارد کشور خواهند شد.

وزیر دفاع امریکا، چاک هیگل،  در جلسه خود با شورای امنیتی کاخ سفید در روز پنج شنبه تلاش کرد تا آن ها را مطمئن سازد که ارتش بصورت همه جانبه از برنامه های دولت و شخص باراک اوباما حمایت و پیروی خواهد کرد.

برخی قانون گذاران نیز در این رابطه تردید دارند.آن ها می گویند اوباما باید بیشتر به نظرات فرماندهان نظامی خود اهمیت دهد. آن ها معتقدند اوباما باید از فرماندهان نظامی که تجربه و تخصص ویژه ای در امور نظامی دارند مشاوره بگیرد.

برنامه باراک اوباما برای مقابله با داعش که به تصویب کنگره امریکا نیز رسیده است کمک نظامی و آموزش نظامی به 5000 تن از شورشیان سوری است ، اتفاقی که بسیاری معتقدند میتواند اوضاع منطقه را بحرانی تر و دگرگون تر سازد. از روز 8 آگوست تا کنون ارتش امریکا بیش از 176 حمله هوایی را علیه مواضع داعش انجام داده است، اوباما بصورت غیر مستقیم اشاره کرده که حملات خود به گروه داعش در سوریه نیز آغاز خواهد کرد.

چاک هیگل اشاره کرد که در روز چهارشنبه درباره این برنامه با ژنرال دمپسی به توافقاتی رسیده تا علیه داعش در سوریه وارد عمل شود.وی اشاره کرد که این برنامه به باراک اوباما اعلام شده و بعید است وی با این طرح مخالفت کند.

اختلاف میان باراک اوباما و ارتش امریکا به زمان آغاز دوران ریاست جمهوری وی بازمیگردد. در سال 2009 پنتاگون از اوباما خواست تا با فرستادن نیروهای لازم برای مقابله با طالبان به افغانستان موافقت کند، اما اوباما نه تنها تلاش کرد نیروهای نظامی را از عراق خارج کند بلکه دستور داد تا تعدادی بسیار کمتر از آن چه فرماندهان نظامی در خوست کرده بودند به افغانستان اعزام شوند.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یک =


صوت و فیلم

گزارش تصویری