کد خبر : ۹۰۹۸۱ دسته : اصفهان , فرهنگ و هنر , تاریخ انتشار : ۱۵:۳۳ - پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی
 برگزاری جشن هشتاد سالگی هنرستان هنرهای زیبا؛

سمپوزیوم ساخت سردیس 11 هنرمند اصفهانی

 

 

به گزارش مفتاح، هنرستان هنرهای زیبای اصفهان دهه هشتاد سالگی را پشت سر می گذارد وقصد دارد در جشن هشتادمین سال از فارغ التحصیلان و50 هنرمند درجه یک کشوری این هنرستان تقدیر کند.

مدیر کل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان در نشست خبری این برنامه با اشاره به برگزاری جشن هشتاد سالگی هنرستان هنرهای زیبا در 5 مهرماه گفت: این هنرستان هنرمندان درجه یکی به کشور وحتی جهان تقدیم کرده است ودر جشن هشتاد سالگی این هنرستان از 50 هنرمند درجه یک که فارغ التحصیل این هنرستان بوده اند، تقدیر خواهد شد.

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی  در ادامه افزود: البته ممکن است هنرمندان درجه یک دیگری هم در شهروجود داشته باشند ومتقاضای دریافت این درجه نشده باشند، که شناسایی آنها وظیفه ماست.

وی با اشاره به ساخت سردیس 11 نفر از اساتید برتر این هنرستان گفت: برای انتخاب این اساتید زمان زیادی گذاشته شد، چون انتخاب سخت بود ودر آخر 11 چهره برای ساخت سردیس انتخاب شد.

رونمایی از کتاب هنرستان که معماری این ساختمان را تشریح کرده است از برنامه های دیگر جشن هشتاد سالگی است که ارزانی با اشاره به آن ساختمان هنرستان را یک بنای ناب با معماری بسیار زیبا وهنرمندانه توصیف کرد.

وی در حمایت از هنر وهنرمند گفت: باید به جوانان گرایش با عشق به هنر را آموخت تا با تمام وجود وارد هنر شوند .

احیا رشته‌های فراموش شده

ابوطالبی مدیر هنرستان هنرهای زیبا در رابطه با برگزاری جشن هشتاد سالگی گفت: تجلیل از هنرمندان خوشنویسی، تاتر، سینما ووتلویزیون وبرخی از فارغ التحصیلان این هنرستان با حضور وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در این جشن انجام می‌شود.

وی با اشاره به ایجاد سمپوزیوم مجسمه سازی ساخت سردیس استادان هنرستان هنرهای زیبا گفت: 11 سردیس توسط بهترین اساتید کشوری در هنرستان هنرهای زیبا در حال ساخته شدن است.

وی که خود دانش آموخته هنرستان است، سال تاسیس هنرستان را 1313 عنوان می‌کند ومی‌گوید: هنرستان افتخارات زیادی در سطح کشور وجهان ایجاد کرده است وهنرمندان مطرحی از این هنرستان فارغ التحصیل شده‌‌اند. استاد فرشچیان یکی از این اساتید است. البته عدم تبلیغات واطلاع رسانی، باعث ناشناخته ماندن سایر اساتید برجسته شده است. این جشن کمترین اقدام برای تقدیر ازاین هنرمندان است.

هنرستان هنرهای زیبا 11 رشته دارد و رشته‌های کاشی سازی، قالی بافی، وسفال گری بعد از سالها احیا شده است. به گفته ابوطالبی برخی رشته‌ها هنر‌جوی زیادی نداشته است ولی با تغییر نظام آموزشی برخی رشته ها به صنایع دستی سپرده شد واز نظام آموزشی هنرستان خارج شده است، که گلایه وی هم از این موضوع بود.

در کنار جشن هشتاد سالگی سمپوزیوم ساخت سردیس 11 هنرمند هنرستان هنرهای زیبا هم کلید خورده است ومحمد فخری موسس رشته مجسمه سازی هنرستان ودبیر سمپوزیوم ساخت سردیس گفت: من بسیار علاقه مند به تقدیر از اساتید این هنرستان بودم وطرح ساخت  سردیس‌ها توسط بهترین مجسمه سازهای ایران مطرح شد وبا حمایت ارشاد این اتفاق افتاد.

فخری در ادامه افزود: علیرضا آسانلو ساخت سردیس استاد ضیا الدین امامی، بیک زاده استاد اولیائی، ضیائی استاد فرشچیان، طاهری استاد صنیع آبادی، غنچه پور استاد جزی زاده، قدم یاری استاد شاجانیان، قره باغی استاد بهادری، بلاغی استاد مصور ملکی، گروسیان استاد رستم شیرازی، معماریان استاد پورصفاوحسن ناصریان ساخت سردیس استاد تمدن را برعهده دارند.

وی ادامه داد: سردیس‌ها تبدیل به مواد ماندگار می‌شود ودر فضای هنرستان واماکن دیگر به نمایش گذاشته می‌شود.

سمپوزیوم ساخت سردیس اساتید برجسته، از 28 شهریور تا 5 مهرماه در هنرستان هنرهای زیبا بر پاست ودیدار از مرحله ساخت این مجسمه‌ها برای عمومی ازاد است. جشن هشتادمین سالگرد هنرستان هنرهای زیبا با حضور وزیر در 5 مهرماه برگزار خواهد شد.

 

 

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دوازده =


صوت و فیلم

گزارش تصویری