کد خبر : ۲۶۱۳۶ دسته : سیاسی , تاریخ انتشار : ۲۲:۳۶ - پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
‌روز پركار رئيس‌جمهور در نيويورك

روحانی:‌ حقوق ايران حفظ شود، آماده توافقيم

به گزارش مفتاح نیوز به نقل از جوان انلاین،  رئيس‌جمهور كشورمان در دومين روز از اقامت خود در نيويورك، روز پركاري را پشت سر گذاشت.
حجت‌الاسلام والمسلمين روحاني، علاوه بر ديدار و گفت‌وگو با رئيس‌جمهور اتريش در نشست نخبگان سياسي انديشكده‌هاي امريكايي در هتل محل اقامت خود حاضر شد و به سؤالات مختلف آنها درباره جهان، حوادث منطقه و رابطه ايران و امريكا پاسخ داد. وي همچنين به ديدار بان‌كي‌مون، دبيركل سازمان ملل رفت و طي سخناني هژموني قدرت‌هاي بزرگ و بي‌عدالتي را بزرگ‌ترين مشكل دنيا امروز عنوان كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر رياست جمهوري، روحاني در اين ديدار تصريح كرد: جهان امروز با مشكلات فراواني از قبيل تروريسم، خشونت و تهديدهاي زيست محيطي مواجه است، اما بزرگ‌ترين مشكل، هژموني قدرت‌هاي بزرگ و بي‌عدالتي در دنياي امروز است. روحاني در اين ديدار كه عصر سه‌شنبه به وقت نيويورك(صبح چهارشنبه به وقت تهران) انجام شد، اظهار داشت: بناي سازمان ملل و منشور آن جهان را اميدوار كرد تا مشكلات امنيتي جهان به حداقل برسد و امروز هم اميدواريم با تلاش‌هاي همه دلسوزان، آينده بهتري براي بشريت رقم بخورد.

قدرت‌ها ديگر نمي‌توانند حقايق را از ملت‌ها پنهان كنند
رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه امروز براي همه روشن شده است كه خشونت و افراطي‌گري و تروريسم چه فجايعي به‌وجود مي‌آورد، گفت: مشكلات امروز عراق و سوريه از مسائلي كه سه سال پيش در سوريه آغاز شد، نشئت مي‌گيرد و اگر در همان مرحله، سرچشمه فعاليت اين گروه جنايتكار خشك مي‌شد، امروز شاهد اين فجايع نبوديم. متأسفانه در آن زمان برخي كشورها، تصور مي‌كردند با حمايت از اين گروه‌ها مي‌توانند دولتي را كه نمي‌پسندند، سرنگون كنند. رئيس‌جمهور با انتقاد از رفتار دوگانه برخي كشورها گفت: برخي كشورها وقتي اعمال تروريست‌ها را به نفع خودشان مي‌بينند، در برابر كشتار انسان‌ها سكوت مي‌كنند و هنگامي كه اين اعمال به ضرر خودشان است، شروع به مقابله به مثل مي‌كنند اما قدرت‌هاي بزرگ امروز نمي‌توانند حقايق را از ملت‌ها پنهان كنند. دكتر روحاني در عين حال با تأكيد بر اين موضوع كه ايران از هيچ كمكي براي مبارزه با تروريسم در صورت نياز دريغ نخواهد كرد، افزود:‌اگر كمك ايران و حضور و تلاش مردم عراق نبود، امروز اين كشور تحت سلطه تروريست‌ها قرار داشت.

حقوق ايران حفظ شود، آماده توافق هستيم
رئيس شوراي عالي امنيت ملي سپس لزوم استفاده همه طرفين از فرصت‌به‌وجود آمده در مذاكرات هسته‌اي را يادآور شد و گفت: گاهي فكر مي‌كنند با فشار عليه ايران ما پاي ميز مذاكره آمده‌ايم، اين خطاي بزرگي است، زيرا ايران با اراده جدي و به خاطر تأمين منافع خود و ديگران وارد مذاكره شد. رئيس‌جمهوري ادامه داد: ما به مقررات بين‌المللي و معاهدات آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي احترام مي‌گذاريم و همچون گذشته در مسير صلح‌آميز فعاليت مي‌كنيم و در صورتي كه حقوق ملت ايران مورد خدشه قرار نگيرد، آماده توافق هستيم. دكتر روحاني ابراز اميدواري كرد كه دبير‌كل سازمان ملل به وظايف خود براي به نتيجه رسيدن فرصتي كه منجر به توافق برد – برد مي‌‌شود، عمل كند.
بان‌كي‌مون، دبيركل سازمان ملل متحد نيز در اين ديدار با اشاره به اينكه ميزباني رئيس‌جمهوري ايران، افتخار بزرگي است، به بحران‌هايي كه امنيت و ثبات جهان را به مخاطره انداخته اشاره كرد و گفت: من در بحث هسته‌اي، تعامل مفيد ايران با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و مشاركت فعال در مذاكرات با 1+5 را ستايش مي‌كنم. دبيركل سازمان ملل با اشاره به اينكه مذاكرات آرام- آرام به خانه نهايي نزديك مي‌شود، گفت: اميدوارم همه طرفين فرصت موجود را از دست ندهند، زيرا دستيابي به توافق جامع به نفع همگان است و اين امر جز با انعطاف و اتخاذ راه‌حل‌هاي ميانه‌روانه محقق نخواهد شد. آقاي «بان» با اشاره به موضوع تروريسم گفت: متأسفانه اعتماد مردم عادي به توانمندي جامعه بين‌الملل در مبارزه با تروريسم از بين رفته است و ما خواهان حضور جدي‌تر و ايفاي نقش راهبردي و سازنده از ايران در اين زمينه هستيم.

تهديد ايران بي‌نتيجه است
دكتر حسن روحاني همچنين شامگاه سه‌شنبه به وقت نيويورك، در نشست با نخبگان سياسي انديشكده‌هاي امريكايي، حصول توافق در موضوع هسته‌اي را در صورتي كه طرف مقابل اراده لازم را داشته باشد امكان‌پذير و شدني دانست و گفت: تهديد ملت ايران بي‌نتيجه است و عدم حل موضوع هسته‌اي براي هيچ‌كس نتيجه نخواهد داشت.
وي در پاسخ به سؤالي در خصوص روابط ايران و امريكا، افزود: در دهه‌هاي گذشته روابط ايران و امريكا، پرتنش و حتي خصمانه بوده است. بايد ارزيابي شود كه چقدر از اين سياست‌ها نفع برده و چقدر ضرر كرده‌ايم. دكتر روحاني با بيان اينكه بايد ريشه تنش‌ها در روابط فعلي بين امريكا و ايران شناسايي و برطرف شود، تصريح كرد: روابط خوب بين ملت‌ها بهتر از ايجاد فاصله است و اينكه بهبود روابط از كجا شروع شود و از چه فرصتي بهترين بهره‌برداري صورت گيرد، مي‌تواند موضوع بحث در نشست‌هاي نخبگان باشد.

بايد به ايران اعتماد كرد
رئيس‌جمهور همچنين مذاكرات هسته‌اي را موضوعي اعتماد آفرين برشمرد و گفت: همكاري بدون اعتماد پا نخواهد گرفت؛ بناي اعتماد از موضوع هسته‌اي مهم‌تر است. بي‌اعتمادي راحت است اما اعتماد سخت ساخته مي‌شود و از اين منظر اعتمادساز شدن موضوع هسته‌اي ايران مي‌تواند يك موفقيت را به موفقيت‌هاي بالاتر تبديل كند. دكتر روحاني خاطرنشان كرد: زمان دو ماهه باقيمانده براي حصول توافق، هرچند كوتاه است اما در صورتي كه هر دو طرف اراده قاطع براي حل مسئله داشته باشند، حصول توافق، شدني است. اين اراده از طرف ايران وجود دارد و اعتقاد داريم كه عدم حل موضوع براي هيچ كس نتيجه نخواهد داشت. رئيس‌جمهوري افزود: هدف ايران، استفاده از فناوري صلح‌آميز تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است. بازرسي‌هاي فراوان آژانس تا كنون ثابت كرده كه ايران انحرافي نداشته است، لذا بايد به ايران اعتماد كرد كه علاوه بر پيوستن به NPT، در اعتقاد و فتواي ديني‌اش هم سلاح كشتار جمعي را حرام مي‌داند. رئيس‌جمهوري، ضمن ابراز مخالفت با ديدگاهي كه مي‌گويد «همه گزينه‌ها را روي ميز داريم»، گفت: مهم اين است كه در زمينه هسته‌اي، همه دور ميز مذاكره هستيم. تفكر مثبت يعني تنها به مذاكره بينديشيم. تهديد سازنده نيست بلكه تحريك‌كننده است و تحريم و تهديد، هر ملتي را تحريك مي‌كند. تهديد ملت ايران بي‌نتيجه است. دكتر روحاني، با اشاره به تلاش‌هاي مخالفين توافق هسته‌اي اظهار داشت: مخالفين توافق هسته‌اي، عنوان «توافق بد» را جعل كرده‌اند؛ مقصد مخالفين توافق كه در داخل امريكا و منطقه حضور دارند، تحريك به عدم توافق است. حتي كشورهايي نيز هستند كه به خاطر منافع‌شان، خيلي علاقه‌مند به توافق نيستند. بنابراين دو طرف بايد حواس‌شان جمع باشد و به خاطر همين، توافق مناسب بايد شامل برد – برد براي طرفين باشد.

تروريسم خطري براي كل جهان
دكتر روحاني در ادامه با اشاره به تشديد خشونت و افراطي‌گري در منطقه خاطرنشان كرد: امروز خطر تروريسم و خشونت براي منطقه خاورميانه و كل جهان است. رئيس‌جمهوري درباره چگونگي مقابله با گروه‌هاي تروريستي و بمباران سوريه كه به بهانه مقابله با تروريسم صورت گرفته است نيز سؤالاتي را در جمع نخبگان سياسي انديشكده‌هاي امريكايي مطرح كرد و گفت: اگر يك گروه تروريستي در كشوري فعال است، آيا مجاز هستيم براي مقابله با تروريسم، فضا و تماميت ارضي آن كشور را نقض كنيم.
دكتر روحاني، نقض تماميت ارضي و حمله به يك كشور به بهانه مقابله با تروريسم آن هم در شرايطي كه بدون درخواست و هماهنگي دولت مركزي آن كشور صورت گرفته باشد را غيرمجاز و مايه هرج و مرج دانست و تأكيد كرد: مبارزه با گروه‌هاي تروريستي قواعدي دارد. رئيس‌جمهوري با تأكيد بر اينكه تصميم‌هاي يكجانبه به راه حل درست نمي‌انجامد، گفت: اگر در سوريه، مركزيت را نپذيريم، راه حل نيز نخواهيم داشت، بنابراين ابتدا گروه‌هاي تروريستي بايد از بين بروند.

انتقاد از ساختار سازمان ملل و حق وتو
دكتر روحاني افزود: يك يا چند كشور و دولت نمي‌توانند مشروعيت دولت ديگر را تعيين كنند، بلكه مشروعيت دولت در يك كشور را مردم آن تعيين مي‌كنند. اينكه گاهي مي‌گويند شوراي امنيت سازمان ملل ابزار كافي ندارد، بحث درستي است چون اين شورا گويا براي مقابله با تهديدات كشورهاي كوچك درست شده است نه كشورهاي بزرگ. رئيس‌جمهوري ادامه داد: بنابراين اين ساختار سازمان ملل است كه اشكال دارد. به عنوان مثال، دولتي به دليل اينكه قدمت دارد حق وتو مي‌گيرد، اما سازمان بزرگي مانند غيرمتعهدها نمي‌تواند حتي حقي مانند يكي از اين پنج كشور داشته باشد.

ايران مي‌تواند مركز انرژي مطمئني براي اروپا باشد
ديدار و گفت‌وگو با رئيس‌جمهور اتريش از ديگر برنامه‌هاي دكتر روحاني در نيويورك بود. رئيس‌جمهور كشورمان در اين ديدار بر گسترش همكاري‌هاي اقتصادي ميان ايران و اتريش تأكيد كرد و گفت: ايران براي تكميل برنامه توسعه خود درصدد گسترش شبكه راه‌آهن، توسعه بنادر و صنايع است و در اين زمينه از همكاري با اتريش استقبال مي‌كند.
وي با بيان اينكه ايران در زمينه انرژي داراي شرايط بي‌نظيري است به طوري كه مي‌تواند مركز انرژي مطمئني براي اروپا باشد، گفت: ما آماده اجرايي شدن شبكه انتقال گاز به اروپا از طريق اتريش هستيم. رئيس‌جمهور اتريش نيز در اين ديدار با اشاره به روابط ديرينه و تاريخي دو كشور از ارتقاي مناسبات اقتصادي، فرهنگي و علمي في‌مابين استقبال كرد و گفت: هدف اتحاديه اروپا اين است كه در زمينه تأمين انرژي خطوط متنوعي در اختيار داشته باشد و همكاري با ايران براي اتحاديه اروپا ثمربخش است. «هانس فيشر» با اشاره به مذاكرات ايران با 1+5 اظهار اميدواري كرد با دستيابي به توافق جامع، زمينه براي افزايش تعاملات ميان ايران و اتحاديه اروپا بيش از پيش فراهم شود. رئيس‌جمهوري اتريش با تأكيد بر نقش و جايگاه ايران در مبارزه با تروريسم و تشريح ديدگاه‌هاي خود، حضور جمهوري اسلامي ايران در تأمين صلح و ثبات در منطقه را ضروري ارزيابي كرد.

غرب بايد قدرت ‌ ايران را درك كند
گفتني است رئيس‌جمهور كشورمان ظهر سه‌شنبه به وقت محلي با فرانسوا اولاند رئيس‌جمهور فرانسه ديدار كرد. روحاني در اين ديدار با تأكيد بر اينكه مهم‌ترين پيام مذاكرات ايران با 1+5 اين بود كه مي‌توان مسائل مهم جهاني را با گفت‌وگو حل‌و‌فصل كرد، اظهار داشت: با آغاز اين مذاكرات و روشن شدن اراده جدي ايران، فضايي كه عليه ملت ايران در غرب ساخته شده بود، فرو ريخت و فضاي واقعي و اعتمادآور ايجاد شد. وي با تأكيد بر اينكه اعتماد، سنگ بناي روابط دوجانبه است، تصريح كرد: ايران قدرتي تأثيرگذار در منطقه است و اين واقعيت را غرب بايد درك كند. رئيس‌جمهور فرانسه نيز در اين ديدار، با بيان اينكه مذاكرات 1+5 با ايران بايد هر چه سريع‌تر به توافق نهايي برسد، گفت: اين توافق مي‌تواند روابط في ما بين را در سايه اعتماد به سطحي بالاتر از گذشته برساند.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =


صوت و فیلم

گزارش تصویری