کد خبر : ۸۳۵۸۰ دسته : سیاسی , تاریخ انتشار : ۱۰:۴۰ - پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴
اندازه فونت نسخه چاپی

روایتی از ۲۵ نامگذاری سال‌ها توسط رهبر انقلاب

به گزارش مفتاح، یکی از روش‌های ترسیم سیاست‌های کلی نظام و جهت‌گیری کشور که بر عهده مقام معظم رهبری است، نام گذاری سال‌ها است، نام‌هایی که با بررسی آن‌ها می‌توانیم با نیازهای کشور با خبر شویم.

تیتر یک نوشت: براساس قانون اساسی کشور ترسیم و ابلاغ سیاست‌های کلی نظام و جهت‌گیری کشور بر عهده رهبری نظام است، این وظیفه از طرق مختلف به اجرا در می‌آید. سخنرانی‌ها، ابلاغ‌ها، نامه‌ها، دستور و در پاره‌ای موارد حکم حکومتی.

در این بین یکی از روش‌ها و شیوه‌های ترسیم جهت‌گیری کلی نظام و مسئولین که به ابتکار رهبری کنونی انقلاب ایجاد گردیده است، نام گذاری سال‌ها است. ایشان به طور رسمی از سال ۱۳۷۸ در پیام نوروزی خود به این مسئله اشاره کردند و در سال‌های بعد نیز این روند را ادامه دادند به طوری که هر سال بر اساس تحولات و اتفاقات و بررسی بدنه کارشناسی نظام و مشورت با نخبگان نام و عنوانی را ابتدای نوروز برای سال آینده بر می‌گزینند و طی آن سال نیز عمده سیاست‌ها و جهت‌گیری‌ها را بر اساس آن تنظیم و پیگیری می‌نمایند.

ایشان تا سال ۷۸ از نام گذاری صریح و مشخص سال‌ها پرهیز می‌نمودند و صرفاً تأکیدهای لازم را در پیام نوروزی مطرح می‌کردند. از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۷ دولت کارگران با اولویت‌های سازندگی ، توسعه اقتصادی و توجه ویژه به بازسازی کشور مبتنی بر الگوهای توسعه‌ای رایج بود. طی این سال‌ها تأکید رهبر انقلاب بیشتر بر اموری چون اصلاح امور، عدالت اجتماعی،وجدان کار، انضباط اقتصادی، پرهیز از اسراف و صرفه‌جویی، و توجه و تحکیم معنویت تأکید داشتند.

********

سال ۱۳۷۸ به دلیل مصادف بودن صدمین سال تولد امام خمینی (ره) عنوان سال به نام ایشان برگزیده شد.

سال ۱۳۷۹ نیز چون دو عید غدیر طی سال شمسی وجود داشت نام امام علی(ع) برای سال انتخاب شد.

سال ۱۳۸۰ با هم‌زمانی تحولات منطقه‌ای و گسترش نا امنی پیرامون کشور عنوان اقتدار ملی و اشتغال آفرینی برگزیده گردید. در این سال سیاست خارجی کشور با عنوان گفت گوی تمدن از سوی رئیس‌جمهور مطرح شده بود.

سال ۱۳۸۱ نیز همانند سال ۷۹ ایام عزاداری محرم دوبار در سال شمسی قرار گرفته بود و فروردین آن سال رنگ و بوی حسینی در کشور موج می‌زد. این سال سال عزت و افتخار حسینی نام گذاری شد.

سال ۱۳۸۲ به عنوان سال خدمت گذاری نام گذاری گردید. حمله نظامی آمریکا به عراق در ابتدای این سال از جمله مهم‌ترین تحولات منطقه بود.

سال ۱۳۸۳ پاسخ‌گویی انتخاب شد. این سال آخرین سال دولت اصلاحات بود و بسیاری از دستگاه‌ها و نهادها اطلاعات و گزارش فعالیت‌های خود را به مردم ارائه کردند.

سال ۱۳۸۴ مصادف بود با تهدیدات ایالات متحده و کشمکش اروپا و جمهوری اسلامی بر سر فعالیت‌های هسته‌ای. این امر موجب گردید تا رهبر انقلاب مطبوعات، احزاب و سیاست‌مداران داخلی را به نوعی همبستگی و دوری از مناقشات داخلی دعوت کند و با توجه به انتخابات ریاست جمهوری این سال را سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی نام نهادند.

سال ۱۳۸۵ در سال گذشته موجی از تحرکات و توهین‌ها به مقدسات اسلامی شکل گرفت که در رأس آنها توهین نشریات دانمارکی به پیامبر اسلام بود و همچنین دوبار در سال شمسی رحلت حضرت محمد (ص) قرار گرفت. نام این سال نیز پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله انتخاب شد.

سال۱۳۸۶ آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی‌شان فرمودند: «با نگاه به حوادث و مسائل جهانی بروشنی درمی‌یابیم که دشمنان ملت ایران درصدد آنند که دشمنی خود را از دو راه با ملت ایران به تحقق برسانند یکی، ایجاد تفرقه در میان صفوف ملت؛ از بین بردن یکپارچگی ملت ایران؛ و دومی، ایجاد مشکلات اقتصادی و تلاش برای توقف ملت ایران در زمینه‌های گوناگون سازندگی کشور و رفاه عمومی خود».با توجه به این دو اولویت برای این سال نام اتحاد ملی، انسجام اسلامی برگزیده شد.

سال ۱۳۸۷ نوآوری و شکوفایی نامی بود که برای این سال انتخاب گردید.

سال ۱۳۸۸ هم زمان بود با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری. اما رهبر انقلاب شعار سال را حركت به سمت اصلاح الگوی مصرف انتخاب کردند. برپایی فتنه و اغتشاشات بعد از انتخابات از تحولات برجسته و تأثیرگذار این سال بود که شاید شعار سال و تحقق آن را به حاشیه برد.

سال۱۳۸۹ رهبر انقلاب در پیام نوروزی اشاره‌ای به حوادث سال گذشته و فتنه داشتند و فرمودند: «برای اینکه بتوانیم بر طبق اقتضائات کشور و ظرفیت‌های کشور حرکت کنیم، احتیاج داریم به اینکه همت خودمان را چند برابر کنیم؛ کار را متراکم‌تر و پرتلاش‌تر کنیم» و نام سال را همت مضاعف و کار مضاعف گذاشتند.

سال ۱۳۹۰ با شروع طرح هدفمندی یارانه‌ها و افزایش تحریم‌های بین‌المللی رهبر انقلاب ضرورت پرداختن به اقتصاد و مسائل پیرامون آن را از حد توصیه و تأکید بالاتر بردند و این سال را سال جهاد اقتصادی نامیدند و خواستار مجاهدت کلیه اقشار و نهادها در این زمینه شدند.

سال ۱۳۹۱ همراه با اوج گرفتن مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها بود.به دلیل رکود اقتصادی و افزایش قیمت ارز تولیدات داخلی با مشکل دی مواجه شدند. مجموعه‌ای از این مسائل باعث نام گزاری سال جدید با عنوان تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى بود.

سال ۱۳۹۲ طی این سال انتخابات ریاست جمهوری یازدهم برگزار می‌شد و از طرفی مسائل اقتصادی عمده توجه مسئولان و مردم را به خود جلب کرده بود. عنوان حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی با رویکرد به انتخابات و اقتصادی و روحیه حماسی انتخاب شد.

سال ۱۳۹۳ آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی این سال فرمودند: « مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به‌درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه‌ی اقتصاد و هم در زمینه‌ی فرهنگ. لذا من شعار امسال را و نام امسال را این قرار دادم: اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی »

سال۱۳۹۴ این سال همراه بود با پیگیری پرونده هسته و البته به نتیجه رسیدن آن. پس از دوازده سال توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ موسوم به برجام به نتیجه نشست. همچنین انتخابات مجلس نیز در پایان سال باید برگزار می‌شد. با توجه به حضور دولت در عرصه‌های بین‌المللی و اقتصادی و لزوم حمایت و پشتیبانی مردم نام دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی برگزیده گردید.

منبع: مهر

 

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =


صوت و فیلم

گزارش تصویری