کد خبر : ۵۸۴۳۶ دسته : اجتماعی , تاریخ انتشار : ۱۰:۴۳ - شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴
اندازه فونت نسخه چاپی
با تشدید بحران آب؛

دستبند پلیس آب اسرافگران را به دام می اندازد

به گزارش مفتاح، بحران آب به حدی جدی شده است که حالا وزارت نیرو دست به برنامه‌های زمان بحران خود زده است. تا یک‌سال قبل اگر کسی صحبت از گشت آب یا پلیس آب می‌کرد، به نظر دور از ذهن می‌آمد چرا که شاید همگی امید به بهبود وضعیت آب داشتند.
در این میان اما، یک مقام مسئول در وزارت نیرو اخیرا صحبت از آغاز به کار گشت آب کرده است. مسئله‌ای که به نظر می‌رسد همزمان با برخی کشورها،‌ زنگ هشدار آن در داخل کشور هم نواخته شده است.
آن‌طور که آرش آریانژاد عنوان کرده، شش اکیپ جديد در محدوده شهرستان‌های سنندج، سروآباد، کامیاران و مریوان تحت عنوان گروه‌های گشت و بازرسی جهت حفاظت و صیانت از منابع آب زیرزمینی آغاز به کار کرده‌اند. اين گروه‌ها مطابق قرارداد طی مدت يكسال كار نظارت و بازرسی صحرايی بر منابع آبی را انجام داده و با متخلفين از طريق مراجع قضايي برخورد خواهند کرد.
در این رابطه عنوان کرده است که اين گروه‌ها وظایف مختلفی از جمله جلوگیری از تخلفات منابع آبی اعم از اضافه برداشت و افزایش سطح زیر کشت مطابق با میزان مندرج در پروانه مصرف بهینه، شناسایی چاه‌های غیرمجاز، انسداد چاه‌های غیرمجاز، کنترل کف‌شکنی‌های غیرمجاز و پیگیری تخلفات بهره‌برداران در مراجع قضایی را بر عهده دارند.
این فعالیت‌ها در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این برخی مقامات استان‌های خشک، درخواست آن را در قالب پلیس آب ارائه کرده بودند. این مسئله در تیرماه سال گذشته از سوی یکی از مقامات استان کرمان بیان شده بود. بر اساس درخواست‌های قبلی، لزوم ناظر آب در بخش کشاورزی و آب‌های زیرزمینی به شدت احساس می‌شد.
آنطور که برخی کارشناسان می‌گویند، کالیفرنیا از جمله ایالت‌هایی است که وضعیت کم‌آبی مشابه به ایران دارد. در این ایالت هم اخیرا مسئله پلیس آب مطرح شده است. برهمین اساس، اجرای برخی اقدامات در ایالت کالیفرنیا مانند تشکیل پلیس آب و افزایش جریمه روزانه و همچنین افزایش تعرفه مشترکین پرمصرف، موجب کاهش 13.5 درصدی مصرف آب این ایالت در ماه آوریل امسال نسبت به آوریل سال 2013 شده است.
با این حال به نظر می‌رسد که آغاز به کار فعالیت‌های این چنینی هرچند دیرهنگام باشد اما بتواند بخشی از بحران آب را که از مهم‌ترین آن، برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی است، مرتفع کند.
منبع: مهر

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =


صوت و فیلم

گزارش تصویری