کد خبر : ۲۶۴۱۳ دسته : سیاسی , تاریخ انتشار : ۷:۴۴ - یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
ملک عبدالله آماده سرنگونی باشد

تشکیل یک جنبش برای براندازی خاندان آل سعود

به گزارش مفتاح نیوز به نقل از پرس تی وی، یکی از افسران سابق ارتش عربستان سعودی از تشکیل جنبشی خبر داد که هدف از آن براندازی خاندان آل سعود در این کشور است.

دخیل القحطانی در پیامی ویدئویی «تشکیل جنبش آزادی شبه جزیره عربستان» را اعلام و تصریح کرد هدف از این جنبش «آغاز انقلابی در شبه‌جزیره عربستان جهت براندازی حکومت آل سعود و ریشه‌کن کردن آن است.»

وی همچنین از مردم عربستان سعودی خواست «به خاطر کشوری که به واسطه فساد آل سعود نابود شد» علیه رژیم قیام کنند.

افزون بر این، قحطانی سیاست‌های خارجی «پلید» رژیم عربستان سعودی را که به زیان منافع ملت این کشور است محکوم کرد.

افسر سابق ارتش عربستان سعودی همچنین رژیم این کشور را به خاطر حمایت از تهاجم تحت رهبری امریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و حمایت مالی از گروه‌های تکفیری در سوریه سرزنش و اظهار کرد خاندان سعودی از کودتای سال ۲۰۱۳ که تحت رهبری ارتش مصر در این کشو رخ داد و به برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور سابق این کشور انجامید پشتیبانی کرد.

وی گفت: «آل سعود نماینده مردم شبه‌جزیره عربستان نیست؛ آنها به سرزمین ما هجوم آورده و آن را اشغال کرده‌اند.»

در عربستان سعودی نخستین نسل از پسران عبدالعزیز آل سعود، موسس پادشاهی آل سعود، مسئولیت پست‌های ارشد کشور را بر عهده دارند.

مردم عربستان سعودی هیچ نقشی در انتصاب رهبر کشورشان ندارند و این امر در سال‌های اخیر به افزایش نارضایتی‌ سیاسی و اجتماعی در این کشور نفت‌خیز انجامیده است.

عبدالعزیز پس از آنکه در سال ۱۹۳۲ با کمک انگلیس به قدرت رسید به خاطر نام خاندان آل سعود این کشور را عربستان سعودی نام نهاد.

گفتنی است پادشاهی عربستان پس از مرگ عبدالعزیز به فرزندانش رسید.

عربستان سعودی، و عمدتا استان الشرقیه، در طول چند سال گذشته صحنه اعتراض‌های ضد دولتی بوده است؛ در این بین نیروهای امنیتی نیز همواره مردم معترض را سرکوب کرده‌اند.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری