15:30 1402/02/18

رئیس مجلس قانونگذاری ازبکستان در سفر به اصفهان تاکید کرد: ویژگی های برجسته اصفهان را به مسئولان ازبکستان منعکس خواهم کرد

به گزارش مفتاح، نورالدین جان اسماعیل اف رئیس مجلس قانونگذاری ازبکستان که به اصفهان سفر کرده است، در دیدار با استاندار اصفهان تأکید کرد: ویژگی های برجسته اصفهان را به مسئولان ازبکستان منعکس خواهم کرد.
وی افزود: من تا به امروز تصور می‌کردم اصفهان تنها مرکز گردشگری است، اما متوجه شدم این استان در حوزه‌های مختلف علمی، صنعتی و فناوری توسعه یافته است.
وی افزود: برای فراهم کردن زمینه فعالیت فعالان اقتصادی اصفهان در کشور ازبکستان هیچ مشکلی نداریم و چالش حمل‌ونقل نیز میان فعالان اقتصادی دو کشور قابل حل است.
رئیس مجلس قانونگذاری ازبکستان عنوان کرد: ریاست جمهوری ایران نیز تاکید داشتند در حوزه‌های سیاسی و فرهنگی ارتباط خوبی میان دو کشور وجود دارد اما از حوزه اقتصادی غفلت کرده‌ایم و همین نقطه نظر را ریاست‌جمهوری ازبکستان نیز دارد.
وی خاطرنشان کرد: در ماه آینده ریاست‌جمهوری ازبکستان به کشور ایران سفر خواهد کرد و در حال حاضر وزارتخانه‌های ازبکستان در حال آماده‌سازی مقدمات این سفر هستند.
رئیس مجلس قانونگذاری ازبکستان گفت: امروز ملاقات بسیار سودمندی را با استاندار اصفهان و هیئت همراه داشتیم و زمانی به کشور خود بازگشتیم ویژگی های برجسته اصفهان را به مسئولان ازبکستان منتقل می کنیم.
وی افزود: باید زمینه تبادل هیئت‌های تجاری میان ازبکستان و اصفهان را فراهم کنیم.

آماده همکاری همه‌جانبه با استان اصفهان هستیم

«بهار عبدالله یف» سفیر ازبکستان در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار گفت: در ازبکستان تقریبا ۴۰۰ شرکت با سرمایه ایرانی فعالیت می کنند و امروز ازبکستان در آسیای مرکزی به کشور باز اقتصادی تبدیل شده است.
وی افزود: یکی از معضلات بزرگی که در همکاری‌های اقتصادی با آن مواجه بودیم بسته بودن اقتصاد کشور ازبکستان بود.
سفیر ازبکستان در ایران عنوان کرد: اما با سرکار آمدن آقای «شوکت میرضیایف» رییس جمهور ازبکستان، در اولین مرحله، همکاری‌های اقتصادی را با همسایگان نزدیک که جمهوری اسلامی ایران نیز جزو آن همسایگان محسوب می‌شود در پیش گرفته‌ایم.
وی یادآور شد: در ازبکستان بانک‌های دیجیتالی فعالیت می‌کنند و پیشرفت‌های قابل توجهی در این حوزه داشته‌ایم و این در حالی است که متأسفانه مبادلات تجاری اصفهان در ازبکستان ضعیف است.
سفیر ازبکستان در ایران عنوان کرد: اولین شرکتی که در ازبکستان تولید آجرهای تزیینی را راه‌اندازی کرد شرکت اصفهانی بود اما این همکاری با مرور زمان کم‌رنگ شد.
وی افزود: این سفر و دیدار را به فال نیک می‌گیریم زیرا اصفهان بزرگترین استان اقتصادی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و اقتصاد ازبکستان تمایل به خرید تولیدات این استان دارد.
سفیر ازبکستان در ایران خاطرنشان کرد: عرصه گردشگری نیز برای ما مهم است. آماده هستیم در حوزه صنعت گردشگری همکاری تنگاتنگی را با استان اصفهان داشته باشیم
وی خطاب به استاندار اصفهان گفت: سفارت ازبکستان را از خود بدانید زیرا آماده همکاری همه‌جانبه با استان اصفهان هستیم. اراده سیاسی قوی میان دو ریاست‌جمهوری وجود دارد تا همکاری‌ها به صورت تنگاتنگ انجام شود.

مطالب پیشنهادی