19:02 1403/02/28
 

به گزارش پایگاه خبری مفتاح و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز اصفهان ؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه اختتامیه و اعطای جوایز هجدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی در اصفهان گفت: اکنون ۵۴ پارک علم و فناوری و بیش از ۲۵۰ مرکز رشد در کشور وجود دارد و این در حالیست که در گذشته بخش فناوری در وزارت علوم کمرنگ‌تر از سایر بخش‌ها بود.

محمدعلی زلفی‌گل افزود: شرکت‌های وابسته به پارک‌های علم و فناوری با ایجاد این تعداد شغل، زمینه رشد مشاغل دانش بنیان را در کشور فراهم کردند.


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: ما شرایطی را مهیا کردیم که تردد اعضای انجمن علمی دانشجویان در شرکت‌های دانش بنیان و فناور برقرار و از این طریق برخی از آنها جذب شوند.  رویکرد اصلی وزارت علوم  تلاش در جهت تحقق شعار سال و تحقق بیانیه گام دوم است.


زلفی‌گل همچنین گفت: برگزاری جشنواره‌ها زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری جمعی است و ما این امکان را فراهم کرده ایم تا شرکت‌هایی که از طریق فرابورس و منابع مالی تامین می‌شوند، به رشد مورد نظر خود برسند.  همسو بودن شرکت‌های دانش بنیان و موضوعات بین رشته‌ای و مشارکتی فناورانه از مواردی است که نیاز به تخصص دارد.


وزیر علوم گفت: یکی از نیاز‌های فن آفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته فناور معرفی محصولات و خدمات آنهاست. ما سامانه‌ای را طراحی کردیم که سود شرکت‌های دانش‌بنیان پس از ثبت محصولات فناورانه آنها، از طریق اتصال به سازمان صمت تامین شود.


وی گفت: وقتی محصولی توسط هسته فناور در این سامانه ثبت شده باشد دیگر نیازی به ورود محصول مشابه از خارج نیست. .


در مجموع بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که برای محصولات خود مجوز و تاییدیه گرفته‌اند. حدود ۹ درصد از این شرکت‌ها در استان اصفهان مستقرند.


پارک علم و فناوری، سازمانی است که بوسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکت‌ها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

برای دستیابی به این هدف، یک پارک علمی با ایجاد انگیزش و مدیریت جریان دانش و فناوری درمیان دانشگاه‌ها، مراکز پژوهش و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازار، ایجاد و رشد شرکت‌های متکی بر نوآوری را از طریق مراکز رشد و فرایند‌های زایشی تسهیل می‌کند.

پارک‌های علمی همچنین خدماتی با ارزش افزوده بالا و فضا‌های کاری و تأسیسات مناسب و کیفی به مؤسسات مستقر در پارک ارائه می‌کنند.

مطالب پیشنهادی