8:21 1402/09/05

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مفتاح، دکتر علیرضا فرقدانی که به تازگی رئیس هیئت مدیره سازمان نظام پرستاری اصفهان شده در نشست خبری با اصحاب رسانه از اجرا نشدن قوانین در خصوص پرستاران گله کرد و گفت: با توجه به فداکاری پرستاران به ویژه در دوران کرونا لازم است به صورت شایسته از این قشر تقدیر بشود و نباید به قول رهبر معظم انقلاب با آنها فصلی برخورد کرد.

اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری را راهی برای برقراری عدالت در حق قشر پرستار عنوان کرد وادامه داد: 16 سال است این قانون مصوب شده اما اجرا نشده است. اما خوشبختانه در دولت سیزدهم کلید اجرای این طرح زده شده است.

او با تاکید بر مشکلاتی در اجرای طرح وناعادلانه بودن پرداخت ها گفت: با مطالبه نظام صنفی پرستاری، طرح بازنگری این قانون در حال انجام است تا بتوانیم به صورت عادلانه این طرح را اجرا کنیم.

اجرایی نشدن قانون فوق العاده خاص برای پرستاران

فرقدانی از اجرایی نشدن قانون فوق العاده خاص برای قشر پرستار که در سال 99 مصوب شده گله کرد و گفت: با پیگیری نظام پرستاری در دوره ششم و با هم اندیشی با نمایندگان مجلس تلاش می کنیم قانون فوق العاده خاص به زودی محقق شود.

بی نصیب بودن قشر پرستاری از رفاهیاتی که تقریبا در سازمان مختلف وجود دارد نکته دیگری بود که فرقدانی به آن اشاره داشت و از اجرایی شدن مالیات به صورت پلکانی وتصاعدی بر روی فیش پرستاران خبر داد وافزود: پرستاران در زمان کرونا باجان ودل به مردم خدمت کردند، اما متاسفانه بعد از کرونا و بعد از برطرف شدن بحران، رفتار مناسبی با آنها نشد. وضعیت نامناسب معیشت پرستاران باعث خروج سالانه هزار پرستار از سیستم ومهاجرات آنها شده است.

فرقدانی اجرایی نشدن قوانین مخصوص پرستاران و حمایت نشدن از این قشر را موثر در مهاجرات این قشر به کشورهای عربی واروپایی دانست.

او در ادامه همچنین از افزایش سن بازنشستگی در قانون برنامه هفتم از 25 سال به 30 سال گفت و ادامه داد؛ که با توجه به سختگی کار پرستاران و فشاری که بر روی این قشر هست افزایش سن بازنشستگی ظلم بزرگی به این قشر است.

100 ساعت اضافه کاری اجباری برای پرستاران

اضافه کاری اجباری با اضافه شدن تخت های بیمارستانی که  به 80 تا 100 ساعت می رسد، مساله دیگری بود که فرقدانی به آن اشاره داشت. این میزان اضافه کاری اجباری به فرسایش بیش از پیش پرستاران می انجامد. با انکه سالیانه در حدود 400 پرستار در اصفهان تربیت می شود، اما ضریب به کار گیری انها بسیار پایین است.

بنا به گفته رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری ضریب کلی در نظام سلامت  1.2 دهم تخت یک پرستار است، اما در ایران برای 1.8 تخت یک پرستار تعیین می شود. او با این وجود به کمبود پرستار در استان اصفهان اشاره داشت و گفت: در حال حاضر هزار پرستار کمبود داریم. تعداد پرستاران 13 هزار نفر هستند که با جامعه مامایی به 14 هزار و200 نفر می رسد. اما متاسفانه با توجه به کمبود پرستار استخدام زیادی انجام نمی شود. 

او در ادامه با اشاره به خروج نیروی پرستاری ومهاجرت آنها گفت : اگر پرستار حمایت شود چه لزومی دارد به کشورهای دیگر مهاجرت کند. وضعیت معیشت ومسکن پرستاران بسیار نامناسب است و اگر پرستار نیاز نداشت در چند بیمارستان کار نمی کرد و همین مساله باعث شده تا مالیات برای آنها پلکانی محاسبه شود  که باعث اعتراض این قشر شده است.

مطالب پیشنهادی