10:05 1398/02/13

به گزارش مفتاح، رسانه های عراقی روز پنجشنبه به نقل از منابع کویتی نوشتند: یکی از مقامات بلندپایه وزارت امور خارجه کویت، حادثه پایین کشیده شدن پرچم این کشور از سر در ساختمان کنسولگری در بصره را غیرقابل قبول خواند و تهدید کرد که کویت به راحتی از آن چشم پوشی نخواهد کرد. 
وی افزود: وزارت امور خارجه در هماهنگی با کنسولگری خود در بصره درحال تهیه گزارشی از این حادثه و تعیین خسارات وارده به ساختمان است. 
این منبع کویتی که نامی از وی در گزارش برده نشده است، گفته است که تجمع چهارشنبه شب مقابل کنسولگری در اعتراض به سخنان شیخ قبیله العوازم کویت (در توهین به زنان بصره) صورت گرفت در حالی که وی پیشتر از گفته هایش عذرخواهی کرده بود. 
وی گفت: جزییات امر را به اطلاع وزارت امور خارجه عراق رسانه ایم و تماس میان دو طرف برای مهار تنش بوجود آمده، ادامه دارد. 
دهها نفر از شهروندان معترض در بصره عصر چهارشنبه در مقابل ساختمان کنسولگری کویت در این شهر تجمع کرده و علیه کویت و آنچه اهانت شیخ یک قبیله کویتی به زنان بصره خواندند، شعار دادند. 
برخی از حاضران در محل تجمع، پرچم کویت را از سر در کنسولگری پایین کشیدند. 
علت این تجمع اعتراضی، گفته های 'فلاح بن جامع' شیخ قبیله العوازم کویت اعلام شد که در جمع گلریزان برای جمع آوری دیه یکی از فرزندان قبیله، گفته بود، ما زنان رقاص نداریم آنها از بصره می آیند. 
این گلریزان برای جمع آوری مبلغ توافق شده برای پرداخت دیه یک روزنامه نگار زن کویتی است که چند سال پیش پس از آن که برخی زنان قبیله العوازم را رقاص توصیف کرده بود به دست یک پلیس عضو قبیله مذکور کشته شده بود. 
پس از سالها کشمکش سرانجام دو طرف دعوا توافق کردند با پرداخت میلیون ها دلار بعنوان دیه زن روزنامه نگار، این غائله خاتمه یابد اما سخنان شیخ قبیله این بار میان این قبیله و قبایل بصره عراق تنش ایجاد کرد. 
عراق و کویت علاوه بر برخی اختلافات و رقابت های منطقه ای گاه و بیگاه شاهد بروز اختلافات عشائری در دو سوی مرز است.
افکار عمومی دو کشور و بویژه کویتی ها همچنان در خصوص اشغال کویت از سوی رژیم بعثی صدام جریحه دار است و تلاش های مقامات دو کشور برای عادی سازی آن تاکنون نتیجه چندانی به بار نیاورده است و تنش در سطح رسانه ها و فضای مجازی بویژه در سالروز اشغال کویت به اوج می رسد. 

ایرنا

مطالب پیشنهادی