9:07 1395/10/20

به گزارش مفتاح، رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نام هاشمی رفسنجانی همیشه با نام انقلاب اسلامی همراه بوده و هست، گفت: هاشمی مرد روزهای سخت انقلاب بود.

علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت رحلت حضرت معصومه (س) به ملت ایران و مردم شریف استان قم گفت: روز گذشته مردی بزرگ از تبار سابقون انقلاب اسلامی به دیار باقی شتافت؛ نام هاشمی رفسنجانی همیشه با نام انقلاب اسلامی همراه بوده و هست.

وی تأکید کرد: از آغازین روزهای مبارزه، او جزو پیشروان مجاهدت ملی علیه رژیم ستمشاهی بود و نهضت امام (قدس سرّه) با همت مردانی چون او فراگیر شد؛ در تمام دوران مبارزه ملت ایران با استواری ستودنی، پیگیر آرمان‌های پیشوای بزرگ انقلاب، امام (ره) بود.

لاریجانی ادامه داد: هاشمی، زندان‌ها و شکنجه‌ها را تحمل کرد تا جریان روحانیت مبارز، شاخ و برگ لازم برای راهنمایی توده‌ها را بیابد. در آن دوران سیاه و تلخ، او و چند شخصیت روحانی مبارز و ممتاز، جلوه‌گاه مبارزه دانشجویان و روشنفکران و سیاسیون مسلمان بودند.

وی اظهار داشت: در سال‌های ۵۶ و ۵۷ به همراه شهید مطهری، شهید بهشتی و شهید باهنر و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، یکی از ارکان اعتلای جوشش خروشان نهضت خروشان اسلامی بوده و با حضور در شورای انقلاب با تدبیر، ایران را از بسیاری از مشکلات قبل از پیروزی عبور دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجاهدت هاشمی در صحنه‌های سخت و پر فراز و نشیب ابتدای انقلاب اسلامی کمتر از قبل از انقلاب نبود. در مبارزه با گروه‌های منحرف، عزمی راسخ داشت؛ مخصوصاً پس از فتنه‌گری‌های بنی‌صدر، او به همراه سایر رهبران حزب جمهوری اسلامی، نقشی اساسی در امیدوار نگه داشتن روحیه انقلابی ملت و عقیم نمودن جریان انحرافی بنی‌صدر و منافقین بر عهده داشت.

لاریجانی تصریح کرد: ایشان در آن سال‌ها در کسوت ریاست مجلس شورای اسلامی، از یک طرف در مقابل دسایس جریان‌های معارض و منحرف ایستادگی شایسته داشت و از طرفی با همه وجود به حمایت از رزمندگان جبهه‌های دفاع مقدس شتافت و مدت‌ها جانشینی فرماندهی کل نیروهای مسلح به وی سپرده شد.

وی افزود: پس از پایان جنگ تحت زعامت و رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دامه برکاته، ملت ایران مسئولیت ریاست جمهوری را در دو دوره بر عهده وی گذاشت و هاشمی در این دوران همت خود را مصروف آبادانی و پاک کردن غبار جنگی صدام از ایران نمود و انصافاً با شجاعت در این راه گام برداشت و سازندگی و آبادانی در کشور را یک ارزش زمانه خود نمود.

نماینده مردم قم در مجلس اظهار داشت: بعد از آن دوره نیز همواره دل در گروی اعتلای انقلاب و ایران داشت و یکی از ویژگی‌های ایشان این بود که مسئولان و مدیرانی که برای آبادانی کشور تلاش می‌نمودند، همیشه مورد تشویق و حمایت جدی او قرار می‌گرفتند.

لاریجانی عنوان کرد: دریغا که دستمان از این شخصیت انقلابی، عمیق و آینده‌نگر کوتاه شد، او به راستی مرد روزهای سخت بود و همیشه با روحیه آرام خود به مدیران انقلاب روحیه فعالیت و تلاش بیشتر می‌بخشید.

وی گفت: روح و ریحان از گلشن رضوان الهی بر او باد؛ «والله یدعو الی دارالسلام».

نماینده مردم قم در مجلس خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی ارتحال مجاهد نستوه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به ساحت ولی‌الله اعظم امام زمان (عج) و رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید و ملت عظیم‌الشأن ایران و خانواده محترمشان و مردم شریف کرمان تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم و آرزوی علو درجات برای آن سفر کرده می‌کند؛ «ادْخُلُوهَا بِسَلاَمٍ آمِنِینَ.»

در پایان نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ذکر فاتحه‌ای، یاد آیت‌الله هاشمی را گرامی داشتند.

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی