14:48 1401/12/15
 
 

به گزارش مفتاح وبه نقل از  خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ رئیس دستگاه قضا در دیدار با اقشار مختلف مردم استان اصفهان با اشاره به موضوع مسمومیت دانش‌آموزان گفت: واضح است که این اقدام یکی از مصادیق روشن افساد فی‌الارض در قانون است و قوه قضائیه به‌صورت کاملا ویژه، خارج از وقت در صورت دستگیری به مسأله رسیدگی می‌کند و عناصر دخیل را به اشد مجازاتی که قانون پیش‌بینی کرده خواهد رساند.
حجت‌‎الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای افزود: دستگاه‌های مختلف امنیتی، اطلاعاتی، وزارت کشور، بهداشت با نهایت تلاش در حال بررسی جوانب و پیگیری هستند، این موضوع با جان و روان همه افراد در ارتباط است و برای همه مسوولان دارای اهمیت است.
وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد این اقدام سازمان یافته است که یا دشمن ایجاد کرده و بهره‌برداری می‌کند و یا در حال بهره‌برداری از آن است، گفت: در مدت اخیر شاهد بودیم که دشمنان شناخته شده کشور در خصوص این موضوع چه صحبت‌ها و موضع‌گیری‌هایی داشتند و برخی افراد غافل و وابسته همان خط ایجاد ترس و دلهره را بیشتر دنبال می‌کنند، اما نهایت تلاش انجام می‌گیرد تا عوامل شناخته شوند.
رییس دستگاه عدلیه افزود: هفته‌ای نیست که گزارش این موضوع در وزارت کشور جمع‌آوری، تحلیل و از صاحب‌نظران استفاده نشود و بهترین و برترین آزمایشگاه‌ها نسبت به این تست‌ها و عوامل مشکوک بررسی می‌کنند.
حجت‌‎الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت: قرار بر این است در هر استانی حداقل یک شعبه برای این موضوع اختصاص پیدا کند و افرادی که التهاب آفرینی و شایعه سازی می‌کنند مشخص شوند که این افراد یا با دشمن هم‌راستا هستند و اگر از غفلت بوده، باز هم نمی‌شود از آن‌ها گذشت هرچند مفسد‌فی‌الارض نیستند، زیرا بر این دلهره می‌افزایند.
حجت‌‎الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای افزود: از مطالب نمایندگان اقشار که صحبت کردند استفاده کردم و تشکر می‌کنم، همچنین نماینده ارامنه، مثل همیشه دلسوازانه و شجاعانه نکاتی بیان کردند و برای ایشان و هم کیشان‌شان آرزوی موفقیت دارم.
وی در خصوص سخنان نمایندگان اقشار پیرامون موضوع حجاب گفت: این موضوع دشمنی با نظام و ارزش‌ها است و صرف این نیست که افراد گناهی مرتکب می‌شوند، دشمن از برخی ناهنجاری‌های اجتماعی سواستفاده و از سمتی تشویق می‌کند، این مسائل خلاف عفت عمومی، شرع و قانون است که یکی از مصادیق آن حجاب است.
اژه‌ای افزود: در این راستا هماهنگی‌های لازم میان دستگاه‌ها و قوا صورت گرفته تا پس از این همه فرصتی که داده شد، درباره کسانی که برای همراهی با دشمن و برخورد با ارزش‌ها خللی ایجاد کنند، به‌زودی اقداماتی انجام خواهد شد.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به فرمان عفو عمومی رهبر انقلاب گفت: دشمن تلاش کرده و بازهم خواهد کرد، زیرا به برخی مسائل داخلی امید بسته در این زمینه اغتشاشاتی پدید آورد، اذیت کرد، مشکل ایجاد کرد، کشته، شهید و مجروح بر دست ما گذاشت، اما با تلاش نیرو‌های انتظامی، نظامی، امنیتی و هوشیاری مردم به اهداف خود نرسید، اما کار خود را تمام نکرده است.
وی افزود: در فضای ایجاد شده، تعدادی به اشتباه افتادند و در این زمینه وقتی قضیه برای آن‌ها روشن شد بیان کردند که اشتباه کردیم ودر این نقطه، رهبر انقلاب پیشنهاد عفو عمومی را پذیرفتند و ممکن است عده‌ای باقی مانده باشند که تا پایان سال رسیدگی می‌شود.

رئیس دستگاه قضا گفت: این عفو مختص به این زمان و اغتشاشات نیست، اما امسال پیش‌بینی کردیم که عفو‌های مناسبت‌های ۲۲ بهمن تا عید فطر در همان ۲۲ بهمن رقم بخورد، اما چند دسته از جمله افرادی که به مال، ناموس، امنیت روانی و خاص مردم و سرقت داشتند از این عفو مستثنی شدند.
رئیس قوه قضائیه پیرامون افرادی که شامل این عفو شدند افزود: عده‌ای در زندان بودند، عده‌ای با قرار آزاد شده بودند، اما حکم آن‌ها قطعی شده بود، عده‌ای در زندان هستند و عفو شدند، اما زندان آن‌ها تقلیل پیدا کرده و عده‌ای نیز تنها جزای نقدی داشتند که مجموعه این افراد بیش از ۸٠ هزار نفر شده است البته برخی فکر می‌کنند تنها مربوط به اغتشاشات است در حالی که کل جمعیت اغتشاشات هم به این عدد نرسید.
محسنی اژه‌ای گفت: در اصفهان تا اردیبهشت حدود ۷٠٠ کارمند اضافه خواهد شد، استان اصفهان برخلاف تصور عامه در برخی موارد فقیر است؛ برای مثال در اصفهان ۱۵ ساختمان در دستگاه قضا استیجاری است.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به برخورد با مفاسد اقتصادی گفت: مبارزه با مفاسد در حال حاضر با شدت در حال پیگیری است و پول آن به خزانه و بیت‌المال باز می‌گردد و آن قسمتی که مربوط به مردم است به خود آن‌ها می‌رسد.
محسنی اژه‌ای افزود: با دولت به بررسی پرداختیم و قرار شد رئیس بازرسی کل کشور به دولت برود و مسؤول رسیدگی ویژه نهاد ریاست جمهوری شود تا اگر دستگاه دولتی قصد تخلف داشت جلوی آن را بگیرد و در این زمینه دو مسؤولیت اساسی شناسایی گلوگاه‌ها و تمرکز بر نقاط اصلی بر عهده این بخش قرار گرفت و در این باره به جای اینکه شاخه‌ها را بررسی کنیم به سراغ تنه‌های اصلی رفتیم.

رئیس قوه قضائیه گفت: در اصفهان مساله مهم مثل موضوعات آب، حقابه، خاک و فرونشست است و مسؤولان استانی و مسؤولان به فکر این موضوع هستند و استاندار تمام تلاش خود را بر این موضوع گذاشته است، هرچند مسؤولان و بخش‌های خصوصی به‌طور ویژه به‌دنبال این موضوعات هستند.
وی افزود: آلودگی هوا مساله‌ای مهم است، زیرا به تدریج به انسان‌ها آسیب می‌رساند، اما گاهی از آن غافل می‌شویم.

 
 
 

مطالب پیشنهادی