13:35 1401/01/25

به گزارش مفتاح و به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ "حسین تُرکیان" با هشدار به شهروندان درخصوص کلاهبرداری با طرح پانزی، گفت: پانزي ترفند جدیدی است كه در آن كلاهبردار يا همان طراح به افراد ناآگاه وعده مي دهد كه اگر پول هايشان را در اختيار او قرار دهند، با آن پول ها كار خواهد كرد و سودهاي نجومي و تضميني به سرمايه گذاران خواهد داد.
وی افزود: در این طرح براي اعتماد سرمايه گذاران، در ابتدا از پول افراد جديد، سود افراد قديمي پرداخت مي شود تا سرمايه گذاران بيشتري جذب شود و در ادامه كلاهبردار به دليل عدم وجود سرمايه گذار جديد پول ها را برداشته و متواري مي شود.
رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان گفت: فعاليت اينگونه شرکت ها به هيج وجه شفاف نبوده و هيچ گونه توضيحي نيزبه سرمايه گذاران خود (افراد جذب شده) نمي دهند.
سرهنگ تُرکیان اظهار داشت: شهروندان باید بدانند که اين شرکت ها فاقد مکان خاصي هستند و يا آدرس هاي اعلامي آنها در شبکه هاي اجتماعي کاملاً واهي بوده و صحت ندارند و از طرفي هيچگونه مجوزي از سوي سازمان هاي دولتي براي آنها صادر نمي شود.
این مقام انتظامی تصریح کرد: شرکت هاي واهي موصوف هيچگونه فعاليت اقتصادي و تجاري نداشته و سودهاي پرداختي به سرمايه گذاران قديمي از طريق دريافت پول از سرمايه گزاران مغفول جديد جذب شده مي باشد و عمر فعاليت آنها تا زماني است که افراد ساده لوح سرمايه گذار به اندازه کافي وجود داشته باشد و يا از ميزان کلاهبرداري و پول بدست آورده راضي باشند.
سرهنگ تُرکیان، پرداخت سودهاي نجومي و تضمين شده ، معلوم نبودن هويت گردانندگان، شفاف نبون فعاليت ها، نبود اطلاعات تماس يا آدرس دفاتر محل فعاليت، روش‌هاي عجيب دريافت پول و نداشتن مجوزهاي قانوني را از نشانه های کلاهبرداری با طرح "پانزی" عنوان کرد.

مطالب پیشنهادی