10:15 1403/02/02

به گزارش پایگاه خبری مفتاح و به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان، آرش اخوان طبسی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان به تببین برنامه های عملیاتی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و تلاش در جهت محقق شدن اهداف سازمان در این استان پرداخت.

اخوان با اشاره به برنامه های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از جمله دیپلماسی مهارت گفت: اساس تحول، داشتن فکر، ایده، انگیزه و حال خوب همکاران است که در این راستا  با اهتمام جدی برای تحقق آن تلاش می کنیم .

او در ادامه به مهمترین  فعالیت ها و برنامه های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور درسال 1403 اشاره داشت وافزود: تقویت نقش حاکمیتی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و تقویت همکاری و تلاش برای توسعه مهارت‌های آینده و فناوری‌های پیشرفته از مهمترین برنامه ها خواهد بود.

اخوان اجرای دیپلماسی مهارت، را  به عنوان یکی از ابزارهای مورد اتکاء دیپلماسی به معنای برقراری و تقویت روابط دو یا چندجانبه بیان کردو ادامه داد:  به‌منظور تأمین منافع ملی در زمینه‌هایی همچون تقویت توانمندی‌های نیروی انسانی کشور، تقویت توانمندی‌های فناوری و به‌طور کلی، بهره‌برداری از تجارب موفق مهارتی سایر کشورها در جهت دیپلماسی مهارت گام برمی داریم.

 

او اجرای طرح آموزش دوگانه و صلاحیت حرفه ای صنایع و صنوف، حضور مؤثر آموزش‌های مهارتی در صنایع و بنگاه‌های اقتصادی، برگزاری مسابقات مهارت در سطوح ملی و بین المللی، تربیت جوانان و بزرگسالان ماهر برای اشتغال و کارآفرینی، توسعه آموزش‌های مهارتی مورد مشاغل آینده و آینده مشاغل، تدوین استانداردهای شایستگی در حوزه مشاغل نوین ونوظهور و برافکن، اشاعه فرهنگ جهاد تبیین با هدف تبیین دستاوردها و رویکرد نشاط و امید آفرینی را نیز از دیگر برنامه های پیش روی سازمان فنی وحرفه ایی مطرح کرد.

 

اخوان با تاکید بر توجه ویژه به طرح آمایش سرزمین و طراحی و برنامه‌ریزی برای تعریف دوره‌ها گفت: لازم است  بر اساس الزامات و نیازهای هر استان  ومتناسب با زیست بوم فرهنگی و در جهت  کاهش بیکاری، توسعه اشتغال و کاهش آسیب های اجتماعی و توسعه سرمایه انسانی به عنوان مهمترین محور فعالیت‌ها و برنامه‌های سازمان آموزش فنی و حرفه ای قدم برداشت.

 

تلاش برای آموزش مهارت‌های فنی به مردم وافزایش ضریب اشتغال در طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی با همکاری اصناف با ارائه آموزش های مهارتی«سخت و نرم» هم از دیگر برنامه های مطرح شده توسط اخوان بود.

 

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان در ادامه از دعوت از تمام دانشگاه های کشور برای تحقق «مهارت آموزی دانشجویان و فارغ التحصیلان»   و اجرای طرح «استاد مربی مدعو» برای افرادی که علاقه مند به انتقال مهارت و تجربه در کنار شغل اصلی شان دارند خبر داد و افزود:  اجرای دو طرح « نذر مهارتی» و « خادم یاران مهارتی»   و فراهم کردن زمینه « اشتغال با مهارت»  برای افراد جویای کار به عنوان  یک «وظیفه حاکمیتی» وحمایت اشخاص حقیقی و حقوقی در قالب خیرین مهارتی در توسعه مهارت آموزی از جمله اقداماتی است که به جد برای تحقق آن تلاش خواهیم کرد.

 

 ایجاد و گسترش مراکز جوار و بین کارگاهی بر اساس منویات و تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر خالی نماندن ظرفیت های اشتغال در کشور ، همکاری با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در استقرار مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی (TMC)و صدور مجوز تأسیس مرکز (TMC) ، پشتیبانی فنی و تخصصی از مراکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی با عنوان «سرای مهارت آموزی» وهمکاری با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در بهره برداری دانشجویان از «طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی» نیز از دیگر اقدامت سازمان فنی وحرفه ایی است که اخوان به آن اشاره داشت.

 

مطالب پیشنهادی