16:09 1403/03/13
 
­به گزارش پایگاه خبری مفتاح و به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما؛ سفیر چین در تهران امروز به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.
«زونگ پی‌وو» سفیر چین در تهران صبح امروز (یکشنبه) ۱۳ خرداد توسط محمد علی بک دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص تکرار حمایت دولت چین از ادعا‌های بی‌اساس مندرج در بند ۲۶ بیانیه پایانی نشست مشترک جمهوری خلق چین و امارات متحده عربی به وی ابلاغ و یادداشت اعتراض تسلیم او شد.
در این دیدار مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه با یادآوری روابط ویژه و ممتاز ایران و چین، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها را به عنوان یکی از اصول شناخته شده و بنیادین در مناسبات بین‌المللی خواند و بر تعلق ابدی جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس به جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.
وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران هر ادعایی از هر طرفی در این خصوص را مردود و غیر قابل پذیرش می‌داند.
دستیار وزیر امور خارجه تصریح کرد: انتظار این است که با توجه به همکاری‌های راهبردی دو کشور ایران و چین، دولت چین مواضع خود را نسبت به این موضوع اصلاح کند.
سفیر چین نیز گفت که مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران را در اسرع وقت به مقامات کشورش منعکس خواهد کرد.
«زونگ پی وو» سفیر جدید چین در تهران ۲۶ اردیبهشت ماه با حضور در محل وزارت امور خارجه ضمن دیدار و گفتگو با شهید حسین امیرعبداللهیان رونوشت استوارنامه خود را تقدیم وزیر امور خارجه فقید جمهوری اسلامی ایران کرده بود.
 
 

مطالب پیشنهادی