10:37 1400/01/21

اندیشکده اقتصاد مقاومتی به ترجمه گزارشی پرداخته که سرمایه گذاری عربستان در عراق را طرحی استعماری خوانده است.

روزنامه المراقب العراقی در گزارشی، به انتقاد از رایزنی اخیر الکاظمی و بن سلمان در خصوص طرح سعودی «خاورمیانه سبز» پرداخت. به گزارش این روزنامه، عربستان سعودی در عراق مرتکب جنایات متعددی شده است. بزرگترین آنها، حمایت از گروه های تروریستی است که موجب ویرانی عراق و کشته شدن هزاران شهروند این کشور شد. جنایت دیگر جنگ قیمت نفت و راکد کردن بازار جهانی با کاهش قیمت های این محصول است که بر اقتصاد کشورهای صادرکننده نفت از جمله عراق تاثیر منفی گذاشته است.

تروریسم سعودی این بار در قالب سرمایه گذاری

ضعف دولت عراق باعث شده تا این رویکرد تروریسم سعودی ادامه داشته باشد، اما این بار تروریسم با طعم سرمایه گذاری همراه است. با شکست نظامی حکومت ریاض در پروژه نفوذ گروه های تکفیری در عراق، این رژیم در سال های گذشته به دنبال جای پای جدیدی برای خود با سرمایه گذاری در ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی استان الانبار بود. سپس به سرمایه گذاری در بیابان های سماوه با هدف تشکیل اردوگاه هایی برای آموزش نسل جدید داعش به عنوان عامل فشار بر دولت عراق روی آورد. اما همه آنها شکست خوردند و امروز با طرحی موسوم به «الشرق الاوسط الخضراء» برای کاشت ۵۰ میلیارد درخت در غرب آسیا و با حمایت نخست وزیر مصطفی الکاظمی به عنوان جانشین پروژه سرمایه گذاری های قبلی خود، که با مخالفت سیاسی و مردمی روبه‌رو شد، دوباره به میدان آمده است.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در یک تماس تلفنی با بن سلمان ولیعهد سعودی، درباره طرح سعودی «خاورمیانه سبز» رایزنی کرده است. هدف این پروژه سعودی، همکاری با کشورهای منطقه برای کاشت ۵۰ میلیارد درخت به عنوان بزرگترین برنامه جنگل کاری در جهان اعلام شده است. الکاظمی در این تماس، همچنین بر اهمیت افزایش بهره وری تولید نفت و بهره مندی از تجربیات عربستان سعودی در این‌باره تاکید کرده است.

طرح های سرمایه گذاری جعلی عربستان با هدف بهره کشی نفتی

در این زمینه، لطیف العکیلی کارشناس اقتصادی عراقی معتقد است که الکاظمی به روشنی، صرفا یک ابزار دست بیگانگان است و توان انتخاب ندارد. او تابع دستورهای دولت آمریکا برای توسل به عربستان سعودی و ارائه پیشنهادهای خیالی برای سرمایه گذاری شرکت های این کشور در عراق است. امروز عربستان سعودی به دنبال احیای سرمایه گذاری در منطقه از طریق ابتکار عمل برای کاشت میلیون ها درخت در غرب آسیاست؛ طرحی که بناست از عراق آغاز شود.

العکیلی معتقد است این طرح روش جدیدی برای سرپوش گذاشتن بر استراتژی نفوذ عربستان از طریق پروژه های سرمایه گذاری جعلی است. العکیلی در ادامه می‌گوید عربستان سعودی با دستورالعمل های آمریکایی به دنبال کنترل اراضی مجاور مرزهای خود است. زیرا این رژیم خواهان یک توافق سرمایه گذاری نفتی در عراق است که مشابه طرح مشهور مجوزهای نفتی [قراردادهای بلندمدت] باشد. طرحی که باعث شد نفت عراق در ازای دریافت مبلغی اندک، پیشاپیش فروخته شود. دولت ریاض اهداف مشترکی با اشغالگران آمریکایی دارد و می‌خواهند ثروت بیابان‌های الانبار را بدزدند و این به دلیل ضعف دولت عراق است.

خاورمیانه سبز، پروژه استعماری برای قطع جاده ابریشم از عراق

به همین دلیل است که برخی از نمایندگان پارلمان عراق نیز در مورد پروژه سعودی برای سرمایه گذاری در عراق تردیدهایی دارند. این نمایندگان پروژه جدید عربستان را «استعماری و نه سرمایه گذاری» توصیف کردند. آنها معتقدند هدف عربستان سعودی کنترل آبهای زیرزمینی در سرزمین های عراق است که یکی از حاصلخیزترین مناطق در کشاورزی محسوب می‌شود.

عبدالحسین الشمری کارشناس امور اقتصادی در این باره توضیح داد که اصرار عربستان سعودی برای سرمایه گذاری در عراق، به منظور کنترل تصمیم گیری سیاسی عراق است. به علاوه اهداف دیگری از جمله اهداف امنیتی، اقتصادی و حتی فرهنگی و اجتماعی دارد. ساده ترین این اهداف می‌تواند قطع جاده ابریشم و عدم بهره مندی عراق از آن و پایان دادن به بندر استراتژیک فاو باشد.

الشمری در گفت و گو با روزنامه المراقب العراقی گفت: «جاده ابریشم و بندرگاه فاو، دو پروژه مهم هستند که عربستان سعودی در آنها مشارکت می‌کند تا آنها را نابود کند. چراکه این کشور از تسلط عراق بر تجارت خارجی منطقه از طریق جاده ابریشم هراس دارد. به همین دلیل مشاهده می‌کنیم که الکاظمی به خواسته‌های دولت سعودی گردن نهاده و در اختصاص بودجه برای این پروژه ها کوتاهی می‌کند».

وی افزود: «پروژه سعودی در داخل عراق استعماری است. اعطای پروژه های سرمایه گذاری به عربستان، توافق عراق با مصر و اردن و لغو توافق‌نامه چین، آشفتگی دولت در تصمیم‌گیری را ثابت می‌کند».

پی‌نوشت: یادداشت «عربستان سعودی از دروازه درختکاری وارد اقتصاد عراق می‌شود» ترجمه محمدمهدی فامیل محمدی، پژوهشگر اندیشکده اقتصاد مقاومتی، از گزارشی عربی است که روزنامه المراقب العراقی منتشر کرده است.

 

مطالب پیشنهادی