9:21 1403/04/12

در سومین کنگره بین‌المللی «نهج‌البلاغه؛ راه نجات» مطرح شد: زوجیت در جنسیت، مبنای زیست شرافتمندانه

به گزارش خبرنگار مفتاح؛ دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سومین کنگره بین‌المللی «نهج‌البلاغه؛ راه نجات» که صبح دوشنبه، یازدهم تیرماه در سالن همایش‌های بین‌المللی اصفهان برگزار شد، گفت: توفیق داشتیم برای سومین سال برگزارکننده همایش کنگره بین‌المللی نهج البلاغه باشیم. امسال عنوانی که برای این کنگره انتخاب شد، زیست شرافتمندانه است.
وی تصریح کرد؛ ما به کتاب نهج‌البلاغه فقط به عنوان یک کتاب اخلاقی نیاز نداریم. ما در شرایطی هستیم که حکمرانی ما نیازمند به نهج‌البلاغه است.
دکتر طهرانچی که موضوع «زوجیت در جنسیت؛ مبنای زیست شرافتمندانه» را برای سخنرانی خود برگزیده بود در ادامه گفت: این مسئله امروز بسیار حساس است و جوامع اسلامی باید درمورد آن و برای خروج از بحران‌ها به قرآن کریم، نهج‌البلاغه و کلام اهل بیت (علیهم‌السلام) تمسک بجویند. مقام معظم رهبری فرمودند؛ دویست سال است که غرب با پیشتازی در علم و فناوری، سبک زندگی خود را برما حاکم کرده است و اختیار جوامع را در دست گرفته است.


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به تصویب سند ۲۰۳۰ توسط یکی از دولت‌های گذشته اشاره کرد و افزود؛ می‌خواهیم بدانیم این سند چه می‌گوید؟ ۲۰۳۰ سندی است که نظام سلطه در سال ۲۰۱۵ بوسیله آن، یک نقشه راه جهانی برای مردم کل دنیا ترسیم کرد. در این سند، ۱۷ راهبرد اساسی در نظر گرفته شد؛ ۱۷ راهبردی که برآمده از عقل خودبنیان غرب است و بسیار جدی و همه جانبه در حال پیاده‌سازی سند است. اگر به موارد این سند دقت کنیم، ظاهری فریبنده دارد اما مقام معظم رهبری بعد از آنکه عده‌ای در کشور به دنبال پیاده‌سازی این سند بودند، مانع آن شدند و به آنها تاختند که اینجا جمهوری اسلامی است. امروز خواهیم دید که چگونه سند ۲۰۳۰ در جریان جهانی حتی در برخی از رشته‌ها خود را بر ما تحمیل می‌کند.


وی اذعان کرد: بند پنجم این سند مربوط به برابری جنسیتی است امروز با تمسک به قرآن و نهج‌البلاغه البلاغه خواهیم دید که چه فاجعه‌ای در حال رخ دادن است و قرآن و نهج‌البلاغه می‌تواند دستگیر ما باشد. برابری جنسیتی مباحثی است که شتابان توسط غرب در حال پیاده سازی است و بسیاری از وقایع چه در فضای مجازی و چه در صحنه اجتماعی تابع پیاده‌سازی پدیده برابری جنسیتی است که در سند ۲۰۳۰ قرار است غرب آن را پیاده کند. محور این پیاده‌سازی را جوانان و آموزش و پرورش گذاشته‌اند و ما درمقابل این برابری جنسیتی فقط یک پاسخ داریم که بگوییم «بِأَيِّ ذَنب قُتِلَت». به چه گناهی می‌خواهید زنان ما را بکشید و از زن بودن عبورشان دهید؟


وی با بیان اینکه امروز برابری جنسیتی و تبعیض جنسیتی به عنوان یک شعار در صحنه اجتماعی مطرح است و چالش علمی که غرب با آن تعامل می‌کند، نسبی‌انگاری جنسیت و نادیده‌انگاری زوجیت است، گفت: غرب دارد امر جنسیت را امری نسبی می‌کند. پدیده ازدواج همجنسگرایان و نگاهی که به امر جنسیت دارند که امر جنسیت انتخاب است و حتی نوجوان می‌تواند انتخاب جدید کند و جنسیت خود را تغییر دهد، این نگاهی برخلاف جریان خلقت است؛ چرا که در جریان خلقت، امر زوجیت «لِكُلِّ شَيْ‌ءٍ» است و این زوجیت بنای استوار بودن این کره خاکی است. در امر انسانی نیز موضوع زوجیت بحثی جدی است.
وی افزود؛ غرب اینگونه می‌انگارد که برابری جنسیتی در جسم و بیولوژی و فیزیولوژی است و می‌توان آن را با مداخله تغییر داد. آنها امور روانی،عاطفی و هوش و استعداد را هم منبعث از امر فیزیولوژیک قابل اصلاح می‌دانند و می‌گویند با آموزش و تغییر جهت پرورش می‌توان خصلت‌ها و سجایا را هم عوض کرد و بدین ترتیب از دختر، پسر می‌سازند و از پسر، دختر.
این نگاه به تغییر خلقت الهی، نگاهی است که غرب به پیروی از شیطان در وعده تحقق آرزوهای بزرگ انسان، پیش می‌برد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه‌های غرب حامی و مبدع این تفکر هستند،گفت: به عنوان نمونه؛ مجموعه تحقیقات دانشگاه ‌هاروارد به جنسیت، برابری جنسیت، همجنسگرایی، خانواده به شکل جدید و... می‌پردازد؛ برخی غافلان می‌گویند باید درمقابل این تحولات و روندی که در حال جریان است، سپر بیاندازیم؛ اینان دارند با حمایت‌های خود این حرکت از بین برنده را تسهیل می‌کنند.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال،شعار بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ که قرار است امسال در پاریس برگزار شود، برابری جنسیتی است. یعنی آنچیزی که در سند ۲۰۳۰ و در سال ۲۰۱۵ تصمیم‌گرفتند امسال در المپیک پاریس اجرایی می‌شود و یکی از نمادهای آن این است که تعداد ورزشکاران زن و مرد برابر است و دومین نشانه آن، حضور تیم‌های مختلط است و دیگر قرار نیست زن با زن مسابقه بدهد و مرد با مرد؛ غرب می‌خواهد بگوید زن و مرد که از لحاظ فیزیولوژی متفاوت هستند، باید با هم مسابقه بدهند.

عبور از ملیت و هویت در دستورکار المپیک ۲۰۲۴ قرار گرفته است‌. همچنین حذف کشورهای غیرهمسو و اضافه کردن تیمی به عنوان تیم بی‌وطنان و اعمال ارزش‌های حاکم آنها از جمله این تغییرات است. هیئت اجرایی المپیک می‌گوید؛ تساوی جنسیتی یعنی حضور هرچه بیشتر مواد مختلط، به معنای آنکه زن و مرد در یک تیم باهم مسابقه بدهند.


دکتر طهرانچی افزود: این در حالی است که سند ۲۰۳۰ هم بر برابری و عبور از ارزش‌های دینی تأکید دارد و ارزش آنها برابری جنسیتی است و برای آنها بین داور زن و مرد تفاوتی وجود ندارد؛ حتی اگر تو در فرهنگت لمس بدن ورزشکار مرد توسط داور زن مجاز نباشد. من برای پیاده‌سازی فرهنگ و ارزشم، این موضوع را به تو تحمیل می‌کنم و فضایی درست کرده‌اند که اگر در آن نباشی، باید اخراج شوی.


دکتر طهرانچی در ادامه به فجایع غزه اشاره کرد و گفت؛ همه ما فجایع رژیم صهیونیستی در غزه را دیدیم اما برای دومین بار روسیه و بلاروس را از المپیک محروم کردند اما درباره رژیم صهیونیستی حرفی نمی‌زنند. می‌گویند سیاست جدا از ورزش است و تیم بی‌وطنان را برای عبور از ملیت‌ها تشکیل داده‌اند و قرار است امسال یک تیم مشترک از افرادی که از کشورهای مختلف مهاجرت کرده و مخالف آمریکا هستند. امسال تیم‌ها مشترک هستند. باید دقت کرد چگونه غرب دارد تربیت خود را بر ما تحمیل می‌کند. غرب در آموزش و پرورش نتوانست ورود کند بوسیله ورزش اهداف خود را دنبال کرده است.


رئیس‌جمهور آمریکا سال گذشته لایحه ازدواج همجنسگرایان را امضا کرد و علی رغم مخالفت‌های برخی گروه‌های محافظه کار و مذهبی، نگاه برابری جنسیتی را به جد پیگیری می‌کنند.
وی گفت؛ این‌ها مسیری را طی می‌کنند که هم در نسل و هم در غذا همه را محتاج خودشان کنند. اما در برابر این جریان، ما باید به مبانی خود برگردیم؛ تولید مفهوم کنیم و سیاست بگذاریم تا درون این تله نیفتیم.
طهرانچی افزود: بحث این است که خداوند خلقت را زوج آفریده و هر ماده‌ای از الکترون و ... زوج هستند همانطور که خداوند متعال می‌فرماید:ومن کل شیء خلقنا زوجا و آنه خلق الزوجین من ذکر و الانثی. ولی غرب می‌خواهد این قاعده را بهم بزند.خداوند می‌فرماید انسان را به لحاظ جسمی، بیولوژی و فیزیولوژی، روانی، عاطفی، سجایا و خصلت‌ها، هوش و استعداد و... زوج و حتی متضاد آفریده است.


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نامه 31 نهج‌البلاغه گفت: حضرت علی (ع) در این نامه می‌فرماید ؛زن ریحانه است نه کارگزار؛ یعنی زن را از لحاظ فیزیولوژی و جسمانی متفاوت می‌داند و در برابر نگاه برابری جنسیتی، یک نگاه عمیق است. ریحانه معطر است و فضای خانه را پر می‌کند و از لحاظ روانی و عاطفی کاملاً با مرد تفاوت دارد چرا که مرد کارگزار است و زن ریحانه، پس هیچ‌گاه نمی‌توان دنبال برابری عاطفی زن و مرد بود؛ اما غرب به جد این موضوع را در سند ۲۰۳۰ دنبال می‌کند.


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه حضرت علی (ع) در حکمت ۲۳۴ نهج‌البلاغه می‌فرماید؛ برخی خصلت‌ها برای زنان خیر و برای مردان شر است، یعنی خصلت‌ها قابل تبدیل نیست. همانطور که الکترون و پوزیترون دو بار الکتریکی متفاوت و متضاد دارند، مرد و زن نیز در برخی خصلت‌ها متضاد هستند. غرور و ترس و بخل، برای زن خیر است ولی داشتن این خصلت‌ها برای مرد شر است؛ یعنی اساساً زن و مرد نمی‌توانند برابر باشند و باید تفاوت خصوصیتی و خصلتی داشته باشند. مسیر غرب این است که جسم و روان و در خصلت می‌خواهد زن و مرد را یکی کند و هدف آن به بیگاری گرفتن زنان و نابود کردن آنهاست. فقط پیش از اسلام کودک دختر را زنده به گور نمی‌کردند بلکه امروز هم غرب با شعار برابری جنسیتی، دوباره زن را زنده به گور می‌کند. این زنده به گور کردن این بار می‌خواهد هویت زنان را از آنها بگیرد چرا که برابری جنسیتی به نفع مردان است نه به نفع زنان و حضرت علی (ع) به زیبایی این موضوع را در نهج‌البلاغه تبیین می‌کند که زن و مرد یکی نیستند.


وی درادامه افزود: امیرالمؤمنین (ع) همچنین در حکمت ۱۲۴ می‌فرماید که غیرت زن «کفر» و غیرت مرد «ایمان» است.یعنی از نظر خصلت زن و مرد در تضادند. این نکات را باید بانوان ما به دقت ببینند تا هرگاه شعارها فریبنده شد، بدانند که می‌خواهند سر زنان کلاه بگذارند. اگر زن را شعار کردند، بدانید که می‌خواهند زن را زنده به گور کنند.

غرب در بیشتر کشورها توانسته اندیشه‌های خود را به اجرا درآورد ولی در حال تلاش است به کشور ما نفوذ کند که وجود قرآن ،نهج‌البلاغه و اعتقاد به اهل بیت کشور ما را مقاوم کرده است. مقاومت فقط مقاومت نظامی نیست. مقاومت، اول،مقاومت فکری و تربیتی است.
دکتر طهرانچی در پایان گفت؛ بحث ما زیست شرافتمندانه و حیاط طیبه است. باید دانست بحث تبعیض جنسیتی نیست،تفاوت جنسیتی است و این تفاوت اگر نباشد خلقت شکل نمی‌گیرد.
در کمالات و حقوق، زن و مرد برابرند ولی در جنسیت برابری ندارند و نباید تمنای برابری جنسیتی موجود داشته باشد.
خبرنگار؛ منیره فهامی

مطالب پیشنهادی