8:44 1401/12/22

در نشست خبری هجدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مطرح شد: حضور پر رنگ مردم در نمایشگاه قران و عترت یکی از مهمترین اهداف ماست

 

 

به گزارش خبرنگار مفتاح،  علی تمنایی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان در نشست خبری هجدهمین نمایشگاه قرآن و عترت با ابراز  امیدواری کرد با  برپایی چنین رویدادهایی امکان گسترش مفاهیم دینی و قرآنی در جامعه بیش از همیشه فراهم شود و آموزه‌های این کتاب آسمانی را سرلوحه کارها و فعالیت‌های خودمان قرار بدهیم.

او در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مسیرهای برون رفت از مشکلات التزام به قران و عترت است گفت:  فضای معنوی باید ایجاد شود تا مردم و جوانان به آن سمت حرکت کنند.  فضای ماه مبارک رمضان و نمایشگاه هم فرصتی است که میتوان از آن برای تقویت روحیه معنوی مردم استفاده کرد. 

او با بیان تدوین  آیین نامه ای با مشارکت  شرکت نمایشگاه ها برای برگزاری نمایشگاه گفت: امیدواریم با امضا این آیین نامه برای برگزاری نمایشگاه ها رویه مناسب تری در پیش گرفته شود.  تلاش می کنیم این نمایشگاه به صورت گسترده و در سطح شهرستان ها هم برگزار شود. 

ستاد برگزاری هفدهمین نمایشگاه قران و عترت امسال با حضور مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی ، مدیر عامل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان، رئیس صدا وسیما، معاون امور اجتماعی استانداری  و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی،   معاون سیاسی، امنیتی  استاندار تشکیل شده است . این ستاد از چهار کمیته محتوایی، ارزیابی ونظارت، اجرایی و پشتیبانی و اطلاع رسانی تشکیل شد. که مسئولیت کمیته محتوایی با  سازمان تبلیغات اسلامی، مسئولیت کمیته ارزیابی و نظارت با اداره کل ارشاد، مسئولیت کمیته اجرایی با شرکت نمایشگاه ها و مسئولیت کمیته اطلاع رسانی بر عهده صدا وسیما است.

تمنایی با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای برپایی نمایشگاه قرآن در شهرستان‌های استان اصفهان تاکید کرد: قطعا نمایشگاه قرآن زمینه انس و الفت مردم را با قرآن کریم بیشتر خواهد کرد و براساس همین رویکرد در حال برنامه‌ریزی هستیم که در هر کدام از شهرستان‌های استان اصفهان در ماه مبارک رمضان نمایشگاه قرآن را برپا کنیم.

دبیر کمیته نظارت و ارزیابی نمایشگاه قران 1402همچنین با تاکید بر اهمیت تولید محتوا مناسب برای مخاطبان این رویداد نمایشگاهی افزود: ما امسال دو دغدغه بری برگزاری نمایشگاه داشتیم. کیفی بخشی و ارائه کارهای نو در هجدهمین نمایشگاه قران وعترت و حضور پر رنگ مردم در نمایشگاه یکی از مهمترین مسائل ماست و تلاش می کنیم تا این هدف محقق شود.

او در خصوص فراهم کردن امکان حضور بهتر مردم در نمایشگاه گفت: یکی از دغدغه‌های ما انجام شیوه‌های جدید در برپایی این نمایشگاه است و با توجه به شکل‌گیری کمیته محتوا نمایشگاه قرآن این امید وجود دارد که بتوانیم با تولید محتوای جدید و کارآمد و جذاب مخاطبان بیشتری را جذب کنیم.

بنا به گفته تمنایی هدف نمایشگاه انس با قران است و تلاش می شود امسال نمایشگاه قران انتفاعی نباشد و تاکید شده است مسائل غیر مرتبط با قران کریم در نمایشگاه ارائه نشود.

تمنایی با اشاره به حضور 35 هزار اصفهانی در هفدهمین نمایشگاه قران وعترت افزود: این رقم شاید نسبت به جمعیت اصفهان چندان رقم بزرگی نباشد اما در مقایسه با سایر نمایشگاه ها پر رنگ تر بود و تلاش می کنیم امسال با تبلیغات به موقع و اطلاع رسانی حضور پررنگی را داشته باشیم.

مسئول کمیته ارزیابی ونظارت برگزاری نمایشگاه در خصوص اقداماتی که قرار است این کمیته در زمان برگزاری نمایشگاه انجام دهد، گفت: کمیته نظارت وارزیابی نظر سنجی از مخاطبان و غرفه داران را در دستور کار دارد. ارزیابی محتوایی غرفه ها و انتخاب غرفه های برتر هم در دستور کار است.

ستاد برای حضور دانش آموزان با والدین در نمایشگاه برنامه ریزی داشته است. ارسال پیامک به صورت انبوه، استقرار رادیو در محل نمایشگاه و تبلیغات موضوعی، استفاده از تبلیغات محیطی و  حضور تشکل ها و نهادهای مردمی در دستور کار است.

تجلیل از نخبگان قرآنی در نمایشگاه قران

مهدی مسماریان، مدیر امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با توجه به انتخاب شعار نمایشگاه قرآن در سال 1402 مبنی بر قرآن، خانواده و آرامش گفت: شعار امسال نمایشگاه قرآن پس از گفتگوها و هم‌اندیشی‌ها با نام و هدف از این نام‌گذاری انس و پیوند قرآن با خانواده‌ها مدنظر بوده است.

او در ادامه افزود: 8 محفل قرانی قبل از نماز مغرب و بعد از افطار در محل نمایشگاه برگزار می شود. اجرای ترجمه قران به صورت نمایشی و تجلیل از نخبگان قرآنی در ارگان های مختلف جز برنامه های نمایشگاه خواهد بود.  

وی همچنین با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای برپایی رویدادهای جنبی نمایشگاه قرآن گفت: از جمله فعالیت‌های انجام شده برنامه‌ریزی برای برگزاری محافل هنری، دینی و قرآنی خواهد بود و در این محفل‌ها از ظرفیت و توانایی هنرمندان گرانقدر استفاده خواهد شد.

 مسماریان یکی دیگر از برنامه‌های جنبی را تجلیل از فعالان حوزه قرآن و پژوهش‌های قرآنی عنوان و تاکید کرد: در نظر داریم با تجلیل از برترین فعالین قرآنی از زحمات بی‌دریغ و ارزشمند و تلاش‌های مهم این عزیزان همزمان با برپایی نمایشگاه قرآن قدردانی به عمل آید.

هجدهمین نمایشگاه قرآن و عترت، حجاب و عفاف از تاریخ 16 تا 20 فروردین ماه 1402 همزمان با ایام ماه مبارک رمضان در ساعت بازدید 16 تا 22 واقع در کمربندی شرق، روبروی منطقه روشن دشت، نمایشگاه بین‌المللی اصفهان میزبان علاقه‌مندان، خانواده‌ها، نوجوانان و جوانان و اقشار مختلف مردم خواهد بود.

 

مطالب پیشنهادی