به گزارش مفتاح، نباید اجازه داد گذشت زمان، درد و رنج مردم مقاوم و صبور این منطقه را به فراموشی بسپارد و مشمول مرور زمان کند.

مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی یادداشتی با عنوان «نکاتی درباره زلزله کرمانشاه» بیان کرده که در ادامه می‌آید:

چهارشنبه هفته گذشته به اتفاق جمعی از دوستان رسانه ای جبهه انقلاب، بازدیدی از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و تعدادی از روستاهای اطراف داشتیم.

شرایط سخت مردم و تلاش دستگاه های مختلف را دیدیم و هم درد دل مردم را شنیدیم و هم توضیحات مسئولین مختلف شهرستان و استان را.در مجموع نکات زیر در خور توجه است.

نخست اینکه حادثه سخت و جانکاه و میزان خسارت بسیار قابل توجه است (برآورد استاندار از میزان خسارت حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان بود).در عین حال صبوری مردم و تحمل رنج و مصائب این حادثه،ستودنی و قابل تقدیر است.

نکته دوم،شگفت انگیز بودن کمک های مردمی بود به نحوی که تقریبا" همه غافلگیر شده بودند.این کمک ها جلوه ای زیبا و کم نظیر از همدلی مردم ایران بدون توجه به قومیت و مذهب را به نمایش گذاشت و یکبار دیگر،بودن کنار هم به عنوان ایرانی را!

در عین حال همین کمک های خالصانه، انبوه و متنوع،به سبب عدم سازماندهی از سویی و اصرار به توزیع مستقیم،به یکی از معضلات تبدیل شده بود.

عدم آشنایی کاروان های کمک مردمی به منطقه و شرایط آن،منجر به توزیع نامتوازن شده و مدیریت بحران را دچار مشکل کرده بود.

سومین نکته به موضوع مدیریت بحران مربوط میشود و عدم آمادگی دستگاه های ذی ربط.

ستاد مدیریت بحران هم از حیث جایگاه و هم از نظر آمادگی برای مواجهه با بحران نیازمند تجدید نظر جدی است.

واگذاری کار به ارتش و سپاه ناشی از همین مشکل بوده است هرچند هر دو مجموعه مجاهدانه و با انگیزه در این حادثه نقش موثری ایفا کرده اند که همچنان و بویژه از سوی سپاه و در عمق روستاها ادامه دارد.

حضور مسئولان مختلف کشوری و لشکری در منطقه، هر کدام آثار و برکاتی داشته و البته بعضا" حواشی را هم به همراه داشته است.

اما در این میان بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی بدلایلی از جمله حضور غیرتشریفاتی، بی تکلف و مردمی،حضور در مناطق مختلف فارغ از مذهب آنان و برخورد صریح با مسئولان برای پیگیری کارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و حلاوت آن همچنان در کام مردم و مسئولان هست.

پنجمین نکته، ابتداءا" ضرورت کنترل بحران در حد واندازه خود و سپس کاستن از ابعاد آن است ولی متأسفانه برخورد و اظهار نظر سیاسی معاون اول رییس جمهور این اصل را زیرپاگذاشت و نه تنها در کنترل بحران نقشی نداشت که اذهان را از اصل بحران منحرف و حواشی را بر متن غلبه داد. نحوه اعلام تصمیم در مورد کانکس و کمک بلا عوض نیز از جمله کارهای نسنجیده بود.

ششمین نکته،به اهمیت فعالیت های فرهنگی بر میگردد که نباید متاثر از ضرورت های دیگر مغفول واقع شود.

ائمه جمعه و جماعات،مبلغین حوزه،بخش های فرهنگی بسیج و سپاه در این باره مسئولیت بالایی دارند.

هفتمین نکته جدی گرفتن استاندارد ها در ساخت و ساز هاست.کاملا" مشخص است آنهایی که به این مساله توجه کرده اند خساراتی بمراتب کمتر متحمل شده اند.

هشتمین و آخرین نکته نیز به دو فوریت در این مقطع مربوط میشود.

نخست تسریع در اسکان موقت و مشخصا ساخت و توزیع مناسب کانکس ها که در ایجاد آرامش و نظم و نسق دادن به اوضاع بسیار موثر است و دوم،تلاش برای عبور از بحران و حرکت به سمت عادی کردن شرایط.

شروع کسب و کار صنوف مختلف ، ارائه خدمات از سوی دستگاه های مختلف حاکمیتی، راه اندازی مساجد و عادی شدن فعالیت مراکز آموزشی نقش مهمی در این مساله دارد.

هم دستگاه ها و مسئولین مربوطه و هم رسانه ها در پیگیری امور و زنده نگه داشتن موضوع نقش بسزایی دارند.

نباید اجازه داد گذشت زمان، درد و رنج مردم مقاوم و صبور این منطقه را به فراموشی بسپارد و مشمول مرور زمان کند.

منبع: فارس

مطالب پیشنهادی