14:53 1402/08/27
 
به گزارش پایگاه خبری مفتاح و به نقل از  خبرگزاری صداوسیما از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در مراسم افتتاحیه همایش اقتصادی تجار و بازرگانان که در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه ایران پروژه در ترکمنستان برگزار شد، از شکوفایی روابط تجاری میان ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: گشایش‌ها میان روابط بازرگانی دو کشور با عزم و اراده و رویکرد هوشمندانه و آینده نگر میان مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی و شرکت‌های توانمند دو طرف در حال تحقق است.


وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان برگزاری نمایشگاه تخصصی "ایران پروژه" را فرصتی برای ارائه توانمندی‌های ایران برای عموم دانست و افزود: زمینه برای تبادل اطلاعات و تجارب و همچنین شناسایی متقابل ظرفیت‌ها و امکانات دو کشور فراهم شده است.
بذرپاش تصریح کرد: بدون شک ظرفیت‌های بالقوه و نهان برای انعقاد و اجرای قرارداد‌های تجاری بین شرکت‌های ایرانی و ترکمنستانی در همه زمینه‌ها فراهم است چرا که در این رویداد بیش از ۹۰ شرکت فعال ایرانی در گروه‌های تولیدات فولادی، تجهیزات و مصالح ساختمانی، خدمات فنی و مهندسی، آب و برق و انرژی نفت، گاز و پتروشیمی دانش بنیان حضور دارند.
رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان گفت: شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه اختصاصی از جمله شرکت‌های بزرگ و معتبر در سطح ملی و بین المللی به شمار می‌روند که خدمات این شرکت‌ها قابل رقابت با شرکت‌های بزرگ و مطرح بین المللی است.
وزیر راه و شهرسازی کشورمان اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد برای ارتقاء همکاری‌های دوجانبه و همچنین در مسیر صلح و دوستی منطقه‌ای و بین المللی تجارب شرکت‌های ایرانی را با شرکت‌های سایر کشور‌ها به ویژه کشور دوست و همسایه و برادر ترکمنستان به اشتراک بگذارد.
وی تاکید کرد: ایران و ترکمنستان بازیگران مهم راهگذر‌ها و کریدور‌های شمال- جنوب و شرق- غرب هستند و دو کشور توافق کرده اند در توسعه کریدور‌ها با هم همکاری کنند.
رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان افزود: کریدور شرق- غرب نقش مهمی میان دو کشور در راه ابریشم برعهده دارند. از طرف دیگر باید به این نکته اشاره کنم که بازارچه‌های مرزی نقش اساسی در توسعه اقتصادی دو کشور دارد با اینکه مرز خشکی و دریایی مزیت بهره گیری از بازارچه‌های مرزی را دوچندان کرده است.
بذرپاش افزود: در حوزه برق، حضور شرکت‌های فعال ایرانی در این بخش به همراه تسویه حساب اجرای طرح‌ها و واردات برق از طریق تهاتر نشان از توسعه و تعمیق روابط دو کشور ایران و ترکمنستان است.
وی با بیان اینکه ترکمنستان به بندر چابهار ایران از طریق ریل، متصل و این کشور را به دریا‌های آزاد فراهم می‌کند، افزود: ترکمنستان برادر و شریک راهبردی ایران است.

 
 

مطالب پیشنهادی