20:49 1401/10/15
 

به گزارش مفتاح و به نقل از  سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و حسین ابراهیم طه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در خصوص آخرین تحولات منطقه و جهان اسلام از جمله هتک حرمت اخیر مسجد الاقصی توسط رژیم صهیونیستی، اقدام موهن نشریه فرانسوی و وضعیت زنان در افغانستان تلفنی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه در این گفت‌وگوی تلفنی با قدردانی از مواضع دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در محکومیت فوری اقدام اخیر صهیونیست‌ها در تعرض و هتک حرمت به مسجد الاقصی، تاکید کرد: تبعات این اقدام برای رژیم جعلی اسرائیل سنگین خواهد بود.

امیرعبداللهیان با اشاره به اقدامات تحریک آمیز صهیونیست‌ها علیه مسجد الاقصی، پیشنهاد ایجاد یک ساز و کار قانونی و بین المللی موثر برای توقف اقدامات توهین آمیز علیه مرجعیت دینی و اماکن مقدس را مطرح کرد.

وزیر امور خارجه همچنین از موضع دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در محکومیت اقدام موهن نشریه فرانسوی تشکر کرد.

وی با اشاره به مسئولیت دولت فرانسه در این خصوص اظهار داشت: در ورای اقدامات هتاکانه مکرر این نشریه علیه مقدسات دینی و رموز جهان اسلام، نقش آفرینی و هدایت صهیونیست ها دیده می‌شود.

امیرعبداللهیان بار دیگر بر مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره لزوم پایان جنگ و درگیری در یمن، افغانستان و اوکراین تاکید کرد.

در حال بررسی اقدام متناسب در پاسخ به اقدام نشریه فرانسوی هستیم

حسین ابراهیم طه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز در این گفت و گوی تلفنی، ضمن محکوم کردن اقدام اخیر صهیونیست ها در هتک حرمت مسجد الاقصی، ورود وزیر امنیت عمومی رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی را بسیار نگران کننده دانست و تاکید کرد این اقدام موجب جریحه‌دار شدن احساسات امت اسلامی شده است.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی اینگونه اقدامات تحریک آمیز صهیونیست‌ها را برهم زننده صلح و ثبات در منطقه خواند و تاکید کرد در جایگاه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در حال رایزنی با اطراف مختلف برای فشار به رژیم صهیونیستی برای توقف چنین اقداماتی است.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی همچنین اقدام موهن نشریه فرانسوی را محکوم کرد و افزود: در حال بررسی موضوع برای اقدام متناسب در پاسخ به آن هستیم.

طرفین در این مکالمه تلفنی نسبت به تصمیم طالبان در خصوص ممنوعیت تحصیل دختران و زنان در افغانستان شدیدا اظهار نگرانی کرده و این اقدامات را در تعارض با احکام مترقی اسلام رحمانی دانستند.

همچنین طرفین گفتگوهای تهران و ریاض را با هدف بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی مورد توجه قرار دادند.

 

مطالب پیشنهادی