13:55 1395/10/20

به گزارش مفتاح، واکنش مقامات و رسانه های غربی به خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، همچنان ادامه دارد.

اغلب رسانه های غربی تلاش دارند تا با معرفی آیت الله هاشمی به عنوان فردی تاثیرگذار در تحولات ایران وی را به نوعی مهمترین چهره بعد از انقلاب معرفی کنند.

روزنامه وال استریت ژورنال خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را منتشر کرده و در خبر خود به تشریح چگونگی درگذشت آیت الله هاشمی پرداخته و خبر خود را با تیتر «ایران صدای اعتدال را از دست داد» منتشر کرده است.

یورونیوز نیز در واکنش به فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در توئیتی نوشت: ایران رکنی از انقلاب اسلامی را از دست داد که مرجع و پناهی در زمان های دشوار بود.

نیویورک تایمز نیز نوشت: یکی از سرسخت ترین، زیرک ترین و موثرترین رهبران ایران درگذشت.

روزنامه دیلی تلگراف نیز نوشت: هاشمی چهره‌ای تاثیرگذار در ایران بود و از ستون‌های انقلاب شناخته می‌شد.

آسوشیتدپرس در این رابطه با اشاره به اینکه آیت الله رفسنجانی عصر یکشنبه به علت عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود، نوشت: وی که از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ در مقام ریاست جمهوری فعالیت کرده، از جمله سیاستمداران پیشرو و با نفوذ ایرانی بوده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به مناسبت درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مطلبی به قلم «عبدالسلام سلیمی» نوشت: هاشمی رفسنجانی، یکی از امیدها و پتانسیل‌های مهم و اساسی حکومت ایران برای بهبود رابطه با خارج و میانه‌روی و سیاست ورزی عقلانی در داخل، دار فانی را وداع گفت.

روزنامه گاردین نیز نوشت: هاشمی رفسنجانی دومین شخصیت سیاسی ایران درگذشت. هاشمی رفسنجانی، محرم اسرار رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله علی خامنه‌ای بود اما بعدها و در سال ۸۸ تفاوت‌هایی با رهبر ایران داشت و به سوی اصلاح طلبان گرایش پیدا کرد.

ایندیپندنت هم نوشت: آیت الله رفسنجانی چهره‌ای تاثیرگذار در ایران بود و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده داشت که مسئولیت حل مناقشات میان مجلس و شورای نگهبان را برعهده دارد.

اعلام خبر رحلت آیت‌الله رفسنجانی در رسانه های غربی با واکنش های گسترده اما جهت داری مواجه بود به نحوی که غالب این رسانه ها تلاش کردند بر طبل خط نفاق پس از درگذشت ایشان بکوبند.

برای مثال شبکه تلویزیونی بی بی سی با اشاره این رویداد مهم اعلام کرد: رئیس جمهور اسبق ایران که شخصیت برجسته سیاسی در این کشور به شمار آمده و از سال ۱۹۸۰ تاکنون در این عرصه به فعالیت مشغول بود؛ در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

بی بی سی در ادامه پس از تاکید بر سوابق تلاش های سیاسی آیت الله هاشمی در میانه سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ به عنوان ریاست جمهوری ایران در ادامه اعلام کرد که وی برای بهبود روابط ایران با غرب تلاش کرد. این رسانه غربی همچنین در تلاش برای القاء خط نفاق ادعا کرد: شورای نگهبان پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۳ در ایران که رفسنجانی به عنوان یک اصلاح طلب در آن حضور داشت، وی را فاقد صلاحیت دانست.

بی بی سی با تداوم همین خط خبری از قول وی مدعی شد: فکر نمی کنم که اوضاع کشور بدتر از این نیز می توانست باشد.

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی