20:54 1402/09/12

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مفتاح، حجت الاسلام والمسلمین عبدالرسول احمدیان در نشست خبری سومین کنگره ملی "حضرت مادر" به تشریح جایگاه شعر وسخن و نقش آن در بیان نکات ارزنده پرداخت و گفت: شعروسخن ابزار بیان در معجزه ماندگار خداوند بوده است و خداوند برای به سرانجام رساندن رسالت رسولان از بیان استفاده کرده است. استفاده از جایگاه بیان وادبیات نشان از جایگاه والای آن دارد و شعر نیز در ادبیات جایگاه ویژه ای دارد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان با تاکید بر اینکه شعر در میان ابواب مختلف بیان، جایگاه خاص خودش را دارد افزود: شعر جنبه زیبا شناسی دارد و متمایز از سایر جنبه های حوزه بیان است. شعر نماد برجسته هنر است و در فرهنگ ایرانی اسلامی جایگاه ویژه ای دارد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدیان در ادامه در خصوص هدف برگزاری کنگره ملی شعر "حضرت مادر" به جایگاه رفیع زن ومادر اشاره داشت و بر نقش مادری که مهمترین نقش زن است، تاکید کرد.

او زن وشخصیت زن را یکی از ارکان مهم جامعه و فرهنگ دینی عنوان کرد که می تواند در نقش‌های مختلف بروز و ظهور کند. مادر باعث بقای بشر و علت تربیت نسل های آینده است.

احمدیان در ادامه بر پر رنگ بودن نقش بعضی از مادران اشاره کرد وادامه داد: مادران ائمه و هادیان، نقش پررنگی در تربیت آنها داشته اند که شاخص‌ترین آنها حضرت زهرا بوده است.

بنا به گفته او در کنگره ملی شعر "حضرت مادر" نقش مادر وزن با زبان شعر بازگو می شود و تلاش می شود شاعران آثار فاخر خود را در این کنگره به گوش همه برسانند.  

بنا به گفته رئیس دفتر تبلیغات اسلامی، سال گذشته در دومین کنگره ملی شعر مادر 150 شاعر 700 شعر را به دبیرخانه ارسال کردند که از میان آنها 10 نفر برگزیده شدند.

امسال در سومین کنگره ملی شعر "حضرت مادر" که از 13 آذرماه سال جاری فراخوان آن به صورت رسمی آغاز شده، رونمایی از کتاب آثار برجسته شعرهای سال گذشته در قالب یک کتاب انجام خواهد شد. شاعران فرصت دارند تا یکم دیماه آثار خود را به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.

بنا به گفته حجت الاسلام والمسلمین احمدیان، کنگره امسال با سه رویکرد زن و خیر کثیر از منظر قرآن مجید، جایگاه مادر و مادران ائمه علیهم السلام به ویژه حضرت زهرا و حضرت نرجس خاتون علیها سلام مادر امام زمان علیه السلام، برگزار خواهد شد.

فراخوان کنگره ملی شعر مادر از 13 آذرماه آغاز و مراسم اختتامیه آن در 13 دی ماه و تولد "حضرت مادر" برگزار خواهد شد.

برای برگزاری این کنگره محفل شعر آیینی انگور، سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری، حوزه هنری، صداو سیمای مرکز اصفهان، اداره کل ارشاد دخیل هستند.

بنا به گفته  احمدیان یکی از برنامه‌های این کنگره تجلیل از شاعر بزرگ آیینی استاد عباس شاهزیدی است که به عنوان داور این کنگره و دو دوره قبل بوده است. استاد شاهزیدی در 270 کنگره داوری کرده اند و در این مراسم در مستندی به زندگی این شاعر فرهیخته خواهند پرداخت.

آثار شاعران در این دوره توسط استاد شاهزیدی ، کاروان و ناصحی داروی خواهد شد وبرگزیدگان و شاعران آیینی کشوری واستانی به شعر خوانی خواهند پرداخت.

در پایان مراسم رونمایی از پوستر سومین کنگره ملی شعر "حضرت مادر" انجام شد.  

 

مطالب پیشنهادی