8:51 1403/03/20

به گزارش پایگاه خبری مفتاح،  حجت الاسلام احمد سالک رئیس سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه راه نجات با اشاره به اینکه نهج البلاغه اخت القرآن است گفت: کلام امیرالمومنین فوق کلام بشر و این کلام قابل قیاس با سخنان بسیاری از دانشمندان نیست.

او با تاکید بر اینکه کلام ایشان در بسیاری از ابعاد نقش آفرینی می کند، افزود: سخنان ایشان در حوزه‌های مختلف موضوعیت دارد و تربیت و مباحث خانواده، مباحث دینی ، اعتقادی، مسائل سیاسی وحکومتی، مسائل بصیرتی و اگاهی بخش از کلام امیر المومنین قابل استخراج است.

سالک با اشاره به اینکه در خطبه های امیرالمومنین فلسفه و حکومت و اهداف حکومت داری مورد بحث است گفت: در خطبه ای آورده اند پرچم دین تو را در جایگاه الهی قرار می دهیم و تمام اصلاحات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی وعمرانی شهرهای تحت حکومت را اجرا می کنیم. همچنین درنامه 47 نهج البلاغه اورده اند که باید حقوق مظلومان را از ظالمان بگیریم و مردم را در پناه حکومت اسلامی قرار دهیم.

او با اشاره به اینکه ارزش‌های حیات بشری در این کتاب گنجانده شده است اضافه کرد: حقوق بشر در کلاس امیرالمومنین فراتر از چیزی است که در قوانین جهانی آمده است و این قوانین باید این کلام را مورد توجه قرار دهد.

بنا به گفته سالک موسسه نهج البلاغه در سال 1393 در دانشگاه آزاد اصفهان کار خودش را شروع کرده است و دو کنگره دیگر در حوزه آشنایی  با نهج البلاغه برگزار کرده است.

رئیس سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه با اشاره به اینکه نهضت حضرت امام از تاسی از نهج البلاغه شکل گرفته است گفت: اما در ادامه قوانین کمتر بر اساس حاکمیت علوی شکل گرفته است و در مجلس قوانین کمتر بر اساس نهج البلاغه مصوب شده است.

او در خصوص ارتباط نهج البلاغه و آموزش وپرورش و انتقال مفاهیم به نسل نوجوان و جوان گفت: برای آشنا شدن دانش آموزان با مفاهیم نهج البلاغه آشنا بشوند این ارتباط برقرار شده است. قرار است توسط این قرارگاه دانش آموزان با محتوای تربیتی و دینی واخلاقی اشنا شوند. البته تلاش این قرارگاه زیاد نبوده است که به تازگی همت بیشتری داشته اند.

حضور مهمانان خارجی با 50 ملیت در کنگره سوم

در این نشست حجت الاسلام علی اصغر بیگی دبیر اجرایی کنگره با اشاره به اینکه در این کنگره، مجموع نقطه نظرات رجال علمی کشور را خواهیم داشت افزود: در این کنگره معرفی علمی از نهج البلاغه خواهیم داشت و تلاش می کنیم نهج البلاغه را به خانه های مردم ببریم.

او با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم نهج البلاغه از مهجوریت خارج شود گفت: در این کنگره تلاش می شود مباحث علمی و مفاهیم نهج البلاغه از کتابخانه خارج و به عموم مردم برسد و به همه سرایت کند و در آخر منجر به حکمرانی علوی بشود. البته نظام جمهوری اسلامی نزدیک ترین مدل به حکومت اسلامی است اما هنوز فاصله زیادی با حکمرانی اسلامی دارد.

بنا به گفته بیگی 3 هزار دانشجو در کلاس‌ها و نشست‌های نهج البلاغه شرکت می کنند و برای کنگره سوم فراخوان مقاله به 110 کشور جهان ارسال شد ودر این کنگره از 50 ملیت شرکت کننده خواهیم داشت.

بیگی اضافه کرد: 34 عضو هیئت علمی از کشورهای مختلف در کنگره شرکت خواهند کرد و از سایر استان ها نیز اساتید برجسته ای حضوردارند.  دراین کنگره 450 مقاله دریافت شده است و اصفهان به عنوان استان پیشتار 350 مقاله داشته است. بعد از اصفهان تهران با 22 مقاله مقام دوم را دارد. 16مقاله نیز تا کنون از کشورهای دیگر دریافت شده است.

او با اشاره به اینکه با توجه به فرصتی که از جهت علمی داریم تلاش می کنیم جایگاه علمی را در کنگره دنبال کنیم، گفت: تلاش می‌کنیم کنگره مقبول جامعه بزرگ علمی کشور واقع بشود. تا کنون 5 کارگاه اموزشی بزگرار شده و بستر تهیه مقاله اماده شده است.

سومین کنگره بین المللی نهج البلاغه راه نجات با محوریت نهج البلاغه و زیست شرافتمندانه در 11 تیمرماه با حضور بیش از یک هزار پژوهشگر اصفهان برگزار خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی