8:57 1402/07/09

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مفتاح، حسن جعفری مدیر عامل اتحادیه دامداران استان اصفهان در نشست خبری سومین جشنواره گاو هلشتاین ایران، اصفهان که قرار است  8 تا 11 آبان ماه همزمان با بیست ویکمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور، آبزیان، دامپزشکی و فرآورده های لبنی صادراتی برگزار شود، با اشاره به اینکه استان اصفهان با 550 هزار دام سنگین مقام اول تولید شیر کشور را دارد گفت: روزانه 6 هزار تن شیر خام در اصفهان تولید می شود این در حالی است که تهران با مقام دوم  4 هزار تن تولید می کند.  

او در ادامه افزود: استان اصفهان روزانه 200 تن گوشت قرمز معادل تولید  17 استان  را تولید می کند و این موضوع می طلبد بعد از گذشت  18 سال که از برگزاری دومین دوره جشنواره هلشتاین می گذرد، این جشنواره در اصفهان برگزار شود. 

جعفری معتقد است وجود این جشنواره به غنای صنعت کمک می کند و در این جشنواره دامداران دام های برتر خودشان  را معرفی می کنند و اتفاقات علمی که در صنعت گاو شیری رخ داده است به تصویر کشیده می شود.  

او یکی از اهداف برگزاری جشنواره گاو هلشتاین را هدف اقتصادی مطرح کرد وافزود: اولین هدف در جشنواره ها مسائل اقتصادی است که در صنعت رو به جلودامداری نیز همین هدف دنبال می شود و صنعت دامداری کشور به راحتی می تواند با کشورای پیشرفته رقابت کند.

جعفری اضافه کرد: کشور ایران بعد از امریکا  در تولید شیر و دام مولد قرار دارد و این موفقیت  مرهون دانشی است در صنعت دامداری وارد شد. بعد از حذف ارز ترجیحی بیشتر استان ها با کاهش تولید شیر و گوشت مواجه شدند اما این اتفاق در استان اصفهان نیفتاد و این نشان وضعیت مناسب صنعت دامداری در استان دارد.  

او با تاکید بر برگزاری جشنواره گاو هلشتاین گفت: اتفاقات علمی مختلفی در صنعت دامداری رخ داده که از چشم مردم مخفی مانده است. برگزاری این جشنواره و حضور مردم باعث آشنایی آنها با پیشرفت این صنعت خواهد شد.

 بنا به گفته جعفری حضور دام از استان های مختلف به لحاظ بهداشتی در این جشنواره مشکلی ایجاد نخواهد کرد به دلیل آنکه ضوابط بهداشتی در بالاترین سطح و با نظارت دامپزشکی در جشنواره رعایت می شود.

 

جهش صنعت در جشنواره گاو هلشتاین اتفاق خواهد افتاد

مهدی بابایی دبیر سومین جشنواره گاو هلشتاین در این نشست در خصوص جزئیات برگزاری این جشنواره گفت: هر فرایند و برگزاری جشنواره با هدف اقتصادی همراه است و چرخ صنعت را در آن رشته می چرخاند. صنعت گاو شیری در کل دنیا صنعتی پویا و فعال است.

او در ادامه بیان کرد:  صنعت گاو شیری به دلیل  متاثربودن از موجود زنده  و محیط اطراف دارای اهمیت است و شرایط  برگزار کردن یک رویداد اقتصادی که فعالین آن در این صنعت با موجود زنده سروکار دارد، باعث جهش این صنعت خواهد شد.

بابایی در ادامه بر توجه به  مباحث فرهنگی و آشنا شدن افراد خارج از این صنعت درباره فعالیت شدیدی که دراین صنعت رخ می دهد، تاکید کرد و گفت: امروز متاسفانه این رشته از ذهن بچه ها خارج شده است و یکی از اتفاقات برگزاری این جشنواره این است که بچه های ما با رشته دامپروری و دامداری آشنا خواهند شد و نگاهشان را بازبینی می کنند. صنعت دامپروری یک صنعت است و علم خودش را می خواهد. علم به روز در این صنعت در حال افزایش است و باید به این سمت حرکت کنیم.  

دبیر سومین جشنواره گاو هلشتاین با اشاره به جهش علمی در این رشته و صنعت گفت: یکی از اهداف جشنواره سوم بحث های آموزشی و برگزاری کلاس های آموزشی برای  دانش آموختگان و فعالان صنعت است که با علوم روز آشنا می شوند ودانش انتقال پیدا می کند.

او در ادامه افزود:  ساختار این جشنواره دارای یک ستاد عالی است در این ستاد سازمان جهاد کشاورزی، دامپزشکی، مرکز تحقیقات کشاورزی، اتحادیه دامداران ،شرکت تعاونی دامداران و شرکت برساز رویداد پارس حضور دارند. در این ستاد دبیر جشنواره و دبیرخانه اجرایی، بهداشت وسلامت، علمی وفنی، روابط عمومی و مالی وتدارکات و پشتیبانی حضور دارند.

بابایی در خصوص جزئیات برگزاری جشنواره گفت: در این جشنواره مثل سایر جشنواره ها طبقه بندی وجود دارد و  در 6 کلاس و رده این رقابت اتفاق می افتاد. کل دام هایی که به رقابت گذاشته می شوند ماده هستند و در رده اول تلیسه آماده تلقیح، تلیسه آبستن، گاوهای شیری شکم اول، و شکم دوم وسوم وچهارم بررسی می شوند.

دبیر سومین جشنواره گاو هلشتاین در ادامه بیان داشت:  دام هایی که در یک طبقه قرار دارند در رینگ قرار می گیرند و توسط داور دام های برتر انتخاب می شوند. در روز اخر منتخبین مجددا با هم رقابت می کنند و گاوی که به لحاظ تیپ و شیردهی برتر از همه هست، انتخاب می شود.

وی نتیجه برگزاری جشنواره را اقبال کشورها برای صادرات تلیسه بیان کرد و تاکید کرد: موانع صادرات در حال مرتفع شدن است و میهمانان خارجی در کنار صادرات تلیسه اقبال خوبی برای صادرات فناوری و تخصص استفاده شده در صنعت دامداری هستند، که در این جشنواره رخ خواهد داد.

او با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی در این جشنواره گفت: برای اولین بارآموزش استفاده از تیپ ها توسط هوش مصنوعی در این کلاس های آموزشی به شرکت کنندگان آموزش داده می شود.

سومین جشنواره گاو هلشتاین ایران، اصفهان در  8 تا 11 آبان ماه همزمان با بیست ویکمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور، آبزیان، دامپزشکی و فرآورده های لبنی صادراتی در نمایشگاه بین المللی اصفهان برگزار خواهد شد.

در پایان این نشست مراسم رونمایی از پوستر سومین جشنواره گاو هلشتاین نیز برگزار شد. 

مطالب پیشنهادی