10:56 1403/02/26

همزمان با پنجاهمین سالگرد تأسیس سازمان تات و با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد : برگزاری جشنواره ارائه دستاوردهای تولید بذر در استان اصفهان/ تولید هسته های اولیه بذرهای غلات

به گزارش پایگاه خبری مفتاح و به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، محسن دادار در خصوص اهمیت برگزاری این جشنواره گفت: با توجه به نامگذاری امسال به نام سال جهش تولید با مشارکت مردم و همچنین تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص امنیت غذایی این جشنواره برگزار شده است.  امنیت غذایی اگر مهم تر از امنیت سیاسی و نظامی نباشد کمتر از آن نیست.

او در ادامه افزود:  بنا به دستورات رئیس محترم سازمان تات در خصوص تحقق شعار سال و همزمان با گرامیداشت پنجاهمین سالگرد تأسیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزاری جشنواره ارائه دستاوردهای محققان و پژوهشگران مرکز در زمینه تولید بذرهای هسته های اولیه غلات در دستور کار قرار گرفت.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان افزود : یکی از مولفه های مهم جهش تولید بخصوص در بخش کشاورزی و بویژه در تولید محصولات اساسی و استراتژیک نظیر گندم و جو افزایش بهره وری است. بی شک افزایش تولید محصولات زراعی بویژه گندم و جو در طی چند دهه گذشته مرهون عواملی چون استفاده از بذور اصلاح شده ،کنترل آفات و بیماریها، تغذیه مناسب و نهایتا مدیریت صحیح مزارع بوده است. دراین میان نقش بذور اصلاح شده در افزایش تولید یک نقش کلیدی و اساسی است. لذا برآن شدیم به ارائه دستاوردهای مرکز در این خصوص بپردازیم.

رئیس جشنواره ارائه دستاوردهای تولید بذر استان اصفهان در خصوص محورهای جشنواره گفت : با توجه به گستردگی فعالیت های مرکز در خصوص تولید بذر هسته های اولیه چهار محور برای جشنواره در نظر گرفته شد. اولین محور رونمایی از یک رقم جدید جو بود. در این رونمایی ویژگی های این رقم و تاثیر استفاده از آن در ایجاد جهش تولید و افزایش بهره وری آب و خاک توضیح داده  شد.

او در خصوص دومین محور جشنواره گفت: سال گذشته به همت محققان مرکز موفق شدیم به خودکفایی استان اصفهان در تأمین هسته های اولیه مورد نیاز کشاورزان عزیز برسیم. لذا محور دوم جشنواره در این خصوص می باشد.

محسن دادار در ادامه افزود : نقش بذور اصلاح شده در افزایش تولید و تأمین امنیت غذایی کشور، نقش بذور اصلاح شده در افزایش بهره وری آب های متعارف و آب های نامتعارف و نقش بذور اصلاح شده در بهبود اقتصاد و معیشت کشاورزان از دیگر محورهای این جشنواره می باشد.

شایان ذکر است جشنواره ارائه دستاوردهای تولید بذر استان اصفهان در تاریخ بیست و پنج اردیبشهت ماه 1403 به میزبانی ایستگاه تحقیقاتی کبوتر آباد و با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار می گردد. در این جشنواره که همزمان با پنجاهمین سالگرد تأسیس سازمان تحقیقات آموزش وترویج کشاورزی برگزار می شود آخرین دستاوردهای علمی محققان و پژوهشگران مرکز در زمینه تولید هسته های اولیه بذرهای محصولات استراتژیکی همچون گندم، جو، پنبه و گلرنگ ارائه می گردد.

مطالب پیشنهادی