16:32 1402/11/18

به گزارش پایگاه خبری مفتاح، مهندس گلی مدیرکل درآمد شهرداری اصفهان در گپ و گفت مدیران شهری با اصحاب رسانه که با موضوع «بسته تشویقی مدیریت شهری برای دریافت پروانه ساختمانی» در ابتدا با اشاره به اینکه تراکم فروشی از عوارض صدور پروانه ساختمان جداست، گفت:  عوارض صدور پروانه بر اساس طرح تفصیلی برنامه ریزی شده است.  ۲۵ درصد از بودجه شهرداری اصفهان از  محل صدور پروانه باید تامین شود.

او در ادامه با اشاره به رکودی که در بخش ساختمان اتفاق افتاده و فعالیت انها متوقف شده است، گفت: با توجه به این موضوع  در معاونت مالی طرح و برنامه مبنی برتسهیل شرایط صدور پروانه ساختمان با نقدینگی کمتر و صدور بیشتر پروانه به شورا رفت. طرح در شورا مطرح شد و با تایید فرمانداری مصوب وابلاغ شده است. 

گلی در خصوص بسته تشویقی مدیریت شهری برای دریافت پروانه ساختمانی گفت: ویژگی بسته تشویقی این است که با نقدینگی کمتر می شود پروانه داد.  در این بسته تشویقی امکان پرداخت به صورت غیر نقدی هم امکان پذیر شده است.

او ادامه داد: در این بسته مالکان می توانند عوارض را  ۶۰ درصد نقدی و ۴۰ درصد به صورت ملکی پرداخت کنند. قبلا در صورت پرداخت ۱۰۰ درصدی عوارض، ۲۰ درصد تخفیف شامل مالکان می شود اما در این بسته پرداخت  ۵۰ درصدی نقدی امکان پرداخت مابقی  به صورت فراهم شده است. همچنین اگر 50 درصد باقی مانده قبل از خردادماه سال آینده پرداخت کند، شامل   ۲۰ درصد تخفیف می شوند.  

مدیرکل درآمد شهرداری اصفهان  با تاکید بر اینکه برای سال اینده ۳۲ درصد افزایش قیمت تراکم داریم، گفت: اگر کسی بتواند از 20 درصد تخفیف این بسته استفاده کند، علاوه بر استفاده از تخفیف با توجه به 32 درصد افزایش قیمت عوارض،  بیش از ۵۲ برد خواهد کرد.   

گلی اضافه کرد: ما طبق قانون بر اساس تورم که 45 درصد مشخص شده بود می توانستیم افزایش قیمت داشته باشیم اما شورا این عدد را به 32 درصد رساند و طبق قانون درآمد پایدار به صورت متوسط ۳۲ درصد افزایش قیمت در عوارض پروانه ساختمان داریم. بسته تشویقی از ابتدای بهمن شروع شده و  تا ۲۰ اسفندماه مردم فرصت استفاده دارند و این تاریخ دیگر قابل تمدید نیست.   

گلی حرکت به سمت درامد پایدار که سالهاست مطرح شده است را  بحث درستی عنوان کردو گفت: دو سال است قانون درآمد پایدار با توجه به حفظ زیست شهر و نداشتن آثار مخرب بر زندگی شهری نداشته باشد و  شهرداری با درامد پایدار مالیات بر ارزش افزوده عوارض نوسازی و کسب و پیشه به این سمت حرکت می کند.

او در پاسخ به این سوال که تراکم فروشی و عوارض پروانه ساختمان چه تفاوتی دارد و شهرداری چقدر در مسیر تامین درآمد پایدار حرکت کرده است گفت: . پروانه ساختمان بر اساس طرح تفصیلی تعیین می شود و با تراکم فروشی متفاوت است وتلاش شده دیگر شهرداری کمتر به سمت تراکم فروشی برود. عوارض حاصل از صدور پروانه ساختمانی را برخی درآمد پایدار برای شهر و برخی ناپایدار می دانند.

او در خصوص اینکه افزایش نرخ پروانه در افزایش قیمت مسکن موثر است گفت: این مبحث درست که این افزایش به افزایش نرخ مسکن می انجادم اما باید گفت باید دید عوارض  پروانه چه سهمی از ساخت دارد. طبق بررسی ما این سهم تنها  ۳ونیم درصد است و عوارض همین مقدار در قیمت تمام شده مسکن دخیل است.

او در خصوص پرداخت عوارض ارزش افزوده وآلایندگی به عنوان درآمد پایدار شهرداری گفت: عوارض ارزش افزوده پرداخت شده است چیزی حدود 5 هزار میلیارد تومان است . اما عوارض آلایندگی که به نفع مردم است پرداخت نشده است. دو سال است که میزان درآمد شهرداری اصفهان از عوارض آلایندگی پالایشگاه کاهش پیدا کرده است.  

مدیر درآمد شهرداری اصفهان تصریح کرد: ردیف درآمدی پایدار و تحقق آن همیشه مدنظر مدیریت شهر بوده که تقویت شود، وضعیت شهرداری اصفهان در درآمد پایدار وضعیت خوبی است، همیشه به عنوان الگو مطرح می‌شود، البته می‌طلبد مجموعه‌ها و نهادها برای تحقق و تقویت درآمد پایدار نیز کمک مدیریت شهر باشند.

 

وی گفت: درآمدهای دولتی هم داریم، البته هر چند نزدیک به صفر است، اما در بخش اوراق مشارکت، ۵۰ درصد اصل و سود آن را دولت تضمین می‌کند که پرداخت کند، سال گذشته از ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت که صادر کردیم، ۳۰۰ میلیارد آن را دولت تعهد کرد که در مدت چهار سال اصل و سود آن را پرداخت کند.

 

گلی افزود: البته این رقم تعهد را باید در مقابل مطالبات ما از دولت بگذاریم، این در حالی است که حدود بیش از ۵ هزار میلیارد تومان از دولت مطالبه داریم.

 

مطالب پیشنهادی