19:21 1403/02/28

به گزارش خبرنگار مفتاح؛منیره فهامی/ صدای مداحی فضا را پر کرده است و جمعیت زیادی دورتادور جایگاه ایستاده‌اند.اینجا گذر چهارباغ است و دهه کرامت.به سختی خودم را از لابه لای جمعیت به آن طرف خیابان می‌رسانم.غرفه‌های زیادی کنار پیاده‌رو برپاشده است که نشان آستان قدس رضوی سر در همه آنها می‌درخشد.خانمی در یکی از غرفه‌هانشسته و سوال حقوقی می‌پرسد.چند دختر وپسر کوچک مقابل غرفه دیگر ایستاده‌اند.چند سوال جواب می‌دهند و هدیه‌ای به رسم یادبود می‌گیرند.کمی جلوتر غرفه فرزندآوری و خانواده است.سراغ مسئول غرفه را می‌گیرم که مراجعه کننده دارد و فرصتی برای گفتگو ندارد؛اما کمی جلوتر غرفه کانون حرکت‌های جهادی است.مسئول غرفه با روی گشاده قبول می‌کند تا درباره کانون حرکت‌های جهادی رضوی توضیحی دهد.
اول صحبت از معرفی خودش طفره می‌رود و این کارش من را به یاد فیلم‌های جبهه می‌اندازد؛وقتی از بسیجیان داوطلب نامشان را می‌پرسیدند آنها هم از جواب دادن شانه خالی می‌کردند؛چون وقتی هدف برای رضای خداست دیگر من معنی ندارد.
آقای احمد رحیمی ضمن تبریک دهه کرامت، از برنامه آستان قدس رضوی اصفهان در این ایام می‌گوید؛برپایی غرفه‌هایی در گذر چهارباغ که هر کدام یکی از کانون‌های تخصصی آستان قدس رضوی اصفهان است.
حاج آقا رحیمی درباره کانون تخصصی حرکت‌های جهادی می‌گوید که خودش نیز مسئول غرفه آن است.مکان اصلی این کانون خیایان جی،خیابان پروین ،کوچه شماره ۷،موسسه الزهرا است.این کانون پنج سال است که فعالیت دارد و افراد در هر زمینه که تخصصی داشته باشند می‌توانند با این کانون همکاری کنند.کارهایی مثل ابنیه،بازسازی و مرمت مسکن محرومین،ساخت مسجد در مناطق محروم ،ساخت سرویس‌های بهداشتی وکلا رسیدگی به امور مردم در مناطق محروم که همه به صورت حرکت جهادی است‌.
او در ادامه به اعضا بسیاری اشاره می‌کند که در استان اصفهان با این کانون همکاری می‌کنند و اضافه می‌کند در کانون جهادی اصفهان حدود ۲۰۰ نفر عضو خانم و آقا داریم که به صورت فعال با ما همکاری می‌کنند.
وی در آخر می‌گوید، افراد علاقه‌مند به همکاری می‌توانند به مدت ۶ ماه به عنوان یاور خادم باشند و بعداز ۶ ماه،گزارش کاری که داشتندمی‌توانیم به عنوان خادمیار آستان قدس رضوی معرفیشان کنیم.
در آخر عکسی به یادگار از حاج آقا رحیمی می‌گیرم و به بازدید غرفه‌ها ادامه می‌دهم یکی دیگر از غرفه‌ها کانون اشتغال‌زایی است که مشتریان و طرفداران خودش را دارد.یکی پاپوش بافتنی می‌خرد و دیگری کیف چرمی دست‌دوز.خانم فهیمه قنبریان یک جهادگر است و مسئول غرفه،همان‌طور که جواب خانمی که قیمت کیف‌ها را می‌پرسد می‌دهد،می‌گوید؛حدود ۵ سال است با راهنمایی یکی از خانم‌های‌ خادمیار رضوی به بچه‌های اوتیسم و نیازمند خاص و همچنین کودکان کار و آسیب‌های اجتماعی،آموزش دوخت کیف،جا کارتی و وسایل چرمی می‌دهم.


خانم قنبریان ادامه می‌دهد این کارکاملا به صورت جهادی است و هیچ هزینه‌ای نمی‌گیرم و از هیچ ارگانی هم تابه حال کمک نگرفته‌ام.در محلی کودکان کار را جمع می‌کنم و به آنها آموزش می‌دهم تا بتوانند برای خودشان کسب درآمد کنند.
او مکثی می‌کند و ادامه می‌دهد تا به حال هیچ‌کس کمکم نبوده مگر خدا.خیلی دلم می‌خواهد کارهای بچه‌های اوتیسم دیده شوند. توانستم یک مغازه ۱۸ متری بگیرم که تبدیل به آموزشگاه فنی‌حرفه‌ای برای افراد نیازهای ویژه شد.
از مقابل غرفه تدارکات و پشتیبانی می‌گذرم اینجا مردم می‌ایستند و با خوردن شربت متبرک به نام امام رضا(ع) است گلویی تازه کنند.
دوباره سری به غرفه کانون فرزندآوری و خانواده می‌زنم.حاج آقایی توجه‌ام را جلب می‌کند.چهره‌ای مهربان دارد و همه غرفه‌داران می‌شناسندش‌.با حوصله و رویی گشاده می‌ایستد و جواب همه را یکی یکی می‌دهد؛تا اینکه می‌فهمم مدیر خادمیاری و کانون‌های خدمت رضوی استان اصفهان است.جلو می‌روم و می‌خواهم صحبت کوتاهی با او داشته باشم با همان لبخندی که یک لحظه از صورتش نمی‌رود قبول می‌کند.انگار هر کسی جذب این درگاه می‌شود و محبت اهل بیت در دلش می‌نشیند خصلت‌هایش شبیه می‌شود به اهل‌بیت و یا اینکه چون این خصلت‌های نیکو را داشته در این آستان توفیق خدمت پیدا کرده است.
نمی‌دانم حاج آقا مصطفی حجه فروش جزء کدام دسته از این افراد است ولی متانت و آرامش کلامش در کنار دست کرمش که هراز چند گاهی در جیبش می‌رود و هدیه‌ای به مردم می‌دهد، نشان از ارادتش به اهل بیت است و خدمت خالصانه‌اش نشان از عشق و محبت به این خاندان.
او می‌گوید؛اکنون که مصادف است با دهه پر خیر و برکت کرامت ما خادمیاران بر خود وظیفه می‌دانیم که نمونه خدماتی که در طول سال در محلات مختلف و در کانون‌های محلی انجام شده است را در این دهه در مناطق مختلف سطح شهر اصفهان و شهرستان‌ها به مردم نشان دهیم.

حاج آقا حجه فروش در ادامه به گذر چهارباغ،پارک امام رضا (ع)در خیابان امام رضا(ع)،کوه صفه اشاره می‌کند که در شهر اصفهان این برنامه در حال اجرا است.در این مکان‌ها غرفه‌هایی دایر شده که خادمیاران تحت عنوان کانون‌های مختلف، خدمات متنوعی را به مردم ارائه می‌کنند و مخاطبین را با این کانون‌ها و فعالیت‌هایشان آشنا‌ می‌کنند تا مردم بتوانند در طول سال نیز از این خدمات استفاده کنند.
وی تاکید می‌کند؛این خدمات در زمینه های مختلف است و از مرتبه جزء تا پزشکان،متخصصان،هنرمندان،ورزشکاران، مشاوران،حقوق‌دانان،قاضی وغیره همه اینها در عرصه‌های مختلف همکاری دارند و ما وظیفه داریم که بستر فعالیت این اشخاص را در همان عرصه‌ای که تخصص دارند فراهم کنیم و مردم بتوانند از وجود آنها استفاده کنند.
حاج آقا حجه فروش،تعلیم و تربیت را عمده‌ترین این فعالیت ها ذکر کرده و اضافه می‌کند؛ما معلمان بسیاری از خانم و آقا داریم که رایگان به برگزاری کلاس‌های تربیتی،آموزشی و پرورشی در مدارس استان اصفهان می‌پردازند.
وی تاکید می‌کند؛خدمت کریمانه امام رضا(ع)فقط مخصوص مناطق محروم نیست و به همه اقشار مردم تعلق دارد.در کنار کلاس‌های درسی و مشاوره برای دانش آموزان،برای اولیا نیز جلسات مشاوره،پزشکی و کارهای هنری دایر می‌‌شود.این ده شب نیز خادمیاران ،در گذر چهارباغ نمونه هایی از این خدمات را به مردم ارائه می‌دهند.
صدای اذان مغرب فضا را پر می‌کند و خبر از اتمام برنامه امشب دارد.خادمیاران و بازدید کنندگان برای اقامه نماز به مدرسه چهارباغ می‌روند و بعد از نماز، چای حضرتی انتظارشان را می‌کشد.اینجا همه امام رضایی هستند.

مطالب پیشنهادی