18:24 1401/12/21

به گزارش خبرنگار مفتاح، شهردار اصفهان در نشست پایان سال خود با اشاره به اینکه شهرداری سال سختی را در پیش رو داشته است، گفت: هر مشکل اقتصادی و تصمیم دولتی شهرداری را تحت تاثیر قرار می دهد. درست  بعد از اغتشاشات و اسیب هایی که به امکانات شهر وارد کرد، ما تحت تاثیر بودیم. 

علی قاسم زاده گفت: اما به نظرم سال خوبی داشتیم. ما در شهرداری  سعی کردیم لابه لای تلاطم های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کار شهر زمین نماند و شهری پویا و زنده داشته باشیم. البته اگر خیلی از تلاطم ها نبود شهر را بهتر اداره می کردیم. 

چهارباغ پیاده راه خواهد ماند

شهردار در خصوص شاعاتی که درباره چهارباغ مطرح می‌شود موضع گرفت و با صراحت گفت، چهارباغ پیاده راه خواهد ماند.  در مورد وضعیت کنونی چهارباغ شورا وشهرداری متفق القول هستند ولی در مورد توجه ویژه به این پیاده راه و بررسی مسائل فرهنگی می توان گفت و گو کرد.

او با اشاره به اینکه در حوزه خدمات شهری هدف، حرکت به سمت مکانیزه کردن است، گفت:  این کار بعد از کشته شدن چند نیروی خدماتی در بزرگراه ها  انجام شد و دیگر بزرگراه‌ها به صورت مکانیزه تمیز می شود. قرار است این کار را برای معابر شهر هم انجام دهیم.

او با اشاره به طرح جمع آوری یک روز در میان زباله‌های شهر گفت: با توجه به اینکه این طرح درابتدا بسیار با نقد مواجه بود اما در مجموع طرح خوبی بوده است.  طرح زباله سوز دنبال می شود ورویکرد استفاده بهینه از زباله ها به ویژه زباله ساختمانی و بازیافت آنها در حال پیگیری با بخش خصوصی است.

تکمیل خط دو مترو و موظف کردن شهرداری توسط شورای شهر برای تکمیل فاز اول خط دو مترو تا  سال 1403 و لحاظ کردن آن در تدوین بودجه سال آینده مساله ای بود که شهردار به ان اشاره کرد. بودجه سال آینده 20هزار میلیارد است که از این میزان  14هزار میلیارد بودجه عمرانی و مابقی جاری است و در واقع 73درصد بودجه عمرانی و 27درصد جاری است.  41 درصد بودجه سال اینده حمل ونقل  و فرهنگی و اجتماعی 10درصد است.

او درآمد شهرداری و افزایش 60 درصدی بودجه سال آینده را از جیب مردم ندانست و گفت: امسال سهم درآمد شهرداری از ساختمان 32درصد بوده و در سال آینده سال به 26درصد کاهش داشته و تمرکز ما بر مشارکت اجتماعی و جذب مشارکت و حرکت به سمت صندوق سرمایه گذاری و مشارکت دادن مردم برای سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی است. می خواهیم  شیب کسب درآمد از طریق فعالیت ساختمانی را کاهش بدهیم و درآمد را به سمت منابع دیگر بردیم.

شهردار اما در نشست بر تمرکز حوزه فرهنگی به فرهنگ شهروندی اشاره کرد وادامه داد: زمانی در این حوزه وقفه‌ایی به وجود آمد اما تیم جوان وخوش فکری در این حوزه فعال است و باید به آنها فرصت داد.

او در پاسخ به انتقاد خبرنگاران به حوزه فرهنگ گفت: من معتقدم کارهای فرهنگی باید ظریف و دقیق باشد و من اعتقادی به کار هیجانی و پر سر و صدا ندارم. البته نقد باید صورت گیرد  اما ما باید تلاش کنیم عقاید مخالف را بپذیریم.

قصه جهان نما دارد به سرانجام می رسد

افتتاح مرکز نگهداری کودکان کار و جمع اوری کودکان از سطح شهر موضوع دیگری بود که شهردار به آن پرداخت. به گفته او بسیاری از کودکان کار مشکل مالی ندارند وپای استثمار کودکان در میان است و باید با افرادی که کودکان را استثمار می کنند برخورد جدی شود. او به ظرفیت موجود در شهر برای کمک و اعلام آمادگی صنایع برای حمایت از این کودکان و تامین کامل هزینه این کودکان اشاره داشت.

قصه جهان نما دارد به سرانجام می رسد وگره یکی از عقده های شهر باز می شود. قاسم زاده با بیان این نکته از توجه به مالکان قدیمی جهان نما گفت وادامه داد: ما تاتش می کنیم روح جهان نما را پاک کنیم تا جسمش هم پاک بشود. گفته می شود مالکان اصلی رضایت نداشته اند و همین مساله باعث شده تا این ساختمان رونق نگیرد. برای همین به بخش مالی و حقوقی  سفارش کردیم پرونده حقوقی افراد بررسی شود و اگر نارضایتی وجود دارد، پرونده انها بررسی بشود که به دو پرونده درشت رسیدیم ودر حال توافق هستیم.   

مطالب پیشنهادی