12:34 1401/02/06

 

 

 
به گزارش مفتاح وبه نقل از سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین؛ «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس تهدید کرد این کشور برای استفاده از سلاح هسته ای علیه روسیه به منظور آنچه حمایت از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواند، آمادگی دارد.

این اظهارات وزیر دفاع انگلیس در حالی مطرح شد که وی ماه گذشته گفته بود که به پسرش اطمینان داده است علیرغم اینکه «ولادیمیر پوتین»رئیس جمهور روسیه زرادخانه این کشور را در آمادگی بالا قرار داده است، جنگ هسته‌ای رخ نخواهد داد.

وزیر دفاع انگلیس اعتراف کرده بود که پسر ۱۲ ساله‌اش از او در مورد خطر جنگ هسته‌ای پرسیده، اما او تاکید کرد که به نظر می‌رسد قصد پوتین این بود که به دنیا یادآوری کند که سلاح‌ها را در اختیار دارد. به پسرم گفتم نه، ما جنگ هسته‌ای نداریم.

هفته پیش رئیس‌جمهور روسیه در نشستی با مقام‌های ارشد نظامی این کشور گفته بود که تسلیحات هسته‌ای جدید روسیه، امنیت این کشور را برای چندین دهه آینده تضمین خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین در اظهاراتی در جریان این نشست که در سوچی برگزار شد، گفت: سلاح‌های جدیدی که در سال جاری میلادی رونمایی کردیم به میزان چشمگیری قابلیت‌های نظامی روسیه را افزایش داده و «یک توازن راهبردی را برای چند دهه تضمین خواهد کرد».

پوتین خاطر نشان کرد که باید به زرادخانه راهبردی هسته‌ای روسیه مجموعه‌های موشک‌های بالستیک قاره پیمای جدید یارس اضافه شود و این موشک‌ها جایگزین موشک‌های قدیمی‌تر توپول شوند.

در عین حال سلاح‌های جدید روسیه شامل بمب‌افکن‌های راهبردی Tu-۱۶۰ و Tu-۹۰ که مجهز به موشک‌های کروز دوربرد می‌باشند و همچنین زیردریایی‌های هسته‌ای کلاس بوری و مجهز به موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای هسته‌ای می‌شوند.

پوتین گفت: نیروی دریایی روسیه کشتی‌های جنگی بیشتری مسلح به موشک‌های کروز کالیبر که در جریان جنگ در سوریه آزمایش شدند، به کار خواهد گرفت.

پوتین در این اجلاس گفت: طی سال جاری میلادی بخش هوایی زرادخانه هسته‌ای روسیه قرار است بمب‌افکن‌های مدرن Tu-۱۶۰ و Tu-۹۰ مجهز به موشک‌های دوربرد کروز مدرن از مدل‌های Kh-۱۰۱ و Kh-۱۰۲ دریافت کند.

 
 
 

مطالب پیشنهادی