14:35 1402/02/31
به گزارش مفتاح وبه نقل از   روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان، دکتر غلامی افزود: یکی از موانع مهم در کنترل مؤثر فشارخون بالا عدم اطلاع مردم از بالا بودن میزان فشارخون خودشان است. در حالی که اقدامات ساده‌ای برای ادغام ارزیابی معمول فشارخون در ارائه خدمات بهداشتی درمانی، مدارس، دانشگاه‌ها، محل‌های کار، جامعه و نیز تمام جوامع وجود دارد که می‌تواند نقش مهمی در شناسایی و درمان این بیماری داشته باشد.

وی با بیان اینکه اتحادیه جهانی فشارخون سالانه روز جهانی فشارخون را ترویج می‌کند، افزود: امسال پیام روز جهانی : "فشارخون خود را دقیق اندازه گیری کنید"  و به دنبال آن پیام هفته ملی کشوری : "با اندازه گیری دقیق فشارخون وکنترل آن عمر طولانی تر داشته باشید" با هدف افزایش آگاهی از فشارخون بالا در کل جمعیت در سراسر دنیا  است و بر اندازه‌گیری دقیق فشارخون تاکید دارد.


رئیس اداره بیماری های مزمن و سالمندی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان ادامه داد: برای افزایش آگاهی از فشارخون بالا، دو جزء حیاتی؛ برپایی برنامه‌های غربالگری اجتماعی با ظرفیت بالا برای تشخیص فشارخون بالا در افراد در معرض خطر و ترویج اندازه گیری معمول فشارخون توسط کارکنان حرفه‌ای بهداشتی در تمام برخوردهای بالینی وجود دارد.


وی گفت:  براساس آخرین نتایج پیمایش ملی بیماریهای غیر واگیر 1399 دراستان اصفهان 3/1 جمعیت بالای 18 سال دراستان اصفهان فشارخون بالا داشته درخطر عوارض جدی این بیماری هستند یعنی از هر 3 نفر اصفهانی یک نفر مبتلا است . 33 درصد آنها از ابتلا به این بیماری خبر نداشته و فقط 57 % از آنها که خبر دارند دارو مصرف می کنند 43 درصد بقیه اطلاع دارند تحت درمان دارویی نمی باشند و زیر بار درمان دارویی به قول خود نمی روند. از افرادی که دارو مصرف می کنند فقط 40 % موارد آنها فشارخون درحد مطلوب است یعنی 60% بیماران دارو مصرف می کنند ( هزینه مالی+ عوارض دارویی را درنظر بگیرید) و فشارخون آنها کنترل نشده است .
غلامی در ادامه با تاکید بر اینکه درمجموع نزدیک به یک میلیون نفر دراستان اصفهان درخطر عوارض جدی ابتلا به بیماری فشارخون بوده گفت: یعنی 2 برابر سکته قلبی بیشتر و4 برابر سکته مغزی بیشتر نسبت به سایر افراد که بعلت  عدم اطلاع از بیماری یا عدم اقدام به درمان یا درمان نامطلوب است .در این راستا تاکنون 260 هزار  پرونده بیماری های مزمن  تا پایان اسفند 1401در مراکز درمانی تامین اجتماعی استان اصفهان تشکیل شده که حدود 63 درصد آنها مبتلا به فشارخون می باشند و حدود 54 درصد آنها مبتلا به دیابت می باشند و بیماران با مراجعه ماهیانه به مراکز تحت درمان قرار می گیرند.
لازم به ذکر است به مناسبت 27 ادیبهشت ماه روز جهانی فشار خون بالا، سنجش فشار خون کارکنان مدیریت درمان انجام  شد.

 

مطالب پیشنهادی