15:36 1400/01/25

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به گزینه های اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ گفت: در میان اصولگرایان، اجماع روی آقای رئیسی وجود دارد و اگر ایشان بپذیرند خیلی از افراد حاضر در صحنه انتخابات عقب نشینی خواهند کرد، ولی اگر ایشان نپذیرند قدری نیاز به بررسی دقیق در شورای ائتلاف است تا بتوانند فردی که اجماع بیشتری روی او باشد را تعیین کنند.

در حالی که فرصت چندانی تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد باقی نمانده است. احزاب و جریان‌های مختلف سیاسی بر سر تعیین نامزد نهایی خویش به تفاهم دست نیافته اند. شماری از اصولگرایان اصرار بر این دارند که رییس قوه قضاییه تنها چهره‌ای است که توانایی اجماع در این جناح را دارد. حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، در گفت و گو با راهبرد معاصر، درباره وحدت و انسجام اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفت: دو ظرفیت مجزای از هم در حال سازماندهی نیروها و سازمان رای هستند. بیشتر وقت صرف موضوع انتخابات شوراها می شود و برای انتخابات ریاست جمهوری فعلا در حال مذاکره هستند و راهکارهایی برای رسیدن به یک هم افزایی و انسجام کلی که بتوانند روی یک نامزد به نتیجه برسند.

وی درباره تکثر نامزدهای ریاست جمهوری افزود: در حال حاضر تکثر نامزدها مشکلی ندارد. اینکه در تراز ریاست جمهوری نیروهای متنوع و متعددی داشته باشیم که خود را عرضه و اعلام آمادگی کنند و برنامه ای برای حل مشکلات داشته باشند، قبل از ثبت نام مشکلی ندارد و بعد از ثبت نام هم شورای نگهبان آن کسانی که واجد شرایط هستند را معرفی می کند و از مجموع این افراد باید دید چند نفر واجد شرایط براساس تعاریف جدید رجال سیاسی و مذهبی و قانون می شود که وارد رقابت شوند. در نهایت طبیعتاً اینها در قالب شورای ائتلاف مورد بحث و بررسی قرار می گیرند و در نهایت تعداد محدودی وارد صحنه رقابت می شوند.

 

ترقی در پاسخ به این پرسش که تکثر نامزدها باعث نمی شود پراکندگی در اصولگرایان ایجاد شود؟ تصریح کرد: تا الان که چنین نشانه ای پیدا نکردیم. البته به طور طبیعی اگر فردی جامع که همه روی او اتفاق نظر داشته باشند بیاید طبیعی است. خیلی از این نامزدها کنار خواهند رفت ولی اگر روی فرد مورد نظر به اجماع نرسند ممکن است مقداری رقابت و رسیدن به وحدت سخت تر شود.

 

او با اشاره به اجماع اصولگرایان بر روی رییس قوه قضاییه گفت: اجماع روی آقای رئیسی وجود دارد و اگر ایشان بپذیرند خیلی از این افراد ضرورتی برای حضور در صحنه ندارند ولی اگر ایشان نپذیرند قدری نیاز به بررسی دقیق شورای ائتلاف دارد تا بتوانند فردی که اجماع بیشتری روی او باشد را تعیین کنند. همه تلاش می کنند ایشان را راضی کنند. اگر راضی نشوند قدری اجماع روی نفرات بعدی سخت می شود. ولی افرادی که از یک آرای بیشتری در جامعه برخوردار هستند و رای منفی کمتری دارند از بین اینها باید به جمع بندی برسند و ببینند کدام یک مناسب تر هستند.

 

وی در پاسخ به این پرسش، اگر رئیسی قبول نکند وارد کارزار انتخابات شود امکان دارد فلش به سمت قالیباف برود؟ اذعان کرد: آقای قالیباف یکی از گزینه هاست ولی طبیعتاً بحث این است که برخی اختلاف نظرها نسبت به ایشان وجود دارد. برخی می گویند ایشان مسئولیت ریاست مجلس را قبول کرده و نباید مجلس را رها کند و ممکن است مجلس دچار مشکل شود.

 

ترقی با اشاره به اینکه چرا اصرار هست رییس قوه قضاییه بیاید ولی رییس قوه مقننه وارد کارزار انتخابات نشود پاسخ داد: آقای رئیسی نیازی به استعفا ندارد ولی آقای قالیباف چون در هفتم خرداد انتخابات هیئت رئیسه است تکلیف خود را باید روشن کند که می خواهد نامزد شود یا خیر. اگر نامزد شود ممکن است رای ریاست مجلس را به وی ندهند. قدری این مشکلاتی را ایجاد می کند که به نظر می رسد باید تمام ابعاد مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

 

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در پاسخ به این پرسش که دلیل اینکه این دوره روی آقای رئیسی این میزان پافشاری می شود چیست؟ تاکید کرد: اولاً یک سبد رای 16 میلیونی را از قبل دارد که این سبد افزایش یافته است چون عملکرد در مبارزه با فساد و حل مشکلات اقتصادی و قضائی قابل قبول بوده است. ثانیاً بحث تحقق عدالت و مبارزه با فساد گفتمانی است که تقریباً گفتمان غالب و برتر هم در ذهن مردم و هم در مجموعه های نیروهای انقلاب بشمار می اید. ایشان تبلور مبارزه با فساد و تحقق عدالت در جامعه است. لذا در مجموع اتفاق نظر روی ایشان خیلی بیشتر است و ایشان را برای این مسئولیت مناسب تر می دانند. دیدگاه های فکری و هماهنگی ایشان با رهبری تاثیرگذار است.

 

او همچنین در پاسخ به این احتمال، اگر آقای رئیسی موافقت نکند و اینکه اختلاف نظر روی آقای قالیباف نیز وجود دارد، ایا اصولگرایان از سعید محمد حمایت می کنند؟ گفت: روی هیچ کسی اجماع کلی وجود ندارد. بستگی به این دارد در بررسی هایی که انجام می شود به چه جمع بندی می رسند. تا الان هیچ محفل اصولگرایی درباره ایشان بحث و بررسی نداشته است./راهبرد معاصر

 

مطالب پیشنهادی