8:02 1401/12/22

 

به گزارش خبرنگار مفتاح، چهارشنبه آخر سال با مراسم چهارشنبه عجین شده است، اما این چهارشنبه ها همیشه خوشایند نیست و گاهی اتفاقاتی در آن رقم می خورد که  چهارشنبه ایی خونین را برای برخی رقم می زند. آتش و دود و ترقه نه تنها شادی که درد و سیاهی به همراه خواهد داشت. حالا برای کاهش این آثار و خطرات چهارشنبه سوری هشدارهایی از سمت مسئولان مطرح می شود والبته تلاش می کنند تا تمهیدات لازم را برای کمک رسانی انجام بدهند. رئیس اورژانس پیش بیمارستانی با اشاره به اینکه متاسفانه آمار قابل توجهی از مصدومان زیر بیست سال هستند گفت: باید گفت این موضوع مهم است و آسیب های جدی به این نیروها وارد می کند.

فرهاد حیدری به حوادث خانوادگی چهارشنبه اخر سال اشاره می کند. خانواده ها به جای جلوگیری از اقدامات خطر آفرین نوجوانان و جوانان گاهی با انها همراه می شوند و متاسفانه حوادث را شدت می بخشند.

او تعداد ماموریت های اورژانس را در طول سال بسیار  زیاد عنوان کرد و به اهمیت ماموریت در چهارشنبه سوری اشاره کرد وگفت: ۱۶۱ پایگاه در سطح استان اصفهان است، به طور کامل در حالت آماده‌باش هستند.  پایگاه‌های هوایی و اتوبوس آمبولانس و دو پایگاه موتورلانس نیز که در اصفهان آغاز به کار کردند، به‌طور کامل آماده‌باش هستند تا بتوانند خدمات مناسبی به شهروندان در چهارشنبه اخر سال داشته باشند.

به گفته حیدری  شایع‌ترین عضو آسیب‌دیده در این مراسم، دست و بعد از آن سر و صورت و چشم است؛ آمار مصدومان در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل‌تر از آن بیشتر بود و دو مورد قطع عضو در اصفهان رخ شد.

نگرانی رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی استان اصفهان درباره حوادث چهارشنبه سوری نیست. او گفت: ما محدوددیتی برای خدمت رسانی نداریم اما بالارفتن امار حوادث و درگیری ما در حوادثی که می توان از آن جلوگیری کرد باعث کاهش خدمات ما به سایر شهروندانی که به ما نیاز دارند می شود.

 

او در ادامه از آمار بالای مسمومیت با گاز منوکسید کربن خبر داد و افزود: آمار مسمومیت با مونوکسید کربن و دی‌اکسید کربن در سال گذشته ، ۲۹۷ مورد و در مدت مشابه در ۱۱ ماهه اول سال ۱۴۰۱، ۵۶۷ مورد بوده است و تعداد فوتی نیز از ۲۷ به ۳۳ مورد افزایش داشته است. لازم است شهروندان اموزش های بیشتری در این حوزه ببینند تا از این حوادث که قابل پیشگیری جلوگیری بشود.  

 

 

مطالب پیشنهادی