13:28 1399/03/01

به گزارش مفتاح وبه نقل از روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان، دکتر غفور راستین اظهار کرد: سال گذشته در استان اصفهان ۲۷ مورد حادثه برق گرفتگی به اتاق های فرمان اورژانس پیش بیمارستانی استان اعلام شد که این مصدومان‌ پس از دریافت خدمات درمانی اولیه از سوی پرسنل فوریت های پزشکی، به بیمارستان منتقل شدند.

وی افزود: از مجموع این افراد ۲۴ نفر مرد و ۳ نفر زن بودند.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان تصریح کرد: در این مدت از مجموع امدادخواهانی که دچار برق گرفتگی شده بودند ۵ نفر زیر ۲۰ سال، ۶ نفر ۲۱ تا ۳۰ سال، ۱۳ نفر ۳۱ تا ۴۰ سال، ۲ نفر ۴۱ تا ۵۰ سال و یک نفر بالای ۵۰ سال سن داشتند.

دکتر راستین با بیان اینکه با فرارسیدن فصل گرما، تعمیر و استفاده از وسایل سرمایشی به خصوص کولرهای آبی علت عمده برق گرفتگی ها است و حتی گاهی منجر به مرگ مصدوم می شود، گفت: فقدان تجهیزات و وسایل حفاظتی و دلایل شخصی نظیر نداشتن آموزش کافی و لازم، به کاربردن روش های ناصحیح، مناسب نبودن اعضای بدن شخص نسبت به نوع و ماهیت کار محوله و عدم آشنایی یا سهل انگاری از جمله دلایل برق گرفتگی در افراد است.

وی خاطرنشان کرد: خطرناک ترین حالت برق گرفتگی زمانی است که جریان برق از یک دست وارد و از دست دیگر خارج شود؛ در این هنگام جریان برق از قلب و ریه گذشته و می تواند باعث از کار افتادن این اعضا و در نهایت منجر به مرگ شود.

در صورت برق گرفتگی تعداد تنفس و نبض مصدوم را بشمارید

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان تاکید کرد: در صورت مواجه شدن با حادثه برق گرفتگی با رعایت موارد ایمنی، مصدوم را از جریان برق جدا یا جریان برق را بطور کامل قطع کنید. در ادامه، تعداد تنفس و نبض مصدوم را بشمارید و اگر نفس نداشت به او تنفس مصنوعی دهید و بلافاصله با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید.

دکتر راستین افزود: ممکن است، مصدوم با علائمی چون رنگ پریدگی، سرگیجه، رخوت و کاهش تعداد تنفس و ضربان قلب دچار شوک شود. بنابراین به سرعت او را به پشت بخوابانید و پاهای او را ۲۰ سانتی متر یعنی حدود یک وجب بالاتر از سطح بدنش قرار دهید و او را با یک پتو بپوشانید تا اتلاف گرمای بدن به حداقل برسد.

وی اظهار کرد: گاهی برق گرفتگی با سوختگی همراه است، در این صورت اگر سوختگی سطحی بود، موضع را با آب خنک شستشو داده و پانسمان کنید، اما اگر سوختگی عمیق بود با اورژانس 115 تماس بگیرید و یا مصدوم را بلافاصله به مراکز درمانی منتقل کنید.

مطالب پیشنهادی