10:03 1399/04/29

به گزارش  مفتاح وبه نقل از روابط عمومي دادگستري کل استان اصفهان: در نشستی که به میزبانی کمیسیون مسؤولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی

اصفهان برگزار شد، محمد محسنی، معاون دادستان در پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان بیان داشت: مطابق اصل 156 قانون

اساسی دو وظیفه در حوزه عمومی شامل پیشگیری از وقوع جرم و صیانت از حقوق عامه جزو وظایف قوه قضاییه است و در همین راستا با تشکیل معاونت پیشگیری از وقوع جرم برنامه ریزی هایی در خصوص افزایش تعاملات با مردم انجام شد.

 

وی با اشاره به مشارکت معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان با نهادهایی چون شهرداری، بهزیستی، کمیته امداد و NGOها افزود: در سال گذشته به منظور استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی در راستای برطرف شدن معضلات اجتماعی و پیشگيري از وقوع جرايم و رسيدگي سريع و قاطع به تخلفات و جرايم، قوه قضاييه سامانه‌اي تحت عنوان سامانه جامع اطلاعات مردمي (سجام) را راه اندازی نمود.

 

محسنی هدف اولیه از ایجاد این سامانه را سهولت ارتباط مستقیم مردم با دستگاه قضا عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 107 هزار نفر در سامانه سجام ثبت نام نموده اند.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادستانی استان اصفهان با تأکید بر اینکه در این سامانه هیچ محدودیتی برای دیده بانان در نظر گرفته نشده و آنها می توانند گزارشات خود در حوزه های مختلف اعم از سلامت، اقتصادی، اجتماعی، کودک آزاری و... را اعلام نمایند، گفت: در روزهای نخست اسفند سال گذشته با حجم گسترده ای از گزارشات مردمی به ویژه در حوزه احتکار کالاهای سلامت محور مواجه بودیم که منجر به بالغ بر هزار میلیارد تومان کشفیات در این حوزه شد.

وی تأکید کرد: در عین حال اگر گزارشی خلاف واقع و به قصد ایجاد آزار و اذیت باشد، قابل پیگیری خواهد بود.

محسنی تصریح کرد: اطلاعات دیده بانان در نزد دستگاه قضا محرمانه خواهد بود تا از این طریق بتوان گزارشات مبنی بر درخواست رشوه، گرانفروشی، احتکار، فرار مالیاتی و... را به راحتی پیگیری نمود.

معاون دادستان مرکز استان در پایان بر نقش مؤثر اتاق بازرگانی اصفهان و فعالان اقتصادی استان برای انعکاس موارد تخلف به معاونت پیشگیری از وقوع جرم تأکید نمود.

 

مطالب پیشنهادی