کد خبر : ۲۶۷۷۹ دسته : اصفهان , فرهنگ و هنر , معرفی فیلم و کتاب , تاریخ انتشار : ۱۴:۲۲ - سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
همزمان با افتتاح اولین خانه بیداری اسلامی کشور در اصفهان؛

کتاب «الاسلام»؛ یادآور اوّلین انجمن گفتگوی ادیان الهی

به گزارش مفتاح نیوز به نقل از کانون خبر، انتشار اولین شماره نشریه ی الاسلام در واقع با گشایش انجمن گفتگوی صفاخانه(با نام اصلی اداره دعوت اسلامیّه) آغاز می شود و در واقع الاسلام منعکس کننده متن مناظرات صفاخانه بوده است. این انجمن را می توان اولین مرکز گفتگوی بین ادیان و اولین مرکز گفتگوی تمدنها در تاریخ فرهنگی ایران دانست که در سال 1320 هجری قمری مطابق 1281 هجری شمسی تاسیس شده است.
مکان صفاخانه در محله  ارامنه جلفای اصفهان بوده است و در این مکان محمّد علی حسنی(داعی الاسلام)؛ نماینده طرف مسلمانان با یک کشیش و روحانی مسیحی(داعی مسیحی) مناظره می نموده و در میان صحبت ها و بحث های خود جویای حقیقت می شدند.
صفاخانه هم مثل سایر خدمات و نهادهای اجتماعی و فکری آن زمان اصفهان به همّت و ابتکار شهید آیت الله حاج آقا نورالله نجفی صورت گرفته است و مانند اکثر موسّسات فرهنگی و اجتماعی ایشان جنبه ضد استعماری و مقابله با نفوذ اجانب داشته است.
آیت الله حاج آقا نورالله نجفی، رهبر روشن اندیش مشروطه اصفهان در مواجه با شبهات مطرح علیه اسلام به جای برخورد سلبی با مسیحیان با این ابتکار ایجابی، حقانیت دین اسلام را به همگان معرفی نمود.
حاصل این گفتگو ها و مناظرات، منجر به انتشار 38  شماره ی نشریه الاسلام می شود که به مدت چهار سال تا چندی پیش از نهضت مشروطیت، و به همت و سردبیری خود جناب محمّد علی داعی الاسلام، به چاپ می رسیده است ونسخ این نشریه سایر شهرهای و کشورهای دیگر ارسال می شده و حتّی مسلمانان مقیم اروپا  نیز از آن برای اثبات قدرت استدلال و عقلانیّت اسلامی استفاده می کردند.
نشر مجله الاسلام در دهه ی بعدی به دو زبان فارسی و اردو در سراسر شبه قاره هند، موج جدیدی از همزیستی و گفتگوی عقلانی بین اسلام و سایر مذاهب ایجاد نمود.
متن روان، ویرایش و جمع آوری مطالب کتاب “الاسلام” به گونه ای است که عموم افراد می توانند از مباحث علمی مطرح شده در  مناظرات صفاخانه بهره گیرند.
“الاسلام”، با همکاری بنیاد فرهنگی-تاریخی خانه مشروطیت اصفهان و اندیشکده هویت شناسی و تمدن اسلامی و به همت نشر آرما به چاپ رسیده است و کتابی 500 صفحه ای است که بازنویسی و شرح لغات و اعلان متون نشریه طی 2 سال و توسط یک گروه 10 نفری از پژوهشگران جوان خانه مشروطیت به سرپرستی محمّد کاظم نجفی، به سرانجام رسیده است.
نکته حائز اهمیت اینکه نشریه ی الاسلام از نظر قدمت تاریخی اولین نشریه ی اسلامی(با موضوع دین اسلام) است و می توان گفت انجمن گفت و گوی صفاخانه اوّلین مرکز گفتگوی ادیان در ایران، و حتی آن را اولّین مرکز گفتگوی ادیان در دنیا بوده است.
از این کتاب  در تاریخ 19 مهرماه، همزمان با افتتاح اولین خانه بیداری اسلامی کشور در اصفهان رونمایی خواهد شد

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هشت =


صوت و فیلم

گزارش تصویری