20:06 1398/04/05

به گزارش مفتاح سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره مسئله کاغذ، با اشاره به اینکه روزانه 350 تا 400 هزار تن کاغذ به کشور وارد می‌شد،‌ گفت: از این تعداد کاغذ واردشده تا 400 میلیون دلار کاغذ برای مصارف غیرفرهنگی بود.

وی افزود: همچنین کاغذ مطبوعات در شمول کالای اساسی باقی مانده است. مجموعه ارزی که در سال 98  برای کاغذ فرهنگی مانند مطبوعات و کتاب در نظر گرفته‌ایم، 800 هزار تن معادل 80 میلیون دلار در مجموعه کالاهای اساسی است. الباقی هم جزو کالای غیراساسی بود که ارز نیمایی شامل آن است. ابهامی در این موضوع مبنی بر اینکه کاغذ از شمول کالاهای اساسی خارج شده است، وجود دارد زیرا کاغذ غیرفرهنگی دیگر شامل کالای اساسی نیست، در حالی که قبلاً همه کاغذ مشمول کالای اساسی بود.

وزیر ارشاد در ادامه گفت: این تغییر مسیر و تثبیت در تصمیم‌گیری در سامانه اتفاقاتی را ایجاد کرده که یکی از این اتفاقات تأیید 25 هزار تن کاغذ بوده و از این تعداد هم 9500 تن برای کاغذ مطبوعات و 15/500 تن نیز برای کاغذ کتا‌ب است. تأیید 25 هزار تن کاغذ در سامانه اتفاقی بوده که مورد نظر ماست و با تحقق این مهم می‌توان در 6 ماه آینده 40 هزار تن کاغذ داشته باشیم و در پایان سال نیز با 80 هزار تن کاغذ مشکل بازار کتاب را حل کنیم.تسنیم

 

وزیر ارشاد: کاغذ مطبوعات در شمول کالای اساسی باقی مانده است

چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها ممنوع شد

قیمت کتاب سر به فلک کشید/ افزایش ۸۸درصدی به‌بهانه کمبود کاغذ و زینک

بازداشت 15 نفر در پرونده واردات کاغذ

نامه ارشاد به مدیران نشریات: تا ۲۴ ساعت میزان نیاز خود به کاغذ را اعلام کنید

بحران فعلی رسانه های مکتوب، کاغذ است/روزنامه نگاری مستقل به آزادی بیان و کار حرف...

مطالب پیشنهادی