به گزارش مفتاح،استاندار اصفهان با اشاره به برگزاری 12 جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا و جلسات کمیته های هفت گانه این ستاد، گفت: تاکنون بیش از 100 مصوبه در این ستاد در حوزه های مختلف درمانی، بهداشتی، پشتیبانی، انتظامی، رسانه ای و سایر کمیته ها گرفته شده است.

دکتر عباس رضایی با بیان ضرورت کاهش مراجعات به مراکز درمانی و بیمارستان ها، اظهارداشت: در راستای کاهش مراجعه به بیمارستان ها اولین کار راه انداری خط 3113 بوده است.

وی ادامه داد: در گام بعدی کلینیک های تنفسی با بهره گیری از ظرفیت درمانگاه های موجود در استان و سطح بندی آنها به منزله مراکز پیش بیمارستانی راه اندازی شد و افرادی که نیاز ضروری دارند از این طریق به بیمارستان اعزام و سایر افراد سرپایی در منزل مداوا خواهند شد.

استاندار اصفهان تاکید کرد: همچنین سامانه یکپارچه بهداشت "سیب" امکان غربالگری آحاد افراد جامعه را بر اساس ثبت اطلاعات خود اظهاری افراد دنبال می کند که اگر نیاز باشد افراد راهنمایی و در صورت نیاز حتی با آمبولانس به بیمارستان ارجاع داده خواهند شد و در صورتی که وضعیت حاد نباشد، راهنمایی های لازم به بیماران ارائه می گردد.

وی با اشاره به تلاش های کمیته پشتیبانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در خصوص رفع نیازمندی های تجهیزاتی و بهداشتی مراکز درمانی، بیمارستانی و آحاد مردم، افزود: تنها بیمارستان های اصفهان روزانه 15 هزار ماسک نیاز دارند و اولین کار رفع نیاز بیمارستان هاست.

دکتر رضایی اضافه کرد: تلاش می کنیم بخشی از تولیدات و کشفیات استان در بین مردم توزیع شود و شکوایه های مردم را از این بابت قبول داریم.

وی خاطرنشان کرد: البته مردم استان استحضار داشته باشند که استفاده از ماسک برای افراد مبتلا سفارش می شود تا از انتشار آلودگی های بزاقی و تنفسی جلوگیری کند و زدن ماسک برای افراد سالم و غیر ناقل ضرورت ندارد.

با نظارت سازمان غذا و دارو اقلام کشف شده توزیع می شود

استاندار اصفهان اضافه کرد: البته استان در اقدامی شاخص تولید ماسک های پارچه ای را به منظور استفاده عموم مردم در دستور کار قرار داد که قابل شستشو و مقرون به صرفه است.

وی با اشاره به نظر کارشناسان در خصوص ماسک های پارچه ای، گفت: مطالعه صورت گرفته نشان می دهد میزان ابتلا در بین پزشکانی که از ماسک سه لایه استفاده کرده اند 6.2 درصد بوده است، در حالی که این میزان در بین متخصصانی که از ماسک پارچه ای استفاده می کنند 2 درصد کمتر است.

دکتر رضایی در خصوص کشفیات اقلام بهداشتی توسط نهادهای انتظامی و امنیتی استان، گفت: این اقلام با نظارت معاونت غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی اصفهان و کاشان توزیع می شود.

وی تصریح کرد: البته خطوط تولید الکل و ماسک و سایر ملزومات بهداشتی با پیگیری های معاون اقتصادی دانشگاه علوم پزشکی افزایش یافته و امکانات مراکز درمانی نیز بیشتر شده است.

استاندار اصفهان تصریح کرد: توزیع این اقلام با معاونت غذا و دارو است و انتظار نمی رود این اقلام برای افراد و کارکنان درمانی که در خط مقدم هستند کمبودی وجود داشته باشد.

 50 میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی اختصاص یافت

وی در زمینه بودجه بیمارستان های علوم پزشکی اصفهان و کاشان، گفت: دولت به منظور پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا هفت هزار و 900 میلیارد ریال بودجه اختصاص داد که از طریق وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بین دانشگاههای علوم پزشکی توزیع می شود و بخشی از این بودجه ها در قالب تامین تجهیزات، امکانات و امثال آن صرف می شود.

رضایی اضافه کرد: البته بودجه ای 700 میلیارد ریالی به صورت مجزا طی مذاکراتی با آقای نوبخت دریافت شد که 500 میلیارد ریال آن به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و 20 میلیارد ریال آن به دانشگاه علوم پزشکی کاشان اختصاص یافت.

وی در خصوص تعطیلی ادارات استان گفت: در خصوص تعطیلی ادارات اختیار آن در دست استان نیست و ستاد ملی با بهره گیری از ظرفیت کارشناسان بسیاری دارند در شورای امنیت ملی و ستاد ملی مبارزه با کرونا و با در نظر گرفتن جنبه جوانب تصمیم گیری خواهد کرد.

استاندار اصفهان تاکید کرد: البته باید مد نظر داشته باشیم با توجه به وضعیت و شرایط مکانی استان و اینکه در مرکز کشور قرار دارد و از سوی دیگر شرایط زمانی که در ماه آخر سال قرار داریم، در صورت تعطیلی ادارات نیاز مردم در آخر سال پاسخ داده نمی شود.

وی به تجربه بد کاهش ساعت اداری در روزهای ابتدایی مقابله با کرونا، گفت: با تقلیل ساعت ادارات نه تنها مشکلی حل نشد بلکه به واسطه کاهش ساعت برای مراجعه ازدحام بیشتر شد.

تصمیم گیری در خصوص تعطیلی ادارات در حوزه اختیارات ستاد ملی است

وی تصریح کرد: مقطع کنونی زمان همکاری، همدلی، هماهنگی و عدالت محوری است و لذا باید به شیوه ای عمل کرد تا بتوان استان را مدیریت کرد، مایحتاج مردم تامین و کمبودی احساس نشود.

رییس ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: البته روسای ادارات اختیاراتی در خصوص تامین مرخصی دادن به افراد دارای بیماری زمینه ای و فعالیت برخی کارمندان از طریق دورکاری دارند.

وی ادامه داد: تصمیم گیری در خصوص تعطیلی ادارات در حوزه اختیارات ستاد ملی است و اینجا استانی جداگانه نیست و لذا بر مبنای مصوبات ستاد ملی که بر مبنای واقعیت ها و توجه به جمیع جهات گرفته خواهد شد، روند کار ادارات استان ادامه پیدا می کند.

استاندار اصفهان اضافه کرد: البته مردم نیز باید توجه داشته باشند تا جایی که ممکن است احتیاجات و کارهای اداری و خریدهای خود را به صورت اینترنتی یا تلفنی دنبال کنند و از حضور غیر ضروری در خیابان ها به ویژه مکانهای شلوغ خود داری کنند.

وی ادامه داد: استانداری اصفهان نیز در الگو سازی در این خصوص بسیاری از برنامه اخیر خود از جمله افتتاح پروژه های کلان، نشست خبری و ارتباط با فرمانداران را به صورت ویدئو کنفرانس و مجازی برگزار کرد.

دکتر رضایی تاکید کرد: کاهش حضور مردم در جامعه در درجه اول باید توسط خود مردم رعایت شود، ولی این مساله بارها از طریق رسانه های گروهی اعلام شده است و از امروز نیز بسیاری از شهرستان ها با بلند گو این مساله را در معابر پرتردد شهر اعلام خواهند کرد.

از دامن زدن به شایعات پرهیز کنید

وی با بیان اینکه مردم اصفهان مردمی با فرهنگ، اصیل و فهیم هستند، گفت: امسال مردم ما با پرهیز از سفر و حضور بی مورد در جامعه نشان خواهند داد نسبت به سلامت خود، خانواده، اقوام و اطرافیان خود بی اعتنا نیستند.

استاندار اصفهان با بیان اینکه امسال امکان پذیرش مسافر در استان وجود ندارد، گفت: از افرادی که خواهان سفر به استان اصفهان هستند در خواست می کنیم این سفر را به زمان دیگری موکول کنند، زیرا در نوروز امسال، اصفهان مقصد خوبی برای مسافرت نیست.

وی با بیان اینکه هیچ قصوری در خصوص مقابله با کرونا قابل پذیرش نیست گفت: لذا با کلیه واحدهای گردشگری که تخطی کنند برخورد جدی خواهد.

دکتر رضایی اضافه کرد: مردم اصفهان گزارش های خود در خصوص فعالیت افراد کلید به دست، مسافرخانه ها و مهمانسراها و هتل هایی و همچنین احتکار اقلام بهداشتی را به مراجع ذی ربط گزارش دهند.

استاندار اصفهان همچنین از مردم خواست با پرهیز از دامن زدن به شایعات و پخش کلیپ ها و شایعات فضای مجازی در کنترل فضا و حفظ آرامش خود و خانواده و جامعه خود سهیم باشند.

وی با رد شایعه دفن اموات کرونایی سایر استان ها در اصفهان، گفت: چنین چیزی وجود ندارد و بر اساس دستورالعمل‌های  بهداشتی دفن اموات کرونایی مطابق با موازین شرعی و در آرامستان محل زندگی فرد امکان پذیر است و اصلا احتیاجی به انتقال به مکان دیگر وجود ندارد.

استاندار اصفهان همچنین ضمن تجلیل از زحمات کادر پزشکی و پیراپزشکی استان به ویژه پرستاران، گفت: امروز این بخش از جامعه در خط مقدم دفاع سلامت هستند و از تمام وجود قدردان زحمات این عزیزان هستیم.

 

مطالب پیشنهادی