کد خبر : ۸۵۰۴۹ دسته : اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۰:۴۳ - شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی
در پی بارش های اخیر؛

میزان آب سد زاینده رود به 285 میلیون متر مکعب رسید

به گزارش مفتاح، علی بصیرپور روز شنبه افزود: بارندگی های اخیر باعث شده كه آب ورودی سد زاینده رود، 100 متر مكعب بر ثانیه افزایش پیدا كند و به 160 متر مكعب بر ثانیه برسد.

وی ادامه داد: تا پیش از این میزان آب ذخیره شده در پشت سد 260 میلیون متر مكعب بود و بارندگی های اخیر این میزان را به 285 میلیون متر مكعب رساند.
بصیرپور تصریح كرد: این میزان آب ورودی به سد، تا حدی نگرانی ها را برای تامین آب كشاورزان شرق اصفهان را كاهش داد.
او ادامه داد: صرفه جویی در مصرف آب در تمام بخشهای شرب، صنعت، كشاورزی همچنان باید جزو الزامات باشد.

معاون بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان، گل آلود بودن و همچنین وجود شاخ و برگ در سطح آب رودخانه را بدلیل وقوع سیلاب در پایین دست سد زاینده رود عنوان كرد و گفت: تا دو سه روز آینده آب زاینده رود شفاف خواهد شد.

آب رودخانه زاینده رود برای كشت كشاورزان شهرستان اصفهان هفدهم این ماه افزایش یافت و به محل سد آبشار در شرق اصفهان رسید تا با توزیع آن بین كشاورزان شرق اصفهان، كشت بهاره در این منطقه آغاز شود.

سطح زیر كشت غله پاییزه در شرق شهرستان اصفهان حدود 28 هزار هكتار است كه این رقم كمتر از یك سوم از وسعت اراضی در دوران رونق كشت است.
آب رودخانه زاینده رود برای كشت پاییزه كشاورزان شرق اصفهان پارسال در دو مرحله در روزهای 15 آبان و اول اسفند رهاسازی شد.
سهم حقابه كشاورزان شرق اصفهان از زاینده رود حدود 400 میلیون مترمكعب است.

زاینده رود از ارتفاعات چلگرد در چهار محال و بختیاری و نیز كوه های فریدونشهر در غرب استان اصفهان به شكل رودهای كوچك از هم جدا سرچشمه گرفته و پس از درآمیختن در دریاچه سد زاینده رود به صورت رودخانه ای واحد به سمت اصفهان و تالاب گاوخونی جاری می شود.

حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشكیل شده كه 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت تحت پوشش این حوضه در استان اصفهان و 7 درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

این رودخانه بعنوان بزرگترین جریان آبی منطقه مركزی ایران در سال های اخیر با پدیده خشكسالی، افزایش برداشت و سوء مدیریت منابع آب مواجه و در محل پائین دست در بیشتر ماه های سال با خشكی مواجه شده است.
طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود در سال 93 با هدف هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر این حوضه آبریز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها به تصویب شورای آب كشور رسید.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =


صوت و فیلم

گزارش تصویری