کد خبر : ۱۰۹۰۳۰ دسته : اجتماعی , اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۱:۳۰ - یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
اندازه فونت نسخه چاپی
 معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري اصفهان:

موتورسیکلت‌ها 30 درصد در آلودگي هوا و 49 درصد در آلودگی صوتی مقصرند / کاهش 15 درصدی مصرف سوخت با انجام معاينه فني

به گزارش مفتاح،  علیرضا صلواتی در آیین بهره‌برداری از پروژه های معاونت حمل ونقل ترافیک صحبتش را با الودگی هوا شورع کرد و منابع آلوده‌کننده هوای اصفهان را  شامل منابع طبیعی و مصنوعی دانست.

وی الودگی تولید شده از فعالیت سیستم حمل ونقل عمومی را به اندازه اولدگی صنعتی مهم  دانست و افزود: آلودگی ناشی از حمل و نقل و وسایل نقلیه به شکل گازهای خروجی از اگزوز، ذرات معلق، صدا و … است که این آلودگی با اتخاذ روش‌های برنامه‌ریزی کشوری، منطقه‌ای، شهری و استفاده از اتومبیل‌ها و سوخت‌های مناسب همراه با اعمال تکنولوژی کنترل آلودگی به حداقل می‌رسد.

وی در ادامه موتور سیکلت ها را به دلیل ساختار فناوری قدیمی، مصرف بالای سوخت و احتراق نامناسب، یکی از مقصران اصلی آلودگی هوا معرفی کرد و ادامه داد: میزان آلودگی هر موتورسیکلت چهار برابر بیشتر از اتومبیل است، همچنین موتورسیکلت‌ در آلودگی صوتی نیز نقش عمده‌ای دارد و متهم ردیف اول در تولید سر و صدا در شهرها محسوب می‌شود.

صلواتی اضافه کرد: حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت در استان اصفهان تردد می‌کند که بیش از ۳۰ درصد آلودگی هوا و ۴۹ درصد آلودگی صوتی را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه در ایران هشت کلانشهر به عنوان شهرهای آلوده معرفی شده‌ که مهمترین آن‌ها اصفهان است، گفت: در سال‌های اخیر مطالعات زیادی بر روی منابع آلاینده، درصد تولید انواع آلاینده‌ها، روش‌های کنترل آلودگی هوا و شیوه‌های مدیریتی زیست محیطی انجام شده که این تحقیقات توسط سازمان‌های خارجی یا داخلی به انجام رسیده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اصفهان در ادامه به نقش 70 درصدی تردد وسائل نقلیه در آلودگی هوا اشاره کرد که سهم عمده آن مربوط به خودروهای سواری، وسایل نقلیه سنگین (دیزلی) و موتورسیکلت‌ها است.

بنا به گفته صلواتی  مطالعات انجام شده دانشگاهی کشور در سال ۹۱ بر روی ۱۰۱۳ خودرو و نتایج تست‌های مربوط به آلایندگی آن‌ها نشان می‌دهد کاهش قابل ملاحظه‌ای در آلاینده‌های مونواکسید کربن و هیدروکربن‌های نسوخته با انجام آزمون معاینه فنی رخ داده است.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده در سال ۹۲، انجام معاینه فنی برای خودروهای بنزینی تا ۱۵ درصد و برای خودروهای دیزلی تا ۴ درصد کاهش مصرف سوخت به همراه داشته است وطبق  پژوهش‌های انجام شده در سال ۹۳ نیز نشان می‌دهد در شش ماهه دوم مهلت یک ساله معاینه فنی آلاینده‌های مونواکسید و هیدروکربنی تا ۱۴ درصد افزایش داشته است. این درحال است که اولین مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین دیروز افتتاح شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اصفهان تاکید کرد: ضرورت حداقل‌سازی اثرات ناشی از تردد وسایل نقلیه در بُعد آلایندگی، توسعه و اجرای یک برنامه جامع در بخش‌های معاینه فنی و اعمال قانون، توسعه حمل و نقل عمومی یکپارچه، حمل و نقل پاک و غیرموتوری و سنجش و پایش کیفیت هوا، جزو رئوس اقدامات معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان در سال‌های گذشته بوده است.

 

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری