کد خبر : ۱۰۴۳۰۵ دسته : فرهنگ و هنر , تاریخ انتشار : ۱۷:۰۵ - دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶
اندازه فونت نسخه چاپی

مستند نباید از جشنواره فجر حذف شود/ سینما فقط فیلم داستانی نیست

به گزارش مفتاح، محمد تهامی‌نژاد معتقدست که جشنواره فیلم فجر نمی‌تواند بخشی چون مستند را از خود منفک کند، چرا که این بخش هم جزیی از سینمای ایران است.

محمد تهامی‌نژاد رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارگری کارگردانان سینمای مستند استان تهران درباره حذف احتمالی فیلم مستند از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: من به عنوان یک مستندساز و عضوی از صنف معتقدم جشنواره فیلم فجر بزرگ‌ترین جشنواره سینمای ایران است و سینمای ایران هم شامل آثار مستند، کوتاه، انیمیشن و داستانی می‌شود به همین دلیل فیلم مستند نباید از بزرگ‌ترین جشنواره فیلم ایران حذف شود. اگر قرار است فیلم مستند را از جشنواره فیلم فجر حذف کنند، بهتر است نام این جشنواره را جشنواره سینمای داستانی فجر اعلام کنند.

وی ادامه داد: این جشنواره نمی‌تواند بخشی چون مستند را از خود منفک کند، چراکه این بخش هم جزیی از سینمای ایران است. سینمای مستند هم مانند سینمای داستانی ضعف و قوت‌هایی دارد، به عنوان مثال سینمای داستانی ایران دارای ضعف‌هایی است اما این موضوع مانع از حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های مختلف نمی‌شود. سینمای مستند هم به لحاظ اقتصاد، نمایش و مخاطب محدودیت‌هایی دارد، اما همین محدودیت‌ها هم ممکن است باعث هیجان‌انگیزتر شدن فیلم مستند شده باشد. این سینما مخاطبانی دارد و بسیاری از آن‌ها در جشنواره فجر مستندها را دیده‌اند.

این پژوهشگر سینمای مستند با تاکید بر اینکه برای جذب مخاطبان تازه باید مکان راحت‌تر و ساعت دقیق‌تری برای نمایش فیلم‌های مستند در جشنواره فیلم فجر در نظر گرفته شود، تصریح کرد: در ساعت ۲ بعدازظهر و در برج میلاد نمی‌توان بر تعداد مخاطبان سینمای مستند افزود. در واقع سینمای مستند با امکانات کمتر ساخته و با توجهات کمتر هم نمایش داده می‌شود.

وی افزود: جشنواره فیلم فجر که یک جشنواره دولتی است چرا باید نگران تماشاگران اندک سینمای مستند در جشنواره باشد، به جای آن که تلاش کند تماشاگران بیشتری جذب تماشای این فیلم‌ها شوند؟ در برخی جشنواره‌های مطرح جهان هم تماشاگران کمتری به تماشای فیلم‌های مستند می‌نشینند اما این جشنواره‌ها جوایز اول خود را به یک فیلم مستند اختصاص می‌دهند. چرا جشنواره فجر نمی‌تواند بزرگ‌ترین جایزه‌اش را به یک فیلم مستند بدهد و با این کار تصور همگان را نسبت به فیلم مستند تغییر دهد؟ جشنواره فیلم فجر می‌تواند از قدرتی که در اختیار دارد برای معرفی هرچه بیشتر سینمای مستند بهره ببرد.

تهامی‌نژاد در پایان بیان کرد: آرزو دارم هیچگاه فیلم مستند از جشنواره‌هایی که تا به حال بخشی را به آن اختصاص داده بودند حذف نشود و تمامی جشنواره‌هایی که فیلم مستند نمایش می‌دهند با توجهات تازه‌تری به این گونه‌ فرهنگی سینما بپردازند. فراموش نکنیم که همین توجهات در چند سال گذشته سبب رشد اقتصادی سینمای مستند ایران شده است.

منبع: مهر

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 18 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری