کد خبر : ۲۶۶۰۰ دسته : دین و اندیشه , تاریخ انتشار : ۸:۴۰ - دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
"آخرین روزهای زمستان"

مستند “آخرین روزهای زمستان” اکران و تحلیل شد.

به گزارش مفتاح به نقل از ایسنا،  مهدویان در اين نشست با اشاره به انواع مستند، « آخرین روزهای زمستان » را در ژانر داكيودرام و فيلمي متفاوت، جذاب و پركشش درباره موضوعي تكراري دانست.

وی به اصل اين فيلم سينمايي كه يك سريال 10 قسمتي تلويزيوني است اشاره كرد و گفت: اين سريال براي شبكه يك سيما آماده شده بود و ما در نسخه سينمايي آن از تصوير مصاحبه شونده‌ها استفاده نكرديم و صداي آنها را بر روي صحنه‌هاي بازسازي شده گذاشتيم.

کارگردان آخرین روزهای زمستان از بازسازي حدود 85 درصد اين مستند خبر داد و افزود: فضاي حاكم بر جامعه هنري ما خيلي علاقه‌مند به موضوعات جنگ نيست، اما در جشنواره اين فيلم جايزه منتقدان كه يك جايزه مستقل است را دريافت كرد و اين براي من اهميت داشت.

وي به نحوه فيلمبرداري و صداگذاري اين فيلم اشاره كرد و ادامه داد: قصد ما در اين فيلم بر اين بود كه بيشترين باورپذيري را در مخاطب فراهم كنيم و همه چيز واقعي باشد از اين رو نوع ميزانسن‌ها و زاويه دوربين را شبيه فيلم‌هاي روايت فتح انتخاب كرديم و حتي براي فيلمبرداري از فيلم‌هاي 16 ميليمتري سازمان صدا و سيما كه آن روز مي‌خواست آنها را دور بريزد استفاده كرديم.

اين كارگردان از سختي فيلمبرداري اين فيلم خبر داد و گفت: براي اين فيلم 500 دقيقه‌اي كه نزديك 250 دقيقه آن را با دوربين فيلم 16 ميليمتري ضبط كرديم نزديك 130 حلقه فيلم استفده كرديم.

وي به سختي بازيگري در اين فيلم اشاره كرد و افزود: اينكه بازيگران بتوانند عين صداهاي موجود لب بزنند و اينكه بازيگراني بودند كه براي اولين بار جلوي دوربين مي‌رفتند و مي‌خواستند به خوبي ديده شوند اما در اين فيلم اصلا قرار بود هيچ چيزي حتي كارگرداني و فيلمبرداري و بازيگري ديده نشود و همه چيز شبيه واقعيت دربيايد.

مهدويان از هزينه 615 ميليون توماني براي توليد اين فيلم خبر داد و اظهار کرد: اين هزينه خيلي زيادي براي ساخت اين فيلم نيست چرا كه اين فيلم بازسازي صحنه‌هاي جنگي بسياري داشت و نزديك 3 هزار دست لباس در اين فيلم استفاده شد كه همه را امانت گرفتيم تا هزينه‌هاي ساخت آن كمتر شود.

وي افزود: وقتي فيلم را ساختم احساس كردم كه يك اتفاق جديدي افتاده و همه بر شگفت انگيز بودن آن تاكيد داشتند و منتظر بودم تا از آنتن شبكه يك پخش شود و استقبال مخاطبان را ببينم كه خيلي خوب بود و باعث شد تا بارها پخش مجدد شود و نسخه سينمايي آن نيز جوايز متعددي كسب كرد.

به گزارش ایسنا، مهدویان متولد 1360شهرستان بابل با تحصیلات کارشناسی سینما و کارشناسی ارشد تلویزیون است و مستندهای ثنا، راویان شهید، استخوان لای زخم و داستان‌هاي كوتاه پدر، تختخواب یکنفره و ملک الموت را ساخته است.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری