13:06 1398/03/09

به گزارش مفتاح به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه اعلام کرد، ایالات متحده و روسیه در حال مذاکره درباره روند احتمالی برای پیشبرد حل بحران سوریه هستند که «می‌تواند به انزوای بین‌المللی سوریه پایان دهد».

جفری، روز گذشته در پایان نشست شورای امنیت طی کنفرانسی مطبوعاتی تصریح کرد، مسکو و واشنگتن در حال بررسی «رویکرد گام به گام و تدریجی» برای پایان دادن به بحران سوریه است ولی این امر، «اتخاذ تمصمیات سخت را می‌طلبد».

این نماینده آمریکایی در عین حال گفت: «تا کنون، گام‌هایی مانند آتش‌‌بس در ادلب یا جلسه کمیته تدوین قانون اساسی برداشته نشده است تا ما اطمینان حاصل کنیم که نظام بشار اسد از آنچه برای پایان دادن به این درگیری نیاز است انجام شود، واقعا آگاه است.»

آمریکا، که از همان آغاز بحران در سوریه بر کناره‌گیری فوری بشار اسد از قدرت تأکید می‌کرد، در پی پیشروی‌های گسترده ارتش سوریه در نبرد علیه تروریسم، از این موضع خود عقب‌نشینی کرده است. ولی اظهارات جفری نشان داد که آمریکا آماده است تا ابزاری برای کمک در طرح‌های حل و فصل احتمالی این بحران ارائه کند.

جیم جفری، چهارشنبه هفته گذشته با نمایندگان اعضای دائم شورای امنیت( انگلیس، فرانسه، چین و روسیه) دیدار کرد. او گفت که «تمایل مستمری برای دستیابی به راه‌حلی برای این بحران وجود دارد.»

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، ماه جاری میلادی در روسیه طرحی را مورد بررسی قرار داد که «به دولت سوریه امکان می‌دهد با تعهد به اجرای قطعنامه شماره 2254، بار دیگر به آغوش جامعه جهانی بازگردد.»

قطعنامه 2254 شورای امنیت بر مذاکرات صبلح میان طرف‌های سوریه، تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات تحت نظارت سازمان ملل تأکید دارد.

 

تسنیم

مطالب پیشنهادی