امام رضا علیه السلام: هر که غم مؤمنى را بزداید، خداوند در روز قیامت، غم را از دل او مى زداید.

14:08 1398/11/14

 

به گزارش مفتاح وبه نقل از  خبرگزاری فارس، سه شنبه هفته قبل جلسات کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برای بررسی لایحه بودجه 99 به پایان رسید. این کمیسیون پس از تصویب کلیات این لایحه، طی 33 جلسه که با حضور مدیران دستگاههای مختلف اجرائی با محوریت سازمان برنامه و بودجه کشور، کارشناسان مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات، اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و تعاون تشکیل شد، لایحه بودجه 99 را مورد بررسی قرار داد و تصویب کرد.

ساعاتی قبل، گزارش نهایی کمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه بودجه 99 رسانه ای شد و اکنون فرصت مناسبی است که نگاهی به مهمترین مصوبات مثبت و منفی کمیسیون تلفیق مجلس بیاندازیم:

*10 مصوبه مثبت کمیسیون تلفیق بودجه 99

به گزارش فارس، مهمترین مصوبات مثبت کمیسیون تلفیق مجلس عبارتند از:

1- الزام وزارت نفت به عرضه نفت و فرآورده های نفتی در بورس انرژی (بندهای الحاقی 4 و 5 تبصره 1)

2- الزام پزشکان و وکلا به نصب کارتخوان و همچنین الزام مراکز درمانی به واریز 10 درصد درآمد پزشکان به عنوان مالیات علی الحساب (بندهای «ی» و «ک» تبصره 6)

3- الزام وکلا به ثبت قراردادها در سامانه قرارداد الکترونیک (بند الحاقی 8 تبصره 6)

4- شفافیت تراکنش‌ های بانکی (بند الحاقی 9 تبصره 6)

5- مالیات بر خودروها و خانه ‌های لوکس (بند الحاقی 10 تبصره 6)

6- اخذ مالیات بر خانه های خالی توسط شهرداری ها (بند الحاقی 11 تبصره 6)

7- الزام دستگاه های دولتی به بستن حساب ها در بانک‌ها و تمرکز حساب ها در بانک مرکزی (جزء الحاقی بند 1 تبصره 7) {گفتنی است علی رغم مصوبات و قوانینی درباره تجمیع حساب‌های دستگاه‌های دولتی در بانک مرکزی در سال های اخیر، اطلاعات دقیقی درباره میزان اجرایی شدن آن وجود ندارد}

8- اختصاص افزایش درآمد مازاد هدفمندی یارانه ها به یارانه نان و خرید تضمینی گندم (جزء الحاقی 2 بند «الف» تبصره 14)

9- افزایش مبلغ وام ازدواج از 30 به 50 میلیون تومان و افزایش زمان بازپرداخت آن از 5 به 7 سال (بند «الف» تبصره 16)

10- الزام بیمه‌ های پایه درمان به پذیرش نسخه‌های الکترونیک (پذیرش نسخه های کاغذی ممنوع شد) (بند الحاقی 1 تبصره 17)

*5 مصوبه منفی کمیسیون تلفیق بودجه 99

براساس این گزارش، مهمترین مصوبات منفی کمیسیون تلفیق مجلس عبارتند از:

1- ارائه قیر رایگان (بند الحاقی 1 تبصره 1) {موجب ایجاد رانت و فساد می شود}

2- افزایش حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان به 2.8 میلیون تومان (جزء 1 بند «الف» تبصره 12) {منابع مالی تامین این موضوع و همچنین تاثیر آن بر حداقل حقوق کارگران نامشخص است}

3- حذف پله پنجم مالیات بر درآمد کارمندان (جزء 2 بند «الف» تبصره 12) {پله پنجم مالیاتی (35 درصد) شامل نجومی بگیران بخصوص پزشکان و قضات می شد که بیش از 6 برابر حداقل معافیت مالیاتی حقوق (18 میلیون تومان)، درآمد دارند، می شد}

4- تصویب پیشنهاد دولت درباره فروش و مولدسازی اموال مازاد بدون اصلاحات مهم (جزء های 2 و 3 بند «د» تبصره 12) {بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند تحقق درآمد 48 هزار میلیارد تومانی از این محل امکانپذیر نیست و تلاش دولت برای تحقق این درآمدها از این محل، فساد گسترده ای ایجاد خواهد کرد}

5- ادغام یارانه های نقدی و معیشتی (بند «الف» تبصره 14) {این اقدام به نفع پردرآمدها و به ضرر کم درآمدها است زیرا موجب کاهش یارانه 60 میلیون نفری که یارانه معیشتی می گرفتند و عموما کم درآمد بودند، می شود}

*کمیسیون تلفیق مجلس نمره قبولی نگرفت

به گزارش فارس، کلیات لایحه بودجه 99 با انتقادات گسترده کارشناسان، مراکز پژوهشی و نمایندگان مجلس مواجه شده بود و نهایتا تصویب کلیات آن در کمیسیون تلفیق مجلس به صورت لب مرزی صورت گرفت. محورهای اصلی انتقادات از لایحه بودجه 99، بیش برآورد درآمدهای نفتی و درآمدهای ناشی از فروش و مولدسازی اموال مازاد دولتی از طرفی و بی توجهی به اصلاحات ساختاری بودجه بخصوص افزایش درآمدهای مالیاتی (از محل ایجاد پایه های مالیاتی جدید و مبارزه با فرار مالیاتی) بود که منجر به کسری بودجه حداقل 100 هزار میلیارد تومانی در سال آینده خواهد شد.

بر همین اساس انتظار می رفت شاهد اصلاح چشمگیر لایحه بودجه 99 در کمیسیون تلفیق باشیم یعنی این کمیسیون نسبت به کاهش میزان درآمدهای نفتی و درآمدهای ناشی از فروش و مولدسازی اموال مازاد دولتی اقدام کند و یا سازوکارهای مناسب و عملیاتی برای جلوگیری از ایجاد فساد با فروش و مولدسازی گسترده اموال مازاد دولتی به تصویب برساند. از طرف دیگر هم انتظار می‌رفت که کمیسیون تلفیق مجلس با تصویب راهکارهای متنوع افزایش درآمدهای مالیاتی با محور اخذ مالیات ثروتمندان، گام های بزرگی در این زمینه بردارد.

اما این امر محقق نشد و اعضای کمیسیون تلفیق مجلس طبق رویه مرسوم، حاضر به اصلاح مربوط به پیش بینی درآمدهای نفتی و همچنین درآمدهای ناشی از فروش و مولدسازی اموال مازاد دولت در لایحه بودجه 99 نشدند. 

از طرف دیگر، در زمینه مالیات هم هرچند کمیسیون تلفیق مجلس با تصویب مصوباتی مانند ملزم کردن وکلا به نصب کارتخوان و ثبت قراردادها در سامانه قرارداد الکترونیک، شفافیت تراکنش‌ های بانکی، مالیات بر خودروها و خانه ‌های لوکس و اخذ مالیات بر خانه های خالی توسط شهرداری ها، گام های کوچکی برداشت ولی حاضر به تصویب راهکارهای مهم افزایش درآمدهای مالیاتی مانند مالیات بر سود سپرده های کلان و همچنین اصلاح نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی کالاها نشد تا در این زمینه هم شاهد تحول بزرگی نباشیم.

متاسفانه این کمیسیون حتی با تصویب پیشنهادهایی مانند حذف معافیت مالیاتی سلبریتی ها و حذف معافیت مالیاتی مناطق آزاد هم مخالفت کرد. غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق مجلس نقش مهمی در تصویب نشدن این راهکارهای افزایش درآمدهای مالیاتی داشت.

با توجه به آنچه گفته شد، کمیسیون تلفیق مجلس در بررسی لایحه بودجه 99 نمره قبولی نگرفت. از سوی دیگر، با توجه به روال بررسی لایحه بودجه در صحن علنی مجلس، اصلاح جدی این لایحه بعید به نظر می رسد. بنابراین باید منتظر کسری بودجه حداقل 100 هزار میلیارد تومانی در سال آینده باشیم.

 

مطالب پیشنهادی