کد خبر : ۲۶۷۴۰ دسته : سیاسی , یادداشت و مقالات , تاریخ انتشار : ۱۲:۳۹ - سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
فاطمه رضایی

غرب و سناریوهای موجود برای مقابله با داعش

به گزارش مفتاح نیوز به نقل از صاحب نیوز،  ائتلاف بین المللی مقابله با تروریسم که به سرکردگی ایالات متحده مدعی جنگ با تروریست های تکفیری شده اند، همان کشورهایی هستند که چندماه پیش از این حمایت های مالی و سیاسی خود را به پای تروریسم پروری در منطقه غرب آسیا ریخته اند.

در حالی تروریسم در منطقه غرب آسیا، جان گرفت و پروار شد که پول ها و دلارهای عربی- غربی به تجهیز آنان مشغول بود. نشست های دوستان سوریه که در کشورهای مختلف برگزار می گردید و پول هایی که به حساب های این تروریست ها واریز می شد. تجهیزات پیشرفته ای که از مرزهای ترکیه به دست آنان می رسید، همه و همه کمک کرد تا تروریست ها آن چنان توانمند شوند که مرزهای سوریه را رد کنند و وارد شهرهای عراق شوند و ناامنی را هرچه بیشتر در منطقه بگسترانند.

شبه نظامیان تکفیری در شهرهای مختلف عراق وسوریه فعالیت می کنند و هر روز به عمق جنایات آنان افزوده می شود.

45

حال سوال این است که چه شده است که کشورهای غربی تاب تحمل دست پرورده تروریست خود را ندارند و عزم جزم کرده اند و با حملات گسترده هوایی تلاش می کنند تا مواضع داعش را مورد هدف قرار دهند؟

در این رابطه چند سناریو قابل تامل به نظر می رسد:

اول آن که پس از ورود تروریست ها به عراق و تصرف برخی از شهرهای مختلف این کشور و دست یابی به تعدادی از چاه های نفت در سوریه و عراق، کم کم به این اندیشه رسیدند که می توانند به کشورهای دیگر هم حمله کرده و مردم را با خود همراه کنند. کشورهایی مانند اردن، عربستان سعودی و کویت از جمله کشورهایی هستند که در معرض این اندیشه های تروریستی قرار گرفتند. کشورهایی همچون عربستان و اردن محبور شدند تا کنترل بیشتر و جدی تری بر مرزهای خود اعمال کنند.

تروریست ها در اقدامی غیر منتظره، کشورهای غربی را نیز تهدید کردند و ادعا کردند که برنامه بلند مدت شان رسیدن به قلب اروپاست. عده ای در شبکه های اجتماعی مدعی شدند که داعش حتی در شهرهای امریکا هم حضور دارد و گسترش اسلام تا رسیدن به آمریکا ادامه می یابد.

در این شرایط دولت های ربی که پیش از این تلاش می کردند تا تروریست ها را در منطقه غرب آسیا تجهیز کنند، دریافتند که تروریسمی که خود این منطقه به وجودآورده اند، می تواند امنیت این کشورها را نیز در بلند مدت تهدید نماید.

به ویژه این که اکنون بیش از ۳ هزار تبعه اروپایی و امریکایی ، داعش را همراهی می کنند. تروریست هایی که جز کشتار و غارت و وحشی گری دست آورد دیگری برای منطقه نداشته اند. کسانی که خوی وحشی گری شان به زنان و کودکان رحم نکرده و هر روز جنایت جدیدی را مرتکب می شوندو بدون هیچ واهمه ای در شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

ارتش و مردم تلاش کردند تا در شهرهای مختلف و منطقه به منطقه پیشروی کنند و تروریست ها را مجبور به عقب نشینی کنند. کردهای اقلیم کردستان عراق که پیش از این تصور می کردند حضور شبه نظامیان تکفیری به تضعیف دولت مرکزی عراق منجر خواهد شد و زمینه را برای استقلال آنان فراهم خواهد کرد، با هجوم وحشیانه تروریست ها به شهرهای کرد نشین از جمله سنجار روبرو شدند و جنایت های بی سابقه تکفیری ها علیه کردها، سبب شد تا پیشمرگه های کرد نیز به صف مقابله با داعش بپیوندند.

انتخابات در سوریه و پیروزی بشار اسد در این انتخابات، پیروزی های متعدد ارتش سوریه در محورهای مختلف سبب شد تا نشانه های شکست تروریست ها در بلند مدت نمایان شود، دولت های غربی نیز دریافتند در صورت پایان جنگ و تنش در منطقه غرب آسیا این احتمال وجود دارد که تروریست ها به زادگاه های خود در کشورهای اروپایی باز گردند و موجی از خشونت و وحشی گری را با خود به ارمغان بیاورند، منطقی ترین و کم هزینه ترین سناریو این بود که در یک ائتلاف بین المللی وارد شوند و تلاش کنند تا تروریست ها را در همین منطقه نابود کنند. کشتن تروریست ها در منطقه با ژست مقابله با تروریسم بسیار کم هزینه تر از این است که بخواهند هر روز نگران ناامنی هایی باشند که تروریست ها با خودشان به غرب می آورند.

کشورهایی مانند فرانسه، انگلیس، بلژیک و دیگر کشورها، با موافقت و همراهی ایالات متحده تلاش می کنند تا فتنه را پیش از رسیدن به دامن اروپا در منطقه غرب آسیا خاموش کنند.

سناریو دیگر را باید نوشته ایالات متحده دانست  و آن این که از یک سو باراک اوباما در سال های ریاست جمهوری اش هیچ عملکرد قابل قبولی نداشته است و اعتراضات داخلی به عملکردش هم در حوزه های داخلی و اقتصادی و هم در حوزه سیاست خارجی و عرصه بین المللی پابرجاست.

هزینه هایی که در چند سال اخیر بر مالیات دهندگان امریکایی تحمیل شد تا دولت بشار اسد به عنوان یکی از محورهای مقاومت، جای خود را به دولتی همراه با آمریکا و رژیم صهیونیستی بدهد نیزبی نتیجه بود، سبب شد تا اوباما استراتژی جنگ را در پیش گیرد.

تیم های رسانه ای غربی تلاش کردند تا در چندماه اخیر به بزرگ نمایی فعالیت های تروریستی شبه نظامیان تکفیری بپردازند. جنایات آنان در شبکه های اجتماعی و دیگر رسانه های غرب بازتاب گسترده داده شد. در حالی که این جنایات در بیش از سه سال گذشته در سوریه در جریان بود و هزاران کودک و زن و غیرنظامی سوری را به کام مرگ کشاند، میلیون ها نفر را آواره کرد و هزاران خانه و مدرسه وبیمارستان را به تلی از خاک تبدیل کرد و همین رسانه ها و همین سازمان ها و کشورها سکوت کردند به این امید که دولت اسد به زانو در خواهد آمد.

اکنون ایالات متحده به بهانه و به نام مقابله با تروریسم و شبه نظامیان تکفیری، حملات هوایی خود را بدون هماهنگی با دولت سوریه، به شهرهای مختلف سوریه گسترده است. در روزهای اخیر جنگنده های آمریکایی زیرساخت های کشور سوریه را مورد هدف قرار داده اند.

تاسیسات نفتی، سیلوهای گندم، نیروگاه های برق و دیگر زیرساخت هایی که به گفته وادعای نظامیان امریکایی تحت تصرف شبه نظامیان داعش بوده است.

این در حالی است که زیرساخت های یک کشور جزیی از سرمایه های یک کشور است و هیچ کشوری و هیج ائتلافی نباید به بهانه مقابله با تروریست ها به تاسیسات زیرساختی کشور دیگر تجاوز کند.

یکی از مشکلاتی که در دهه های اخیر بروز کرده و باید یک هم اندیشی بین المللی برای آن انجام شود این است که زمانی که یک ائتلاف بین المللی برای مقابله باتروریسم تشکیل می شود مشابه آن چه در افغانستان، عراق و اکنون در سوریه شاهد آن هستیم و یا حتی در اقدامات نظامی مشابه لیبی، هیچ سازمان و نهاد بین المللی مسئول نظارت بر عملکرد نظامیان در این ائتلاف ها نیست و اعضای این ائتلاف ها براساس منافع و اهداف خود اقدام می نمایند.

اکنون آن چه در سوریه در جریان است، به پایان رساندن کار نیمه تمام تروریست ها در این کشور است. تخریبی که تروریست ها طی سه سال گذشته انجام داده اند با حملات هوایی جنگنده های آمریکایی در حال تکمیل شدن است. سوریه به ویرانه ای تبدیل شده که بازسازی آن بسیار دشوار خواهد بود.

دولت بشار اسد با مشکلات  بسیاری مواجه شده است و تحمیل هزینه بازسازی زیرساخت ها واقعا اجحاف در حق مردم مظلوم این کشور خواهد بود.

سازمان کنفرانس اسلامی و کشورهای اسلامی باید به طور جدی وارد این ماجرا شوند و کشورهای غربی را از تخریب بیشتر زیرساخت های این کشور برحذر دارند.

ایالات متحده آمریکا به واقع به دنبال مقابله با تروریسم نبوده و نیست. چرا که بهترین راه مقابله با تروریسم، ایجاد نکردن آن است. کشوری که خود جزو حامیان اصلی ایجاد و گسترش تروریسم در این منطقه بوده و دستش به خون هزاران نفر آلوده شده است اکنون با شعار مقابله با تروریسم بیشتر نقش یک تروریسم دولتی و مجهز را دارد.

باید پذیرفت که تاریخ مصرف داعش و دیگر گروه های تروریستی در منطقه برای غربی ها به سر آمده است و اکنون بیشتر تبدیل به خطری جدی شده اند که هر زمان ممکن است کشورهای غربی را مورد تجاوز قرار دهند. کشورهای ائتلاف آمده اند تا نه تنها تروریست ها در غرب آسیا زمین گیر کنند بلکه به این بهانه زیرساخت های دو کشور اسلامی را که در محور مقاومت هستند را نابود کنند.

اکنون باید رهبران سیاسی کشورهای اسلامی و به ویژه کشورهای منطقه غرب آسیا با درایت و تیزبینی به افشاگری این نقشه مذبوحانه غربی ها بپردازند.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =


صوت و فیلم

گزارش تصویری